Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon Coolpix A: velmi příjemná (ne)výraznost

17.6.2013, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Třída APS-C kompaktů byla nedávno rozšířena o nový fotoaparát Nikon Coolpix A. Ten disponuje 16MPx snímačem a objektivem s přepočtenou 28mm ohniskovou vzdáleností. Jak si povede v našem náročném testu?

Sférické zkreslení


Se zkreslením se nemusíte trápit, to dosahuje mírné hodnoty +0,5 %, což si téměř nemáte šanci všimnout.


Vinětace


Asi největším problémem objektivu je vinětace. Ta je velmi dobře viditelná už na displeji a v praxi je skutečně hodně vidět. V JPEGu očekávejte prakticky nezávisle na cloně ztmavení 1,4 až 1,6 EV, v RAWu dokonce 2 EV, a to prostě jde vidět.


Kresba (nejen) v rozích


Vyzkoušíme kresbu objektivu při ostření na kratší i delší vzdálenosti. Začneme těmi kratšími.


clona F2,8clona F4
 

clona F5,6clona F8
 

clona F11clona F16
 

clona F22
 

Při ostření na krátkou vzdálenost je středová ostrost velmi dobrá, bohužel rohy jsou na tom dost špatně a jakž takž ostrost získávají až někde okolo F16. Více nás ale bude zajímat ostření na větší vzdálenosti.


clona F2,8clona F4
 

clona F5,6clona F8
 

clona F11clona F16
 

clona F22
 

To už je úplně o něčem jiném. I díky absenci low-pass filtru je ostrost vynikající, a to platí zejména pro clony okolo F5,6 až F8. Rohy jsou výborné už při nejnižších clonách s velmi mírnou chromatikou aberací, která s přicloněním pomalu snižuje až do ztracena.


Chromatická aberace


V protisvětle vyzkoušíme chromatickou aberaci objektivu.clona F2,8 (JPEG)clona F2,8 (RAW)V RAWu je na nejnižší cloně kresba krásně ostrá, chromatická aberace je trochu vidět, ale dá se snadno odstranit. JPEGy kupodivu trpí trochu na duchy.clona F4 (JPEG)clona F4 (RAW)Clona F4 se už jemných duchů zbavuje, jemná aberace v RAWu zůstává.clona F8 (JPEG)clona F8 (RAW)U clony F8 se už nic nemění, výsledky jsou velmi dobré.clona F22 (JPEG)clona F22 (RAW)Na nejvyšší cloně vás nebude trápit chromatická aberace, ale spíše difrakce, která při takovém zaclonění vzniká (to jsou fyzikální zákony).

Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.