Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Minolta DiMAGE E323: svižný třímegapixel od Minolty

2.10.2003, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Jednou ze čtyř novinek, které uvedla koncem prázdnin společnost Minolta na trh, byla asi nejméně nápadná ta s označením DiMAGE E323. A přitom si určitě zaslouží vaši pozornost. Za necelých deset tisíc korun se zde nabízí malý sympaticky vyhlížející automat, který díky svému CCD čipu již patří do třímegapixelové kategorie. Dokonce díky softwarové interpolaci nahlédne až mezi šestimegapixely. To, jestli se dají interpolované fotografie v praxi použít a o kvalitě objektivu, svižnosti modelu a jeho docela nízké energetické náročnosti se můžete dočíst v naší dnešní recenzi.
Pokud se na novinku podíváme netechnickým okem "náhodného kolemjdoucího", tak E323 vyhlíží na první pohled skromně, bez nějakých často zbytečných blikajících parád či rádoby zajímavých designérských výstupků. Pokud by se na na přední straně nevyskytovalo malé vypoulené kolečko a horní menší polovina nebyla vyšrafovaná šedobílými proužky, dalo by se říci, že vše na fotopřístroji je podřízeno pouze jeho funkčnosti. U tohoto modelu však platí okřídlené, že v jednoduchosti je krása. Rozměrově (99 x 62 34,5 milimetru) náleží DiMAGE E223 mezi kapesní kompakty, což potvrzuje i svou malou hmotností (145 gramů bez baterií a karty).

Při pohledu zepředu na model ještě objevíte pochopitelně objektiv a potom už jen dvě malá kolečka: indikátor samospouště a okénko hledáčku. Když už jsme se zmínili o optickém hledáčku, tak vás musím upozornit asi na jediný nedostatek z hlediska deignu. Hledáček je umístěn téměř uprostřed těla fotopřístroje, a tak si při jeho používání budete překážet vlastním nosem nebo budete muset koukat při zaměřování scenérie opravdu "za roh". Přitom by stačilo posunout hledáček o centimetr vlevo a vyhnuli byste se akrobatickému cvičení. Na levém boku přístroje jsou umístěny konektor síťového adaptéru a zásuvka USB a zároveň zdířka pro videovýstup. Spoušť a vypínač modelu najdete jako obvykle na horní straně.

Když se ještě zmíníme o závitu na stativ a prostoru pro dvojici baterií a paměťovou kartu na spodní straně, zbyde nám popsat už pouze zadní stranu, která je centrem ovládání. V pravém horním rohu je dvojtlačítko zoomu a podél 1,6 palcového barevného LCD zobrazovače (který poskytoval velice jasný a ostrý obraz) jsou od shora umístěna tato tlačítka: přepínač režimů činnosti (snímání, snímání s využitím hledáčku a režim prohlížení snímků), tlačítko Menu a režimu blesku (zároveň ho použijete při nastavení tiskového souboru DPOF). Poslední, o čem jsme se zatím nezmínili, je v pravém dolním rohu nalézající se "pseudojoystickový" ovladač určený k pohybu v Menu a k nastavení režimu Makro a samospouště (uprostřed něho je potvrzovací tlačítko enter, které zároveň slouží k rychlému prohlédnutí naposledy nafoceného snímku).

Zbývající funkce, kterými fotopřístroj disponuje se ovládají přímo v Menu. To je rozděleno na čtyři části: snímání, dávkový režim, videozáznam a set up. Dříve než se podíváme, ve které kapitole co najdete, musím poznamenat, že je škoda, že vývojáři u Minolty nevytáhli některé funkce z Menu přímo na povrch přístroje. Určitě například přepínání na videozáznam by se při troše dobré vůle vešlo na výše zmíněný přepínač režimů činnosti. Jinak je Menu standardní, graficky jednoduše "řádkově" vyřešeno, ale možná právě proto se v něm snadno zorientujete. V kapitole snímání nastavíte například rozlišení a kompresi snímku, samospoušť, korekci expozice, teplotu bílé nebo si vyberete některý z kreativních programů. Při dávkovém snímání model fotografuje ve dvou režimech: standardně, kdy snímá až do maximálního počtu snímků (například u maximálního fyzického rozlišení 2048 x 1536 v kompresi fine je to devět snímků) a nebo v režimu s volbou nejlepšího snímku BEST. Tato funkce vám umožní uložit vámi vybraný nejlepší ze čtyř snímků exponovaných po sobě. V části video lze nastavit jedno ze dvou rozlišení záznamu, ale také teplotu bílé nebo korekci expozice. V poslední kapitole - v klasickém Set upu se potom nastavují takové funkce jako jas LCD displeje, zvuky, datum a čas nebo formátování paměťové karty.

