Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Minolta DiMAGE F300: Pět milionů v kapse!

20.3.2003, David Dvořák, recenze: specifikace produktu
Firma Minolta nedávno zahájila reklamní kampaň na svůj nejnovější digitální fotoaparát z řady DiMAGE. Měli jsme možnost se s tímto přístrojem blíže seznámit a proto dnes přinášíme jeho recenzi. Dozvíte se, co aparát dokáže, i to, čím rozhodně překvapí.
DiMAGE F300 má tvar podlouhlé cihličky stříbřité barvy a i přesto, že má poněkud hranatější tvary, si výrobce dal záležet na jejím snadném držení a ovládání. Design fotoaparátu je líbivý a v této "minoltí" třídě tradiční. Čelnímu pohledu na fotoaparát jednoznačně dominuje objektiv, který je ve vypnutém stavu schovaný za krytkou z kovových lamel. Zhruba uprostřed je okénko hledáčku a po jeho levé straně blesk. Dobře vyřešený je spodní výstupek (vlevo vespod), který významným způsobem usnadňuje držení fotoaparátu. Na levé stěně (z čelního pohledu) jsou pak umístěny krytky paměťové karty a baterií.


Minolta F300 - čelní pohled


Zadní stěně fotoaparátu dominuje tradiční LCD displej, který slouží jak k prohlížení fotografií, tak i k nastavování většiny funkcí přístroje. K jeho ovládání je k dispozici hned několik tlačítek, z nichž nejdůležitější je Menu a joystick s tlačítkem enter, který je velmi snadno ovladatelný pravým palcem. Joystick ovšem neslouží jen pro pohyb v menu. Při fotografování samotném se s jeho pomocí ovládá zoom, v případě poloautomatických režimů nastavuje čas, clona a také korekce expozice. Všechna tlačítka jsou dostatečně tuhá, žádným způsobem "nevrzají" a reagují velmi rychle. Díky tomu a uspořádání menu je jakákoliv volba velmi snadná a pohotová. Některé funkce by si sice možná zasloužily speciální tlačítko, ale to je rozhodnutí výrobce. Protože jsem často fotil se samospouští, trošku mi vadilo, když jsem ji musel pokaždé nastavovat - zrovna tady bych docela uvítal, kdyby si toto nastavení fotoaparát "pamatoval".

Nad displejem je průhledový hledáček a dvě diody informující o připravenosti fotoaparátu. Hledáčak je dostatečně jasný, zoomovací. Jeho umístění vzhledem k LCD displeji ale dává tušit, že by mohly nastat problémy "kam s nosem", nicméně dařilo se mi je celkem úspěšně eliminovat. Vedle hledáčku jsou pak tlačítka pro nastavení bleskového režimu a korekce expozice. Úplně dole pod joystickem je za gumovou krytkou schován kontakt k externímu napájecímu zdroji a USB výstup. Přístup k nim je jednoduchý.


Minolta F300 - zadní pohled


Na horní straně fotoaparátu je hlavní otočný volič, kterým nastavujeme hlavní režimy snímání: Automatiku, Manuál (v tomto módu pak můžeme z menu vybrat poloautomatické režimy), Přehrávání již nafotografovaných snímků či videa, Videosekvence, Zvukový záznam a jako poslední je k dispozici Setup, v němž provádíme základní nastavení fotoaparátu. Vlevo od otočného voliče je umístěn stavový displej, který uživatele rychle informuje o aktuálním nastavení přístroje a počtu snímků. Ještě dál vlevo jsou pak reproduktor a mikrofon, pro záznam a reprodukci zvuku.


Minolta F300 - pohled shora na ovládací prvky


Objektiv

Trojnásobný zoom Minolta GT s rozsahem ohnisek f=7,8-23,4 mm (odpovídá ohnisku 38-114 mm klasického kinofilmového přístroje) a světelností F2,8-F4,7. Je složen z osmi elementů v sedmi skupinách včetně tří elementů se čtyřmi asférickými povrchy. V klidovém stavu je chráněn kovovou krytkou a do provozního stavu se po zapnutí dostane během 5 sekund. Kromě optického zoomu je k dispozici až čtyřnásobný zoom digitální, čímž uživatel dostává možnost až 12-násobného zvětšení (i když za cenu jisté ztráty kvality).


Snímací prvek

1/1,8" prokládaný CCD snímač pracující v doplňkových barvách a obsahující celkem 5,3 milionu snímacích elementů. Na reprodukci barev se podílí jak primární barevný filtr a 12 bitový AD převodník, tak i tzv. CxProcess, což má být nová technologie Minolty na zpracování obrazu.


Ostření

Je řešeno pomocí kvalitního autofokusu s propracovanou technologií AREA AF a s možností sledování objektu Subject Tracking AF. Tento systém využívá pět oddělených zaostřovacích bloků, které dohromady tvoří velmi širokou zaostřovací oblast. Díky tomu vybere DiMAGE F300 automaticky ten zaostřovací blok, který poskytne nejlepší zaostření snímaného objektu. Navíc, pokud je tento objekt v pohybu, Subject Tracking AF mění aktivní zaostřovací blok podle pohybu objektu, který tím zůstává stále zaostřen. Zaostření probíhá od 45 cm do nekonečna pro širokoúhlý objektiv i pro teleohnisko. V Makro režimu fotoaparát ostří v rozsahu 14,5-54,5 cm.


