www.digimanie.cz
>
>
>
>
>
>

Kompakt nebo smartphone? Co za 4500 Kč fotí lépe?

Kompakt nebo smartphone? Co za 4500 Kč fotí lépe?
, , recenze
Kompakty se dnes už moc neprodávají a mohou za to i stále lepší fotoaparáty v telefonech. Proto se dnes podíváme, jaké jsou mezi oběma koncepcemi rozdíly. Co umí kompakt Nikon Coolpix A300 a telefon Xiaomi Mi4C za 4500 Kč? Bude smartphone lepší nebo ne?
K oblíbeným
reklama
Následující kapitola se bude věnovat focení v protisvětle. Tady se projeví nejen objektiv, ale především senzor a zpracování obrazu.


Protisvětlo Nikon Coolpix A300 1

kompakt Nikon Coolpix A300, klikněte pro zvětšeníProtisvětlo Xiaomi Mi4C 1

smartphone Xiaomi Mi 4C, klikněte pro zvětšeníProtisvětlo Xiaomi Mi4C HDR 1

smartphone Xiaomi Mi 4C (HDR), klikněte pro zvětšeníToto byl dost nepříjemný snímek pro oba fotoaparáty. Automatika Nikonu více přepálila oblohu, Xiaomi pak vedle standardního režimu nabídlo i HDR, které se přepalu takřka úplně zbavilo. Nikon zde trpěl na výraznější lokální odlesky, naopak telefon trpěl na závoje (rozlehlejší odlesk).


Protisvětlo srovnání 1

kompakt Nikon (13 MPx vlevo) / smartphone Xiaomi (13 MPx uprostřed) / smartphone Xiaomi s HDR (13 MPx uprostřed), klikněte pro zvětšeníFotografii z Nikonu jsem převedl na rozlišení 13 megapixelů pro vzájemnou porovnatelnost. Snímek z telefonu je více rozmydlený a více se mu slévají barvy. S HDR režimem se ale telefon o něco zlepšuje, barvičky jsou o něco živější, lépe rozlišené.


Protisvětlo Nikon Coolpix A300 2

kompakt Nikon Coolpix A300, klikněte pro zvětšeníProtisvětlo Xiaomi Mi4C 2

smartphone Xiaomi Mi 4C, klikněte pro zvětšeníProtisvětlo Xiaomi Mi4C HDR 2

smartphone Xiaomi Mi 4C (HDR), klikněte pro zvětšeníNa druhé scéně jsou ale výsledky poněkud odlišné. Kompakt má sice v obloze více světlých ploch, ale přepaly jako takové vytvořil spíše telefon. Ten však umožnil použít HDR, což přepaly stáhlo.


Protisvětlo srovnání 2

kompakt Nikon (13 MPx vlevo) / smartphone Xiaomi (13 MPx uprostřed) / smartphone Xiaomi s HDR (13 MPx uprostřed), klikněte pro zvětšeníJak je vidět na výřezech ve 13MPx rozlišení (20MPx snímek z fotoaparátu byl zmenšen na 13 MPx), telefon nabídnul výrazně lepší detaily. HDR snímek dokázal lépe prosvětlit stíny.


Protisvětlo Nikon Coolpix A300 3

kompakt Nikon Coolpix A300, klikněte pro zvětšeníProtisvětlo Xiaomi Mi4C 2

smartphone Xiaomi Mi 4C, klikněte pro zvětšeníV tomto případě nebyl pořízen snímek v HDR režimu, ale na srovnání to stačí. Obraz z telefonu se méně třepí a je celistvější i detailnější na výrazných liniích, je ale také více barevně odšumován. To je na jednu stranu dobře, neboť zde nejsou barevné fleky jako u Nikonu, nicméně v některých místech dochází k silnějšímu rozmývání barev.


Protisvětlo srovnání 3

kompakt Nikon (20 MPx vlevo) / smartphone Xiaomi (13 MPx uprostřed) / kompakt Nikon (13 MPx vpravo), klikněte pro zvětšeníTady to v detailu vše jde vidět. Mříž není taková roztřepená, ale např. schody jsou u telefonu více rozmyté.


Protisvětlo srovnání 4

kompakt Nikon (20 MPx vlevo) / smartphone Xiaomi (13 MPx uprostřed) / kompakt Nikon (13 MPx vpravo), klikněte pro zvětšeníJeště lépe vše vidíte na kresbě keřů. Zatímco kompakt nabídne větší zdání kresby a více barev, které se méně rozpíjí, telefon zde kresbu dost rozmatlal. Na druhou stranu okno v pozadí je zcela v režii telefonu, který nabídne výrazně lepší ostrost a detaily.

Nejnovější články
Lomography uvedlo objektiv Petzval 55mm f/1.7 s tvarovanými clonami Lomography uvedlo objektiv Petzval 55mm f/1.7 s tvarovanými clonami

V nabídce společnosti Lomography se po šesti letech vývoje objevuje nový pevný objektiv Petzval 55mm f/1.7 Mk II. Ten se vyznačuje nastavitelným bokehem díky různě tvarovaným otvorům clony.

Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx
Společnost Fujifilm představila nový středoformátový fotoaparát GFX 100, který už podle svého názvu zaujme jednou svou vlastností. Velmi vysokým rozlišením 102 MPx. Dále tu najdeme např. podporu 4K videa.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou
Společnost Olympus představila novou generaci outdoorového kompaktu Tough TG-6. Ten proti svému předchůdci přichází s vylepšenými režimy pro focení makra a pod vodou. I nadále má objektiv se světelností F2,0.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Sony zvyšuje svůj tržní podíl na 24 % Sony zvyšuje svůj tržní podíl na 24 %
Společnosti Sony se na trhu fotoaparátů docela daří a podle posledních zpráv se jí podařilo zvýšit tržní podíl na velmi slušných 24 %, čímž se dostává na druhou pozici. V mnoha sledovaných kategoriích fotoaparátů dokonce vede.
22.5.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Cosina představuje Voigtländer Nokton 21mm f/1.4 Cosina představuje Voigtländer Nokton 21mm f/1.4
Další novinkou z dílen společnosti Cosina je vysoce světelný širokoúhlý objektiv Voigtländer Nokton 21mm f/1.4 Aspherical. Ten je určený pro full frame CSC fotoaparáty Sony s bajonetem E/FE.
22.5.2019, aktualita, Milan Šurkala