Objektiv

Objektiv od Minolty je složen ze sedmi optických prvků v šesti skupinách s rozsahem ohniskových vzdáleností od 5,6 do 16,8 milimetrů (odpovídá 36 - 108 mm pro 35mm kinofilm). Světelnost objektivu je F2,8 - F4,9. Model snímá objekty v Makro režimu ze vzdálenosti jedenácti centimetrů, jinak ostří od padesáti centimetrů.

Snímací prvek

E323 disponuje prokládaným 1/2,7palcovým snímačem CCD pracujícím v primárních barvách obsahujícím přibližně 3,3 miliónů obrazových buněk, z nichž je efektivně využito asi 3,2 milionů.

Ostření

Model E323 ostří pouze automaticky.

Expozice, závěrka a nastavení citlivosti

Tato novinka od Minolty měří expozici automaticky, k dispozici je její korekce v rozsahu +- 1,8 EV po třetinových krocích. Měření expozice probíhá ve 256 zónách. Rychlost závěrky se pohybuje v rozsahu od 1/2000 až do dvou sekund. Citlivost snímače je potom automatická od 50 do 200 ISO.

Nastavení vyvážení bílé

Minolta E323 nastavuje teplotu bílé automaticky, využít ovšem můžete také některou ze čtyř přednastavených hodnot: slunečno, zataženo, zářivky a žárovky. Není k dispozici manuální kalibrace teploty bílé.

Vestavěný blesk

Fotopřístroj nabízí kromě automatického blesku také automatický blesk s redukcí jevu "červených očí", vyrovnávací blesk. Použití blesku můžete také zcela vypnout.

Formát a kvalita snímků

Snímky ve formátu JPEG nebo videozáznam ve formátu MOV (motion JPEG) se ukládají na kartu typu Secure Digital - jako součást balení najdete kartu s kapacitou 16 MB. Pro vaši představu: na tuto kartu se vám vměstná v maximálním fyzickém rozlišení 2048 x 1536 bodů při minimální kompresi (Fine) pouze šest snímků. I když při použití dvoumegapixelového rozlišení (1600 x 1200 bodů) a kompresi Normal se vejde na kartu již dvacet snímků, přesto bych vám doporučil opět pořídit si kartu s nejméně dvojnásobnou kapacitou paměti.

Paměťové médium

Do slotu, který se nachází na spodní straně hned vedle baterií, můžete vložit paměťovou kartu typu Secure Digital nebo kartu MultiMediaCard.

Zdroj energie

Fotopřístroj je udržován v chodu dvojicí tužkových AA baterií. Přestože nás model překvapil nízkou energetickou spotřebou, určitě nic nezkazíte, když si pořídíte dvojici Ni-MH akumulátorů.



Videosekvence

Model umí zaznamenat pouze neozvučené videosekvence ve formátu motion JPEG v rozlišení 320 x 240 nebo 160 x 120 bodů při frekvenci deset snímků za sekundu. Délka záznamu je omezena jenom kapacitou paměťové karty.

Rozhraní fotoaprátu a softwarové vybavení

Pro přenos dat z vašeho fotopřístroje stačí jenom propojit kabel USB mezi modelem a počítačem a pomocí myši přetáhnout snímky z výměnného disku, který se vám objeví v nabídce. Díky tomu, že se přístroj namapuje jako disk, můžete kopírovat snímky i opačným směrem, tedy z počítače do modelu. Na přiloženém CD najdete především prohlížeč DiMAGE Viewer se základními editačními funkcemi a ovladače.

Ve standardním balení kromě samotného modelu najdete: dvě alkalické AA baterie, poutko, AV kabel, USB kabel, 16 MB SD kartu a CD se softwarem. Dokoupit si můžete síťový napáječ AC-7E.