Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon Coolpix L100: lovec hmyzu

14.5.2009, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Nový ultrazoom Nikon Coolpix L100 má být nenáročným fotoaparátem pro všechny příležitosti. Nabízí netradiční design, slušný 15× optický zoom, typické 10MPx rozlišení, dobré supermakro a velký 3,0" LCD displej. Jaká budou další překvapení, jež L100 přichystal?
Nikon Coolpix L100 patři k jednodušším ultrazoomům, které mají nabídnout pohotové focení a velkou variabilitu bez toho, aniž by uživatele zasypával fotografickými nastaveními. Základem fotoaparátu je klasický 1/2,33" CCD čip s rozlišením 10 megapixelů, což je více než dostatečné rozlišení. Objektiv má solidní 15× optický zoom ve velmi příjemném rozsahu 28 až 420 mm a nechybí ani mechanická stabilizace realizovaná posunem CCD čipu (i když VR napsané na označení objektivu evokuje spíše použití optické stabilizace). Nabíjení pak zajišťují AA baterie. Pojďme se novému fotoaparátu Coolpix L100 podívat na zoubek.
 
 

Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Na první pohled zaujme fotoaparát poněkud zvláštním designem. Na ultrazoom je netypicky placatý díky absenci EVF hledáčku, nahoře nenaleznete ani hlavní ovládací kolečko motivových programů. Nabídka režimů je zde řešena přes menu. Ač je celé tělo plastové, působí poměrně solidním dojmem, což je umocněno kovovým vrškem, který fotoaparátu dodává až překvapivě mnoho elegance. Grip je pogumovaný, a tak vylepšuje držení fotoaparátu, takže jen tak z ruky nevyklouzne.
Na přídi si nelze nevšimnout opravdu velký objektiv. Jeho tubus je velmi široký, bohužel i přes velký průměr není světelnost objektivu právě nejlepší. Nad objektivem je výklopný blesk, z tohoto pohledu napravo je malý mikrofon a nalevo nahoře pak přisvětlovací AF dioda, která slouží rovněž jako indikace samospouště.Objektiv rozhodně zaujme svým rozsahem ohnisek. Nabízí dostatečný 15× optický zoom, který je výborně posazen již od širokoúhlých 28 milimetrů. Jeho ohnisko tedy končí na 420 milimetrech, což je pro drtivou většinu fotografií více než dostatečné. Objektiv se v průběhu zoomování příliš nevysouvá, celou dobu je vysunut zhruba dva centimetry plus minus tak půl centimetru.

Tubus objektivu oznamuje světelnost objektivu, ta však radost neudělá. F3,5 na nejkratším ohnisku je pro ultrazoom až příliš podprůměrná hodnota, v této třídě je standardem F2,8. Na delším ohnisku s hodnotou F5,4 rovněž příliš nenadchne. Většina ultrazoomů této levnější kategorie sice končí právě na F5,4, ale spousta modelů s ještě delšími ohnisky má kolem F5,0 nebo ještě méně. Stabilizace je zde řešena posunem CCD čipu, tedy nikoli v objektivu. Krytka objektivu má výborný rychlý způsob uchycení.Seshora vidíte po stranách ouška na přichycení popruhu na krk. V levé části je vystouplý široký tubus objektivu. Objektiv je zde ve stavu, ve kterém je prakticky celou dobu zoomování. Výklopný blesk má poměrně dobrou délku a velký úhel vyklopení, je tedy od objektivu hodně vzdálen a teoreticky by neměl tak často způsobovat efekty červených očí. Vyklápí se manuálně rukou, nikoli tlačítkem. Napravo je grip, jehož horní plocha je pokryta kovovým krytem, který fotoaparátu propůjčuje nebývale dobrý vzhled. Tento prvek mu skutečně moc sluší.

