Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Minolta DiMAGE X20: Dvacítka je nejjednodušším X-kem

15.9.2003, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Kdyby nebyly modely řady X na trhu úspěšné, určitě by Minolta nevyvíjela stále nové varianty prapůvodního fotopřístroje DiMAGE X, který se svým objektivem-periskopem ohromil zákazníky již před více než rokem a půl. Zatím jako poslední z této série stříbrných miniatur se objevil model, tentokrát označený DiMAGE X20.
Kvalita a komprese

Tentokrát jsme vyfotografovali pro posouzení rozdílů kvality snímků při různém rozlišení a kompresi vázu. Je vidět, že v nejvyšším rozlišení při nejnižší kompresi je kresba snímaného předmětu detailní a odpovídá dvoumegapixelovému rozlišení. Na snímcích ilustrujících úbytek dat při různé kompresi je také vidět barevné podání nasnímaných rajčat a jablka, jež odpovídalo realitě. Tyto snímky nebyly žádným způsobem dodatečně upravovány v grafickém editoru.

1600 x 12001280 x 960
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
640 x 480Komprese - economy
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Komprese - standKomprese - fine

Expozice

Naše testovací fotografie jsme pořídili sice ráno, ovšem v ložnici, kde byly zcela stažené žaluzie. Takže v ní bylo spíše šero. Ze snímků je poznat, že X20 "produkuje" mírně přeexponované snímky, takže vyvážení o třetinu stupně do mínusu vede k ideálnímu zobrazení.

Korekce -2Korekce +2
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Korekce -1Korekce +1
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Bez korekce

Teplota bílé

Snímky jsme záměrně pořídili při umělém (žárovky) osvětlení. I automatika fotopřístroje si s danou situací poradila docela slušně, přesto lepšího výsledku dosáhnete, pokud si v Menu přepnete na kalibraci podle přednastavené hodnoty, která by tomu měla odpovídat (zde Žárovka). Bohužel nemůžete vykalibrovat vlastní hodnotu bílé, což je v některých extrémních světelných podmínkách to nejlepší řešení.

ŽárovkaZataženo
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Denní světloZářivka
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Auto

Noční snímek

Samozřejmě jsme také vyzkoušeli nasnímat fotografie při nedostatečných světelných podmínkách. Jak vidíte na našem nočním snímku, tak i při použití normální hodnoty ISO byl snímek relativně jasný, při použití maximální hodnoty citlivosti (ISO 400) jsme nezaznamenali zásadní (snímek deformující) přítomnost šumu.

ISO100ISO400
Kvalita objektivu

Podívali jsme se blíže také na kvalitu použitého objektivu a na našich testovacích fotografiích je jasně pozorovatelná soudkovitost při širokoúhlém snímání, naopak při použití teleobjektivu byla poduškovitost snímků minimální. Na objektivu X20 je asi nejzajímavější jeho periskopová konstrukce, která zajišťuje, že i při zoomování je objektiv celý ukrytý v těle fotopřístroje, takže jenom stěží může dojít k jeho poškození.

PoduškovitostSoudkovitost

Ilustarční fotografie

BarvaKvěty
Ikona Odkaz na databázi
Multi frame

Energetický test a rychlost

V našem energetickém testu nás X20 příliš neoslnila, a to jsme pracovali s dobíjecími akumulátory NiMH, proto se určitě nespoléhejte pouze na AA baterie, které najdete jako součást standardního balení. Už po necelých čtyřiceti minutách neustálého snímání s bleskem se nám na displeji objevila ikonka upozorňující na poloviční vybití baterií. I když je na druhou stranu pravda, že poté jsem fotografoval ještě téměř hodinu do úplného "energetického" kolapsu fotopřístroje. Proto při polovičním vybití ještě nemusíte ihned ztrácet hlavu. U některých modelů totiž signalizuje zjevení této ikonky velice blízký kolaps. Myslím, že by X20 slušel plochý akumulátor stejně jako předchozímu Xt, i když se X20 profiluje jako "nejlidovější" X-ko.

Naopak jsme byli velice potěšeni svižností modelu, kdy fotografovat můžete začít přibližně za sekundu po zapnutí a zpoždění spouště při namáčknutí téměř neexistuje, bez namáčknutí je potom průměrnou necelou sekundu. Snímky se ukládají do paměti také velice rychle (v nejvyšším rozlišení při nejmenší kompresi se snímek ukládal pouze několik sekund) a také procházení fotografií v prohlížecím režimu bylo velice svižné.