www.digimanie.cz
>
>
>
>
>
>

Kompakt nebo smartphone? Co za 4500 Kč fotí lépe?

Kompakt nebo smartphone? Co za 4500 Kč fotí lépe?
, , recenze
Kompakty se dnes už moc neprodávají a mohou za to i stále lepší fotoaparáty v telefonech. Proto se dnes podíváme, jaké jsou mezi oběma koncepcemi rozdíly. Co umí kompakt Nikon Coolpix A300 a telefon Xiaomi Mi4C za 4500 Kč? Bude smartphone lepší nebo ne?
K oblíbeným
reklama
Následující kapitola se bude věnovat focení v protisvětle. Tady se projeví nejen objektiv, ale především senzor a zpracování obrazu.


Protisvětlo Nikon Coolpix A300 1

kompakt Nikon Coolpix A300, klikněte pro zvětšeníProtisvětlo Xiaomi Mi4C 1

smartphone Xiaomi Mi 4C, klikněte pro zvětšeníProtisvětlo Xiaomi Mi4C HDR 1

smartphone Xiaomi Mi 4C (HDR), klikněte pro zvětšeníToto byl dost nepříjemný snímek pro oba fotoaparáty. Automatika Nikonu více přepálila oblohu, Xiaomi pak vedle standardního režimu nabídlo i HDR, které se přepalu takřka úplně zbavilo. Nikon zde trpěl na výraznější lokální odlesky, naopak telefon trpěl na závoje (rozlehlejší odlesk).


Protisvětlo srovnání 1

kompakt Nikon (13 MPx vlevo) / smartphone Xiaomi (13 MPx uprostřed) / smartphone Xiaomi s HDR (13 MPx uprostřed), klikněte pro zvětšeníFotografii z Nikonu jsem převedl na rozlišení 13 megapixelů pro vzájemnou porovnatelnost. Snímek z telefonu je více rozmydlený a více se mu slévají barvy. S HDR režimem se ale telefon o něco zlepšuje, barvičky jsou o něco živější, lépe rozlišené.


Protisvětlo Nikon Coolpix A300 2

kompakt Nikon Coolpix A300, klikněte pro zvětšeníProtisvětlo Xiaomi Mi4C 2

smartphone Xiaomi Mi 4C, klikněte pro zvětšeníProtisvětlo Xiaomi Mi4C HDR 2

smartphone Xiaomi Mi 4C (HDR), klikněte pro zvětšeníNa druhé scéně jsou ale výsledky poněkud odlišné. Kompakt má sice v obloze více světlých ploch, ale přepaly jako takové vytvořil spíše telefon. Ten však umožnil použít HDR, což přepaly stáhlo.


Protisvětlo srovnání 2

kompakt Nikon (13 MPx vlevo) / smartphone Xiaomi (13 MPx uprostřed) / smartphone Xiaomi s HDR (13 MPx uprostřed), klikněte pro zvětšeníJak je vidět na výřezech ve 13MPx rozlišení (20MPx snímek z fotoaparátu byl zmenšen na 13 MPx), telefon nabídnul výrazně lepší detaily. HDR snímek dokázal lépe prosvětlit stíny.


Protisvětlo Nikon Coolpix A300 3

kompakt Nikon Coolpix A300, klikněte pro zvětšeníProtisvětlo Xiaomi Mi4C 2

smartphone Xiaomi Mi 4C, klikněte pro zvětšeníV tomto případě nebyl pořízen snímek v HDR režimu, ale na srovnání to stačí. Obraz z telefonu se méně třepí a je celistvější i detailnější na výrazných liniích, je ale také více barevně odšumován. To je na jednu stranu dobře, neboť zde nejsou barevné fleky jako u Nikonu, nicméně v některých místech dochází k silnějšímu rozmývání barev.


Protisvětlo srovnání 3

kompakt Nikon (20 MPx vlevo) / smartphone Xiaomi (13 MPx uprostřed) / kompakt Nikon (13 MPx vpravo), klikněte pro zvětšeníTady to v detailu vše jde vidět. Mříž není taková roztřepená, ale např. schody jsou u telefonu více rozmyté.


Protisvětlo srovnání 4

kompakt Nikon (20 MPx vlevo) / smartphone Xiaomi (13 MPx uprostřed) / kompakt Nikon (13 MPx vpravo), klikněte pro zvětšeníJeště lépe vše vidíte na kresbě keřů. Zatímco kompakt nabídne větší zdání kresby a více barev, které se méně rozpíjí, telefon zde kresbu dost rozmatlal. Na druhou stranu okno v pozadí je zcela v režii telefonu, který nabídne výrazně lepší ostrost a detaily.

Nejnovější články
Širokoúhlý Viltrox 20mm f/1.8 nyní i pro Nikon Z Širokoúhlý Viltrox 20mm f/1.8 nyní i pro Nikon Z
Viltrox rozšiřuje počet podporovaných bajonetů svého nového manuálního širokoúhlého objektivu 20mm f/1.8 o další. Oznámil totiž, že tento model bude k dispozici i pro full frame fotoaparáty Nikon Z.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Sigma a Tamron získávají 2 ceny EISA 2019 Sigma a Tamron získávají 2 ceny EISA 2019
K dalším společnostem, které v letošní anketě EISA Awards 2019 vyhrály nějaké to ocenění, patří Sigma a Tamron. Není překvapivé, že v tomto případě šlo vždy o objektivy. Pro tento rok to byly jenom ty zoomvací.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Dvě ceny EISA 2019 pro Fujifilm a Nikon Dvě ceny EISA 2019 pro Fujifilm a Nikon
Po dvou oceněních EISA Awards 2019 získalo několik společností. Nyní se podíváme na dvě z nich, Fujifilm a Nikon. Zde byly oceněny především CSC fotoaparáty s různými velikostmi snímačů a jeden objektiv.
18.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
Canon dosáhl na 5 cen EISA 2019 Canon dosáhl na 5 cen EISA 2019
Společnost Canon patřila v letošních cenách EISA Awards 2019 jednoznačně k těm nejúspěšnějším. Odnesla si totiž celkem pět cen. Dařilo se především objektivům, které si odnesly rovnou 4 ocenění.
18.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
Leica uvedla APO-Summicron-SL 50mm f/2 Leica uvedla APO-Summicron-SL 50mm f/2
Novinkou pro systém L-Mount je objektiv z dílen Leicy, model APO-Summicron-SL 50mm f/2. Tato světelná padesátka nabídne odolnou konstrukci i velmi rychlý autofokus díky technologii Dual Syncro Drive.
17.8.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář