reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon Coolpix A: velmi příjemná (ne)výraznost

17.6.2013, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Třída APS-C kompaktů byla nedávno rozšířena o nový fotoaparát Nikon Coolpix A. Ten disponuje 16MPx snímačem a objektivem s přepočtenou 28mm ohniskovou vzdáleností. Jak si povede v našem náročném testu?
V březnu letošního roku Nikon představil svůj APS-C kompakt Coolpix A. Ten využívá osvědčených prvků jako 16MPx APS-C snímač (pravděpodobně ten z modelu D5100, ale bez low-pass filtru) a starší procesor EXPEED 2. V kompaktním těle se pak ukrývá objektiv s přepočtenou ohniskovou vzdáleností 28 milimetrů. Jeho světelnost má dobrou hodnotu F2,8, optickou stabilizaci tu však nenajdete. Pochopitelně nechybí možnost natáčet Full HD videosekvence, jsou zde sáňky na blesk, manuální expoziční režimy a spoustu dalšího.
 
 

Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Nikon Coolpix A jsme dostali ve stříbrné barvě. Zpracování fotoaparátu je výborné, zde opravdu nelze mít žádných námitek. Hmotnost okolo 300 gramů i s baterií a kartou je přijatelná, rozměry jsou kapesní pokud jde třeba o kapsu bundy. Díky menším gumovým gripům se fotoaparát vcelku dobře drží, takže ani zde nejsou větší problémy.

Nahoře najdete malý mechanicky výklopný blesk. Pro jeho vyklopení tedy musíte zmáčknout posuvné tlačítko na zadní části přístroje.

Z tohoto pohledu napravo vidíte infračervený přijímač pro dálkové ovládání. Vlevo dole najdete funkční tlačítko Fn1, kterému můžete přidat jednu z 11 nabízených funkcí. Osobně jsem si tu dal samospoušť (vypíná se po každém vyfoceném snímku). Nahoře je přisvětlovací AF dioda, ta funguje i jako kontrolka samospouště. Vedle ní je také dvojice mikrofonů pro stereo zvuk u videosekvencí.

Objektiv Nikkor má 18,5mm reálnou ohniskovou vzdálenost, což dává po přepočtu 28 milimetrů. Jde tedy o docela širokoúhlý objektiv. Jeho světelnost má hodnotu F2,8, což je dobré číslo, nicméně je nutno podotknout, že např. konkurenční Fujifilm X100S má hodnotu lepší a totéž platí i pro mnoho pancake objektivech pro nejrůznější CSC fotoaparáty. Objektiv není vybaven optickou stabilizací obrazu.

Po stranách přístroje jsou dvě ouška na provlečení popruhu. Vlevo je dále již zmíněný výklopný blesk a směrem doprava uvidíte sáňky na blesk a kolečko fotografických režimů s příjemně nastavenou tuhostí chodu. Tlačítko spouště působí trochu uvolněně, ale k samotnému stisku, tuhosti a chodu nemám nejmenších námitek. Okolo spouště je páčka na zapínání přístroje. Má příjemně jemný chod a sama se vrací zpátky. Fotoaparát se tedy vypíná naprosto stejným pohybem jako se zapíná. Úplně vpravo je kolečko pro nastavování clony, expozičního času a dalších detailů. Chod je opět přiměřeně tuhý, trochu matoucí může být jen programový posun v režimu P (pokud se dostanete pod minimální nebo nad maximální hodnotu clony a točíte kolečkem dál, při cestě zpátky totéž musíte "odtočit" zpátky, aby se clona začala měnit).

LCD displej má příjemně vysoké rozlišení 920.000 bodů (640×480 pixelů). Obraz je díky tomu velmi ostrý, oceňuji i velmi hezké barvy. Pozorovací úhly jsou slušné, ze stran dochází k mírné ztrátě kontrastu. Na levé straně od displeje máte čtyři tlačítka. První dvě z nich umožňují snadné nastavení korekce expozice a ISO citlivosti s pomocí horního voliče.

Coolpix A přebírá menu nabídka ze zrcadlovek Nikon, a tak není divu, že má úplně stejně složité nastavování automatiky ISO citlivosti (je nutné jej hledat hluboko v menu). Takže ani tentokrát to Nikonu nevyšlo a doufejme, že při dalším pokusu pochopí, že jsou opravdu i snazší způsoby, jak nastavit automatickou ISO citlivost a vrátit to zpět. V menu pro to dokonce je položka, jen je zašedlá. Poslední dvě tlačítka zvětšují nebo zmenšují náhled na displeji (nejen u prohlížených snímků, ale i u náhledu při focení). Nad displejem je také posuvné tlačítko pro mechanické vyklopení blesku.

Napravo od displeje je tlačítko pro vstup do režimu prohlížení, pod ním je vstup do hlavního menu. Jak již bylo řečeno, má typickou strukturu známou ze zrcadlovek Nikonu. Následuje otočný ovladač, který výborně usnadňuje pohyb v menu nabídkách. Ovladač je možné použít jako šipky v menu, v režimu focení posouvá AF bod bez toho, aniž by bylo nutné spouštět jakýkoli režim pro jeho výběr. Tlačítko OK tedy slouží k vrácení AF bodu do prostředku, samozřejmě slouží i jako potvrzovací tlačítko. Bez jeho použití se nic nepotvrdí. Jste-li tedy v menu, cokoli nastavujete a namáčknete spoušť, vybraná volba se nepoužije. Dole je ještě tlačítko "i" pro vyvolání vcelku pěkného quick menu, ve kterém se dobře používá zejména otočný ovladač vzadu. Jako poslední je tlačítko pro smazání snímků.

Pravá strana ukazuje ouško na provlečení popruhu, dále krytku HDMI portu a dole také krytku vstupu externího napájení.

Na levé straně je pod krytkou USB port a nahoře pak port pro připojení příslušenství jako je např. GPS modul nebo dálkové ovládání. Dole je pak posuvné tlačítko pro přepínání makro režimu a manuálního ostření.

Téměř uprostřed je kovový závit pro stativ a na straně pak krytka prostoru pro baterii a paměťovou kartu.

K dispozici je Li-Ion akumulátor EN-EL20 a slot pro paměťové karty SD, SDHC a SDXC.

Nikon Coolpix A na první pohled rozhodně nevypadá špatně. V dalších kapitolách se podíváme na jeho praktické výkony.

Technické specifikace: Nikon Coolpix A
Snímací prvek
Celkový počet pixelů 16,93 MPx
Efektivní počet pixelů 16,2 MPx
Velikost snímače APS-C CMOS (23,6×15,6 mm)
Rozlišení fotografií (3:2) 4928×3264, 3696×2484, 2464×1632
Rozlišení videa 1920×1080 / 30, 25 nebo 24 fps, 1280×720 / 30, 25 nebo 24 fps
stereo zvuk
Poměr stran 3:2
Typ barevného filtru RGB
Formát záznamu JPEG (Exif 2.3), MOV (H.264/MPEG-4 AVC), NEF (RAW)
Optika fotoaparátu
Značka NIKKOR
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný) 18,5 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 28 mm
Světelnost objektivu F2,8
Rozsah clony F2,8 - F22 (wide), irisová clona
Mechanická stabilizace ne
Možnost použití předsádek ne
Elektronická stabilizace ne
Digitální zoom ne
Zaostřování
Zaostřování (výběr bodu) auto focus (detekce tváří, široký, normální, sledování)
Zaostřování AF-S (jednorázový), AF-F (průběžný), MF (manuální)
Ostřící vzdálenost 50 cm - nekonečno (normal)
10 cm - nekonečno (makro)
Pomocné zaostřovací světlo ano
Elektronická část
Procesor EXPEED 2
Testovaný firmware C1.01
Spotřeba -
Měření expozice matrix, se zdůrazněným středem, bodové
Citlivost ISO AUTO ISO, 100, 125, 160, 200, 250, 320, 400, 500, 640, 800, 1000, 1250, 1600, 2000, 2500, 3200, 4000, 5000, 6400, Hi0.3 (8000), Hi0.6 (10000), Hi1 (12800), Hi2 (25600)
Rychlost závěrky 1/2000 s - 30 s, bulb režim, time režim
Expoziční režimy auto, priorita clony, priorita času, manuál
Vyvážení bílé barvy automatické, žárovkové světlo, zářivky (7 možností), přímé sluneční světlo, blesk, zataženo, stín, manuální nastavení
Scénické režimy Automatický, Blesk vypnutý, Portrét, Krajina, Děti, Sport, Makro, Noční portrét
Samospoušť 2s, 5s, 10s, 20s (1-9 snímků)
Sériové snímání 4 fps
bracketing (expoziční 3 snímky s 1/3EV nebo 1/2EV rozdíly, vyvážení bílé 3 snímky nebo Active D-Lighting 2 snímky)
Vestavěný blesk - režimy Zapnutý, Vypnutý, Redukce červených očí, Slow synchro, Slow synchro s redukcí červených očí, Slow synchro na druhou lamelu závěrky
Vestavěný blesk - dosah směrné číslo 6 (ISO 100)
rozsah 0,5 až 11,5 metru v Auto ISO
Externí blesk ano
Ostatní
Hledáček ne
LCD displej 3,0" LCD, 921.600 bodů (640×480 pixelů)
Digitální výstup USB 2.0, AV, HDMI (typ C)
Paměťové karty SD, SDHC, SDXC
Interní paměť -
Napájení Li-Ion akumulátor EN-EL20, napětí 7,2V, kapacita 1020 mAh, výdrž na 230 snímků
Hmotnost 299 gramů (včetně příslušenství)
Rozměry 111 x 64,3 x 40,3 mm
Barevné varianty černá, stříbrná
Standardní příslušenství Li-Ion akumulátor, nabíječka, popruh, manuál, USB kabel, CD-ROM
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama