www.digimanie.cz
>
>
>
>
>
>

Kompakt nebo smartphone? Co za 4500 Kč fotí lépe?

Kompakt nebo smartphone? Co za 4500 Kč fotí lépe?
, , recenze
Kompakty se dnes už moc neprodávají a mohou za to i stále lepší fotoaparáty v telefonech. Proto se dnes podíváme, jaké jsou mezi oběma koncepcemi rozdíly. Co umí kompakt Nikon Coolpix A300 a telefon Xiaomi Mi4C za 4500 Kč? Bude smartphone lepší nebo ne?
K oblíbeným
reklama
Následující kapitola se bude věnovat focení v protisvětle. Tady se projeví nejen objektiv, ale především senzor a zpracování obrazu.


Protisvětlo Nikon Coolpix A300 1

kompakt Nikon Coolpix A300, klikněte pro zvětšeníProtisvětlo Xiaomi Mi4C 1

smartphone Xiaomi Mi 4C, klikněte pro zvětšeníProtisvětlo Xiaomi Mi4C HDR 1

smartphone Xiaomi Mi 4C (HDR), klikněte pro zvětšeníToto byl dost nepříjemný snímek pro oba fotoaparáty. Automatika Nikonu více přepálila oblohu, Xiaomi pak vedle standardního režimu nabídlo i HDR, které se přepalu takřka úplně zbavilo. Nikon zde trpěl na výraznější lokální odlesky, naopak telefon trpěl na závoje (rozlehlejší odlesk).


Protisvětlo srovnání 1

kompakt Nikon (13 MPx vlevo) / smartphone Xiaomi (13 MPx uprostřed) / smartphone Xiaomi s HDR (13 MPx uprostřed), klikněte pro zvětšeníFotografii z Nikonu jsem převedl na rozlišení 13 megapixelů pro vzájemnou porovnatelnost. Snímek z telefonu je více rozmydlený a více se mu slévají barvy. S HDR režimem se ale telefon o něco zlepšuje, barvičky jsou o něco živější, lépe rozlišené.


Protisvětlo Nikon Coolpix A300 2

kompakt Nikon Coolpix A300, klikněte pro zvětšeníProtisvětlo Xiaomi Mi4C 2

smartphone Xiaomi Mi 4C, klikněte pro zvětšeníProtisvětlo Xiaomi Mi4C HDR 2

smartphone Xiaomi Mi 4C (HDR), klikněte pro zvětšeníNa druhé scéně jsou ale výsledky poněkud odlišné. Kompakt má sice v obloze více světlých ploch, ale přepaly jako takové vytvořil spíše telefon. Ten však umožnil použít HDR, což přepaly stáhlo.


Protisvětlo srovnání 2

kompakt Nikon (13 MPx vlevo) / smartphone Xiaomi (13 MPx uprostřed) / smartphone Xiaomi s HDR (13 MPx uprostřed), klikněte pro zvětšeníJak je vidět na výřezech ve 13MPx rozlišení (20MPx snímek z fotoaparátu byl zmenšen na 13 MPx), telefon nabídnul výrazně lepší detaily. HDR snímek dokázal lépe prosvětlit stíny.


Protisvětlo Nikon Coolpix A300 3

kompakt Nikon Coolpix A300, klikněte pro zvětšeníProtisvětlo Xiaomi Mi4C 2

smartphone Xiaomi Mi 4C, klikněte pro zvětšeníV tomto případě nebyl pořízen snímek v HDR režimu, ale na srovnání to stačí. Obraz z telefonu se méně třepí a je celistvější i detailnější na výrazných liniích, je ale také více barevně odšumován. To je na jednu stranu dobře, neboť zde nejsou barevné fleky jako u Nikonu, nicméně v některých místech dochází k silnějšímu rozmývání barev.


Protisvětlo srovnání 3

kompakt Nikon (20 MPx vlevo) / smartphone Xiaomi (13 MPx uprostřed) / kompakt Nikon (13 MPx vpravo), klikněte pro zvětšeníTady to v detailu vše jde vidět. Mříž není taková roztřepená, ale např. schody jsou u telefonu více rozmyté.


Protisvětlo srovnání 4

kompakt Nikon (20 MPx vlevo) / smartphone Xiaomi (13 MPx uprostřed) / kompakt Nikon (13 MPx vpravo), klikněte pro zvětšeníJeště lépe vše vidíte na kresbě keřů. Zatímco kompakt nabídne větší zdání kresby a více barev, které se méně rozpíjí, telefon zde kresbu dost rozmatlal. Na druhou stranu okno v pozadí je zcela v režii telefonu, který nabídne výrazně lepší ostrost a detaily.

reklama
Nejnovější články
DxO PhotoLab 4 přináší AI do odšumování i demozaikování DxO PhotoLab 4 přináší AI do odšumování i demozaikování
DxO uvádí novou generaci svého softwaru PhotoLab 4. Ten přináší především výrazné využití systémů umělé inteligence. DeepPRIME zavádí AI i do takových věcí, jako je odšumování nebo demozaikování.
23.10.2020, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Instagram má problém: cenzuruje spoře oděné ženy, štíhlé mu ale nevadí Instagram má problém: cenzuruje spoře oděné ženy, štíhlé mu ale nevadí
Sociální síť Instagram čelí kritice za dvojí metr při posuzování lidské nahoty. Spoře oděné (resp. šikovně zakryté) ženské tělo nevadí, pokud je štíhlé. Ostatní ženy mohou mít ale smůlu a takové příspěvky nezřídka odstraňuje.
23.10.2020, aktualita, Milan Šurkala
Adobe uvádí vektorový editor Illustrator pro iPad Adobe uvádí vektorový editor Illustrator pro iPad
Adobe postupně předělává své aplikace i pro platformu tabletů Apple iPad. Už nějakou dobu je k dispozici Lightroom, nedávno přibyl také Photoshop. Nově se dostává i na vektorový editor Illustrator for iPad.
22.10.2020, aktualita, Milan Šurkala
DJI Pocket 2 dostává větší 1/1,7" snímač a 4K 60p DJI Pocket 2 dostává větší 1/1,7" snímač a 4K 60p
Společnost DJI přichází s druhou generací svého 3osého gimbalu s integrovanou kamerou Pocket 2. Novinka dostává větší CMOS senzor typu 1/1,7" s 64MPx rozlišením a možností natáčet 4K 60p video.
21.10.2020, aktualita, Milan Šurkala
Canon uvedl dva APS-H senzory s 250 MPx Canon uvedl dva APS-H senzory s 250 MPx
Canon přichází na trh se dvěma novými senzory LI8020SAC a LI8020SAM, které na APS-H velikost nabízí opravdu extrémně vysoké rozlišení 250 megapixelů. To je 19568×12588 pixelů, důraz je nicméně dán na práci s ROI.
20.10.2020, aktualita, Milan Šurkala