Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kyocera SL300R: tenký elegán s rychlým procesorem

19.12.2003, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Jeden z nejzajímavějších segmentů mezi digitálními fotopřístroji jsou tzv. digitální šperky. Příslušníky této kategorie poznáte na první pohled, jsou designově dokonalé, tvary originální a ladné, rozměry pak malé až miniaturní. A přesto velice často disponují velice kvalitní optikou, standardními snímači nebo dokonce rychlými procesory. Vypadají tedy jako hračky pro zábavu, ve skutečnosti však poskytují především velice kvalitní fotografie a někdy i použitelný videozáznam. Průkopníky mezi těmito fotošperky byly především modely od Canonu patřící do řady IXUS nebo od Minolty nesoucí v názvu písmenko X. Dnes však je i v této kategorii konkurenční "těsno", a tak si představíme podrobně tentokrát krásnou miniaturu od Kyoceru - třímegapixelový model Finecam SL300R.
Vzhledem k tomu, že samotné tělo třístovky je opravdu drobné, tak na něm najdete pouze několik základních ovládacích tlačítek. Prakticky celé ovládání i s LCD zobrazovačem je umístěno na té tzv. "neobjektivní" a nerotující části. Na horní hraně je pouze zapínač přístroje a spoušť, a tak se zaměříme především na zadní část. Té v horní části nad LCD displejem dominují dvě tlačítka: prvním se ovládá zapínání LCD zobrazovače, druhým se dostanete do nabídky jednotlivých scénických režimů. Hned vedle je "přepůlené" zoomovací dvojtlačítko, pod ním najdete pětici set up, prohlížení, snímání, sekvenční režim a videozáznam, která je zajímavě umístěna na skleněné ploše a to, ve kterém režimu právě jste, vám prozradí decentní podsvícení. Toto "informační" světýlko můžete posouvat pomocí dvou šipek, které se nacházejí těsně nad LCD displejem. Vedle něj je potom už jen Menu talčítko a posledním ovládacím mechanismem je kolečko určené na procházení v Menu s potvrzováním výběru uprostřed. Na spodní straně je slot pro paměťovou kartu a akumulátor.




A jak vypadá Menu nebo-li softwarová část ovládání? Pro majitele některých starších modelů od Kyocery nebude připraveno žádné překvapení, pro ty ostatní je seznámení se způsobem procházení Menu otázkou chvilky. Jednoduše si na dolní liště vyberete parametr, který chcete nastavit a jednotlivé možnosti se vám ihned narolují směrem nahoru. Na liště odleva si můžete postupně vybrat samospoušť (dvě nebo deset sekund), rozlišení, stupeň komprese, korekce expozice a nastavení teploty bílé (bohužel pokud budete chtít vykalibrovat teplotu manuálně, budete muset nejdříve trochu neprakticky do druhé části menu). Poslední položka je označená jako M, a kliknutím na ní se vám rozbalí druhé, tzv. manuální menu s dalšími fukcemi jako nastavení citlivosti, prodloužených expozičních časů, barevných filtrů, stupně ostrosti nebo výběr jedné ze dvou poloh clony (F2,8 nebo F9,6).




Objektiv

Objektiv se čtyřmi asférickými členy má rozsah ohniskových vzdáleností od 5,8 do 17,4 milimetrů (odpovídá 38 - 115 mm pro 35mm kinofilm). Světelnost objektivu je F2,8 - F4,7. Fotopřístroj je schopen snímat objekty v Makro režimu ze vzdálenosti podprůměrných dvaceti centimetrů, jinak ostří od šedesáti centimetrů.

Snímací prvek

1/2,7 palcový snímač CCD s primárním barevným filtrem obsahuje celkem 3,34 milionu snímacích elementů, z nichž je efektivně využitelných přibližně 3,17 milionů.

Ostření

Kyocera SL300R nabízí jak automatický fokus, tak manuální zaostřování.

Expozice, závěrka a nastavení citlivosti

Z hlediska expozice je možné využít jak automatiku fotopřístroje, tak režim s prioritou clony (v nabídce jsou pouze dvě fixní hodnoty F2,8 nebo F9,6). K dispozici jsou i dlouhé expoziční časy a také korekce expozice v rozsahu +- 2,0 EV (po třetinových krocích). Měření expozice probíhá ve třech úrovních: multisegmentové, zdůrazněné na střed a bodové. Závěrka je elektronická na snímači CCD v rozsahu od 1/2000 do jedné sekundy (v režimu dlouhých expozičních časů až do osmi sekund). Citlivost snímače je možné nastavit také manuálně ve čtyřech hodnotách: 100, 200, 400 a 800 ISO.

Nastavení vyvážení bílé

Teplotu bílé můžete vykalibrovat s modelem pomocí čtyř přednastavených hodnot (slunečno, žárovkové světlo, zataženo, zářivka). Dokonce si můžete vykalibrovat i vlastní uživatelskou hodnotu sami. Jak pracovala automatika, se dočtete v předposlední části této recenze nazvané Praktické zkušenosti.

Vestavěný blesk

Model nabízí k využití kromě automatického blesku také zesvětlovací blesk, redukci jevu "červených očí" a také můžete blesk při fotografování vypnout.

Formát a kvalita snímků

Kyocera SL300R ukládá snímky ve formátu JPEG (a ozvučený videozáznam ve formátu MPEG) na paměťové karty typu Secure Digital (SD) nebo Multi-Media Card (MMC) - ve standardním balení je ovšem pouze 16 MB SD karta.

Zdroj energie

Fotopřístroj je napájen lithum-iontovým akumulátorem, který má kapacitu 780mAh. Jak se dozvíte v další části recenze, tak tento akumulátor vydržel bez nabití více než hodinu napájet model v našem náročném energetickém testu.

Videosekvence

Velice nás potěšili parametry videozáznamu, které bychom u takovéhoto drobečka ani neočekávali. Model natáčí ozvučený videozáznam ve formátu MPEG
v maximálním rozlišení 640 x 480 bodů rychlostí až 30 snímků za sekundu. Jeho délka je potom omezena pouze kapacitou paměťové karty.

Rozhraní fotoaparátu a softwarové vybavení

Vybrané fotografie na kartě přesunete do počítače pomocí USB kabelu, který zasunete do odpovídajícího portu na boku a počkáte, až se vám na ploše namapuje nový externí disk. Rozhraní je pouze pomalejší USB 1.1. Na přiloženém CD jsou umístěny ovladače.

Ve standardním balení najdete kromě samotného modelu také Li-ion akumulátor, AC adaptér, 16 Mb SD karta, USB kabel, ovladače pro PC, řemínek, pouzdro.