Dole je tlačítko pro zapnutí a vypnutí fotoaparátu, které je dostatečně velké a velmi dobře se mačká. S páčkou zoomu se dobře pracuje, zoomování je do ohniska cca 90 mm normální (na LCD displeji je toto ohnisko zobrazeno zhruba v polovině rozsahu, nenechte se tím tedy zmást), od tohoto ohniska pak neuvěřitelně rychlé. K tlačítku spouště také nelze mít žádné výhrady.Na zádi najdete veliký 3,0" LCD displej s klasickým rozlišením 230.000 bodů (tedy 320×240 pixelů). Pozorovací úhly nepatří k nejlepším, seshora a ze stran se poměrně brzy ztratí kontrast, ale základní linie ještě stále vidíte. Zezdola dochází k úplné inverzi obrazu. Pozorovatelnost na slunci je rovněž pouze průměrná, ale věrnost barev není úplně korektní, barvy přikrášluje, ve skutečnosti nejsou snímky tak moc barevné (což je jen dobře). Při rozumném vnějším osvětlení (tedy ve stínu) má však LCD displej díky své úhlopříčce docela pěkný obraz. Stejně jako u Nikonu P6000, i zde si musíte zvyknout na to, že vyfocené snímky se nejprve zobrazují v náhledové kvalitě, tedy jakoby s brutální JPEG kompresí a až po chvíli se snímek zaostří. Jak vidíte, hledáček zde není.Pravá část slouží k ovládání fotoaparátu. Nahoře je několik výstupků pro jistější držení a směrem doleva pak dioda nabíjení blesku. Je vidět, že fotoaparát zrovna tlačítky neoplývá, jedná se totiž o výhradně automatický fotoaparát. Seshora první dvě tlačítka slouží ke vstupu do režimu focení (nalevo) a prohlížení (napravo). Zde mám první velkou výtku.

Samotná tlačítka se mačkají výborně, ale proč nelze z menu nabídek a prohlížecího režimu vejít do režimu fotografování také namáčknutím spouště jako u drtivé většiny jiných fotoaparátů, ale je vždy nutno mačkat toto tlačítko? Úplně zbytečně to zdržuje. Toto tlačítko ve fotografickém režimu zastává funkci voliče motivových programů (obdoba hlavního ovládacího kolečka u jiných přístrojů této kategorie).

Poté následuje čtyřsměrný ovladač. Nikon se opět pochlapil a takto výborně ovladatelný čtyřsměrný ovladač jsem už dlouho nezažil. Ovládání je neskutečně rychlé a příjemné, nikde nic nepřekáží, nic nemá divný chod, prostě přesně tak, jak má být. Směrem nahoru se nastavuje blesk, doprava korekce expozice v rozmezí -2 EV až +2 EV, dole pak makro režim a nalevo pak samospoušť. Ta může být bohužel pouze 10sekundová, tu 2sekundovou zde bohužel z nepochopitelných důvodů nenajdete. Focení na stativu se tak výrazně prodlouží.

Poslední dvě spodní tlačítka slouží ke vstupu do hlavního MENU (vlevo) a vymazání posledního snímku (napravo). Toto tlačítko jen stačí v režimu fotografování kdykoli zmáčknout, zobrazí se poslední vyfocený snímek a můžete jej rovnou smazat. Výborná idea jak rychle smazat nepovedené snímky. Bravo.Pravá strana je poměrně chudá, kromě ouška na provlečení popruhu na krk a gripu zde vlastně nic není.Levá strana je poněkud bohatší. Kromě ouška je zde reproduktor a pod ním gumová krytka, která ukrývá USB (A/V) výstup a vstup pro napájení.Ačkoli stativový závit není přesně pod objektivem, nevadí. Těžiště přístroje je totiž spíše v těchto místech, možná ještě blíže bateriím. Ty jsou umístěny vlevo pod krytkou, kde najdete také slot pro paměťovou kartu.Po odklopení krytky, která se nijak neviklá a dobře drží, najdete prostor pro čtyři AA baterie a paměťovou kartu SD nebo SDHC. Za volbu paměťových karet Nikon chválím, méně už tak za AA baterie. Nic proti AA článkům, je zde však jeden menší (no spíš dost velký) zádrhel. Pozornějšímu oku možná neušlo, že nejsou vloženy nabíjecí baterie Varta, které v recenzích používám.

Nikon Coolpix L100 je totiž vskutku netradiční fotoaparát a nabíjecí AA články nepodporuje! Jednoduše řečeno 4,8 V (4×1,2 V) mu nestačí a poběží vám pouze s klasickými alkalickými nenabíjecími články s napětím 1,5 V (celkově tedy 6 V). Provoz fotoaparátu se tedy v průběhu používání poněkud prodraží. Nabíjecí články jsou schopny fungovat tak na cca 10 - 20 fotografií. Vskutku zvláštní počin.Nikon Coolpix L100 tedy celkově zaujme svým tvarem, velmi dobrou a rychlou ovladatelností (tedy až na nutnost přechodu mezi prohlížecím a fotografickým režimem speciálním tlačítkem). Nepříjemně překvapí nutnost používat nenabíjecí AA články.

Technické specifikace: Nikon Coolpix L100
Snímací prvek
Efektivní počet pixelů 10,0 MPx (celkové rozlišení 10,7 MPx)
Velikost snímače 1/2,33" CCD (přibližně 6,1×4,57 mm)
Rozlišení fotografií (4:3) 3648×2736, 2592x1944, 2048×1536, 1024×768, 640x480
(16:9) 3548×2016, 1920×1080
Rozlišení videa 640x480 / 30 nebo 15 fps, 320x240 / 15 fps, mono zvuk
Poměr stran 4:3, 16:9
Typ barevného filtru RGB
Formát záznamu JPEG (Exif 2.2), AVI Motion JPEG
Optika fotoaparátu
Značka NIKKOR
Optický zoom 15×
Rozsah ohnisek (reálný) 5,0 - 75,0 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 28 - 420 mm
Světelnost objektivu F3,5 - F5,5
Rozsah clony F3,5 - F7,0 (wide), F5,4 - F10,8 (tele)
Mechanická stabilizace ano (CCD shift, mechanická stabilizace)
Elektronická stabilizace ano (pouze u videosekvencí)
Možnost použití předsádek ne
Digitální zoom ano, 4×
Zaostřování
Zaostřování auto focus (detekce tváře, střed)
Ostřící vzdálenost 50 cm - nekonečno (normal wide)
150 cm - nekonečno (normal tele)
od 1 cm (makro wide)
Pomocné zaostřovací světlo ano
Elektronická část
Procesor -
Měření expozice 256zónové, se zvýhodněným středem (od 2× digitálního zoom), středové (od 2× digitálního zoomu)
Citlivost ISO AUTO ISO 80-800, AUTO HI ISO 720-3200
Rychlost závěrky 2 - 1/1000 s, 1/15 s - 1/4000 s (režim sportu)
Expoziční režimy auto
Vyvážení bílé barvy auto, manuální nastavení, denní světlo, žárovkové světlo, zářivkové světlo, zataženo, blesk
Scénické režimy Portrét, Krajina, Noční portrét, Párty/Interiér, Pláž/sníh, Západ slunce, Úsvit/soumrak, Noční krajina, Makro, Jídlo, Muzeum, Reprodukce, Protisvětlo, Panoráma s asistencí
Samospoušť 10 s
Sériové snímání 1,2 fps (sekvenční snímání)
BSS (automatika vybere nejostřejší z 10 snímků)
7,5 fps ("Mozaika", pořídí 16 snímků, které spojí do jednoho)
Vestavěný blesk - režimy Automatický blesk, Automatický blesk s redukcí červených očí, Vypnutý blesk, Zapnutý blesk, Slow synchro
Vestavěný blesk - dosah 50 cm – 11 m (wide, AUTO HI ISO)
50 cm – 9 m (tele, AUTO HI ISO)
Externí blesk ne
Ostatní
Hledáček ne
LCD displej 3,0" LCD, 230.000 bodů (320×240 pixelů)
Digitální výstup USB 2.0, AV
Paměťové karty SD- SDHC
Interní paměť 44 MB
Napájení AA baterie (pouze alkalické)
Hmotnost 355 gramů (bez karty a baterií)
Rozměry 110 x 72 x 78 mm
Barevné varianty černá
Standardní příslušenství Li-Ion akumulátor, USB kabel, AV kabel, nabíječka + přívodní kabel, CD-ROM se softwarem, popruh na krk, manuál
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.