Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nenápadný upgrade sedmdesátky

23.9.2005, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Společnost Nikon se rozhodla pouze kosmeticky vylepšit svou veleúspěšnou digitální zrcadlovku D70 a tento vskutku decentní upgrade označila jako D70s. Kromě stejného snímače a prakticky podobného funkčního vybavení se uživatel dočká především většího LCD displeje, což u zrcadlovky není právě nejpodstatnější, a například konektoru pro připojení kabelové spouště. Je ovšem otázkou, jestli několik drobných vylepšení bude dostatečným důvodem pro nákup novinky, především také v souvislosti s tím, že původní D70-ka má nyní daleko nižší cenu.
Kapitoly článku:
Novinka Nikon D70s jakoby modelu D70 z oka vypadla, pouze při pohledu zezadu zjistíte, že se o něco zvětšil LCD displej, který je již dvoupalcový a také Menu prošlo několika grafickými úpravami. Řada uživatelů očekávala u D70s již osmimegapixelový snímač, ovšem model zůstal "pouze" v šestimegapixelové kategorii. Novinkou je také zabudování konektoru pro připojení kabelové spouště. Již sedmdesátka byla velmi rychlá, model D70s snad ještě o trochu zrychlil, především při ukládání snímků ve formátu RAW, což je skutečně i při velkých objemech snímků pouze několikasekundová záležitost. Jinak exponovat můžete prakticky ihned po zapnutí modelu a zpoždění spouště je prostě neměřitelné.
Model D70s je tedy opět vybaven CCD snímačem (Nikon DX) obsahujícím 6,1 miliónů efektivně využitelných obrazových buněk. V Menu najdete tyto tři rozlišení: 3008 x 2000, 2240 x 1488 a 1504 x 1000 bodů. Na druhou stranu je možné snímky uložit nejenom ve třech kompresních stupních v JPEGu, ale také v nejvyšším rozlišení v nekompresovaném RAWu (NEF). I tento Nikon při ukládání v NEFu uloží zároveň tento snímek ve formátu JPEG, a tak si můžete prohlédnout, jak snímek v NEFu vypadá už na LCD displeji. Citlivost snímače se pohybuje ve velkém rozsahu od 200 ISO až do 1600 ISO, navíc hladina šumu je skutečně minimální až do hodnoty 800 ISO.
Při našem testování jsme používali objektiv AF-S DX Zoom-Nikkor 18-70mm f/3,5-4,5G ED, který je dodáván s modelem v setu. Tento objektiv obsahuje tři optické členy z ED skel (skla s extrémně nízkým rozptylem světla) pro minimalizaci barevné vady (redukce barevných kontur) a asférické optické členy pro eliminaci zkreslení a rovnoměrnější optický výkon v celém obrazovém kruhu. Objektiv je vybaven ultrazvukovým zaostřovacím motorem Nikon SWM (Silent Wave Motor), s rychlým a tichým automatickým zaostřováním. Technologie vnitřního ostření uchovává stabilní rozměr a vyvážení objektivu během zaostřování. Použít můžete také D, G a DX objektivy. Při ostření si vyberete jeden z pěti ostřících bodů. Optika zaostřuje také průběžně, k dispozici je i prediktivní režim. Při zhoršených světelných podmínkách si optika pomáhá při ostření silným přisvětlovacím paprskem s dosahem přes tři metry.
Jednooká zrcadlovka D70s je funkčně nadupaný model, takže se pokusíme stručně přiblížit, co všechno umí: při fotografování můžete využít některý z režimů s prioritou clony nebo času, anebo plný manuál (vše můžete samozřejmě nechat i na automatice). K dispozici je také hned šest přednastavených scén (například Makro, Sport, Noční krajina nebo Portrét). Pochopitelně můžete také expozici korigovat, a to v rozsahu +- 5EV po třetinách nebo po polovinách. Měření expozice probíhá pomocí 3D Color Matrix systému. Dostatečný je rozsah závěrky, která se pohybuje od 1/8000 až do 30 sekund, navíc v režimu Bulb lze exponovat až půl hodiny. Velmi praktická je funkce expozičního bracketingu. Teplotu bílé je možné nastavit manuálně, anebo pomocí šesti přednastavených hodnot. Jestliže by se vám ani potom nezdálo barevné provedení snímku, můžete ještě vybalancovat jemně odstín. K dispozici je další bracketing - tentokrát teploty bílé. Model je udržován v chodu lithium-ionovým akumulátorem, můžete použít nově i výkonnější EN-EL3a (1500 mAh), což vzhledem k nízké spotřebě modelu dělá z eska naprosto neutahatelného dříče (v našem energetickém testu jsme přivedli model k polovičnímu kolapsu po hodině a půl neustálého snímání s bleskem). Snímky přesypete do počítače podle údajů v manuálu přes rozhraní USB 2.0, přesto nám rychlost přenášení někdy spíše připomínala pomalejší 1.1.


Pořízení prvního snímku< 1 s
Snímek s namáčknutím spouštěneměřitelné (prakticky bez zpoždění)
Snímek bez namáčknutí <0,2 sSpecifikace Nikon D70s
Počet efektivních pixelů6,1 milionů
Snímací prvek CCDCCD snímač, Nikon DX, celkem 6,24 milionů snímacích elementů
CitlivostISO 200 - 1600
ZaostřováníJednotlivé snímky (AF-S), kontinuální zaostřování (AF-C), manuální zaostřování
Přisvětlovací lampaano
Vyvážení bíléAutomatické, přednastavené, uživatelské a bracketing
Měření expoziceNikon 3D Color Matrix s 1005pixelovým RGB snímačem, variabilní integrální měření se zdůrazněným středem, bodové měření
Závěrka1/8000 až 30 sekund, bulb - 30 minut
Ovládání expoziceAutomatická expozice, expozice s clonovou prioritou, expozice s časovou prioritou a manuální expozice
Kompenzace expozice±5 EV v krocích po 1/3 EV nebo po 1/2 EV
Hledáčekoptický hledáček s dioptrickou korekcí
Záznamové médiumCompact Flash I, II, Microdrive
Formáty souborůJPEG, NEF (RAW), Exif 2.21
Velikosti snímků3008 x 2000, 2240 x 1488 a 1504 x 1000 bodů
Stupně kvalityFine, Normal, Basic
Formátováníano
LCD displejBarevný displej TFT, úhlopříčka 2 palce. Celkový počet pixelů: 130 000, možnost nastavení jasu
Samospoušť2 - 20 sekund
Baterieli-ion akumulátor (EN-EL3 nebo EN-EL3a)
RozhraníUSB 2.0 (rychlost přenosu 12Mbps)
Rozměry (ŠxVxH)140 x 111 x 78 milimetrů
Hmotnost600 gramů bez baterií a paměťové karty
Standardní příslušenstvílithium-iontová baterie EN-EL3a, rychlonabíječka, CD-ROM se softwarem, řemínek, videokabel, USB kabel, krytka LCD zobrazovače, krytka těla, držák baterií