Expozice, závěrka a nastavení citlivosti

Expoziční možnosti jsou u tohoto přístroje přímo balzámem na duši každého fotografa. K dispozici jsou totiž hned všechny režimy. Automatický s přednastavenými kreativními programy Portrét, Západ slunce, Sportovní akce, Krajina, Noční portrét, Makro. Dále je jsou k dispozici poloautomatické režimy priority clony a priority času a nakonec i režim plně manuální. Ve všech se dají využít další funkce jako je korekce expozice (v rozsahu ±2 EV s krokem 1/3 EV), digitální efekty, barevné režimy (přirozené barvy, zářivé barvy, černobíle) a bracketing. K měření správné expozice je k dispozici vícesegmentové měření (256 segmentů), bodové měření a váhové se zdůrazněným středem.

Závěrka fotoaparátu je mechanická a elektronická na snímači CCD. Pracuje s časy 4 s - 1/1000 s v režimu Program a Priorita clony, 15 s -1/1000 s v režimech Priorita času a Manual. K dispozici je též trvalé otevření závěrky, čas Bulb, maximálně však 15 s.

Citlivost se nastavuje buď automaticky anebo manuálně na hodnoty ISO 64, 100, 200 a 400.


Nastavení vyvážení bílé

Kromě automatického nastavení vyvážení (výchozí tovární nastavení) lze použít čtyř předvolených režimů: denní světlo, zataženo, zářivkové a žárovkové osvětlení. Dále je k dispozici i uživatelské nastavení vyvážení bílé vlastním změřením během fotografování. Tyto volby lze provádět z menu fotoaparátu, přičemž automatika funguje na dostatečně vysoké úrovni.


Vestavěný blesk

Vestavěný blesk má dostatečný výkon pro většinu běžných fotografických situací, ale nemůžeme od něj očekávat zázraky. Přeci jenom se jedná o málo výkonný blesk, jehož dosah je maximálně do tří metrů. Měření blesku probíhá díky předzáblesku pomocí TTL a k dispozici je hned několik základních funkcí: automatický blesk, vyrovnávací blesk, redukce červených očí a vypnutý blesk.


Formát a kvalita snímků

Kromě formátu JPEG přístroj podporuje i bezztrátový TIFF. Ten samozřejmě v maximálním rozlišení zabírá zhruba 13 MB, takže je potřeba paměťová karta o vysoké kapacitě. Další "vadou na kráse" je v tomto případě dlouhá doba ukládání snímku. Kvalita snímku lze nastavit ve čtyřech stupních:
  • Superfine
  • Fine
  • Standard
  • Economy


Paměťové medium

Fotoaparát je vybaven slotem pro kartu Secure Digital či MultiMedia card, který je umístěn pod samostatným krytem vedle prostoru pro baterie. Vyjímání paměťové karty je velmi jednoduché, protože se snadno vysunuje prostým zmáčnutím karty, které ji ze slotu uvolní.


Prostor pro baterie a paměťovou kartu


Zdroj energie

Základním (dodávaným) energetickým zdrojem Minolty DiMAGE F300 je lithiová baterie CR-V3, lze ale použít i akumulátorové monočlánky (viz. obrázek). K bateriím je snadný přístup a jejich vyjímání je přímo hračkou. Fotoaparát vydržel v provozu za mrazivého počasí na jednu sadu akumulátorů zhruba hodinu a půl.


Samospoušť

Je vhodná (nejenom pro pořizování snímků na nichž chce být i fotograf) v kombinaci se stativem, což jsem během testu velmi využíval. Aktivuje se pomocí menu a musí se spustit před každým použitím, což při testu docela zdržovalo. Mnohem lepší by bylo, kdyby se funkce automaticky nevypínala po nasnímání jedné fotografie, popřípadě kdyby bylo k dispozici samostatné tlačítko.


Rozhraní fotoaparátu a softwarové vybavení

K propojení fotoaparátu s počítačem se využívá USB rozhraní jehož konektor je umístěn pod krytkou z tvrdé gumy v pravém dolním rohu zadní stěny přístroje (pod joystickem). Přístroj lze pro snadnější posouzení kvality snímků (či kompozice) propojit díky AV kabelu také s televizorem.

Ovladače fotoaparátu se instalují bez jakýchkoliv problémů, stejně jako doplňkový software, sloužící k prohlížení snímků. Příjemnou vlastností je, že software pro prohlížení snímků (DiMAGE Viewer) dokáže využít informace v EXIF hlavičce souboru a vypsat tak veškeré údaje o expozici.


Provoz fotoaparátu

Fotoaparát je uveden do provozního stavu během 5 vteřin. Na spoušť reaguje dostatečně rychle, po odexponování se snímek ukládá na paměťovou kartu různou rychlostí danou rozlišením a výslednou kvalitou snímku.