Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon Coolpix L840: makroborec s 38x zoomem

25.6.2015, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Oblíbené ultrazoomy Nikon Coolpix L pokračují 38× ultrazoomem Coolpix L840, který se stal předmětem našeho dnešního testu. Slibuje nadprůměrné makro, jeho 16MPx CMOS snímač pak zvládá Full HD video a je tu i Wi-Fi.
Levné ultrazoomy Nikon Coolpix L jsou v našich končinách velmi oblíbené a nedávno představený Coolpix L840 není výjimkou. My se v dnešním testu podíváme, jak si na tom ve skutečnosti stojí. Nabídne 16MPx CMOS BSI snímač, který by měl zvládnout natáčet Full HD video i zpomalené videosekvence. Objektiv Nikkor se může pochlubit 38× optickým zoomem a nadprůměrně širokoúhlou 22,5mm ohniskovou vzdáleností. Jak velí doba, nechybí ani bezdrátová Wi-Fi a podpora NFC.


Recenze Nikon Coolpix L840



Videorecenze fotoaparátu Nikon Coolpix L840 s ukázkami ovládání a natáčení videa.
 
 

Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Fotoaparát přišel v černé barvě, svým tvarem chce připomínat zrcadlovky a zahrát trochu na notu "profesionála". Je středně velký, možná vzhledem k 38× optickému zoomu bych řekl, že i trošku menší a lehčí, než bych čekal. Zpracování hodnotím jako solidní, fotoaparát je docela tuhý a rozhodně neurazí. Pochválit musím výborný pogumovaný grip, který neklouže a především je opravdu hodně velký.


Nikon Coolpix L840 celkový pohled


Na přídi je velký objektiv Nikkor, nad ním mechanicky výklopný blesk a na těle ještě vidíte přisvětlovací diodu, která může fungovat jako signalizace samospouště.


Nikon Coolpix L840 blesk


U objektivu se mi nelíbila krytka. Ta má dlouhé "zoubky", takže je nutno pacičky stisknout docela dost, abyste se dokázali "vyháknout "ze závitu. Kvůli tomu ani není možné, abyste nechali objektiv vytlačit krytku ven, jak je možné u některých jiných ultrazoomů. Tady objektiv narazí do nepropustné "zdi", což by ještě nevadilo, kdyby se i ručně nesundávala tak těžko.


Nikon Coolpix L840 objektiv


Objektiv Nikkor nabídne velmi slušný 38× optický zoom s optickým rozsahem 22,5 až 855 milimetrů. Světelnost s hodnotou F3,0 na nejširším úhlu záběru je relativně dobrá, bohužel F6,5 na maximálním zoomu je opravdu velmi špatná hodnota. Nikon to částečně zachraňuje účinnou optickou stabilizací, při focení pohybu už ale nedostatek světla nic nezachrání. To je bohužel pro většinou dnešních kompaktů a ultrazoomů typické.


Nikon Coolpix L840 objektiv Nikkor


Horní strana ukazuje poměrně dlouhý a hluboký grip. Objektiv je relativně široký, nad ním je pak rameno blesku a vzadu za ramenem jsou dva mikrofony pro stereo zvuk. Po stranách jsou vidět ouška na provlečení popruhu. Od blesku napravo je reproduktor, tlačítko pro Wi-Fi a směrem dopředu pak tlačítko pro zapnutí přístroje. Páčka zoomu má příjemný chod, je dvoupolohová, takže rychlost zoomování můžete ovlivnit silou naklopení páčky. Fotoaparát v pomalejším režimu zoomuje docela pomalu, dostat se na maximální zoom zabere dost času. Proto je třeba trochu více "zarvat" a poté už je rychlost v pořádku. K samotnému tlačítku spouště nemám výhrad, jakýkoli pocit pomalosti odezvy jde na vrub velmi pomalého ostření, což platí zejména u makra. To se dostáváme do doby deset let zpět.


Nikon Coolpix L840 horní strana


Maximální zazoomování objektivu výrazně zvýší délku fotoaparátu. Dále tu vidíte gumovou krytku, pod kterou se skrývá několik konektorů.


Nikon Coolpix L840 pravá strana


Vrchní slouží k napájení přístroje, pod ním najdete HDMI a kombinovaný USB a A/V port.


Nikon Coolpix L840 porty


Na levé straně je toho více. Nejprve tu vidíte ikonku Wi-Fi a NFC, dále mechanické tlačítko blesku (lze vyklopit i ve vypnutém stavu). Na objektivu jsou pak další dva ovládací prvky. První je páčka zoomu, která se ovládá podobně tak dobře jako horní páčka zoomu. Má příjemně jemný chod, dobrou odezvu, na rychlosti zoomování se ale nic nemění, odpovídá pomalejšímu režimu. Poslední tlačítko po stisknutí trochu odzoomuje, abyste mohli najít objekt a po puštění zase zpátky přizoomuje. Velmi užitečná věcička, má jen problém s tím, že se musí prát s pomalým ostřením. Fotíte např. ptáka na stromě, obraz je rozostřený, objektiv marně ostří a v rozmazaném obraze už vlastně ani nevíte, kam míříte. Zmáčknete tlačítko pro odzoomování, ale nic se neděje, protože se stále ještě marně ostří a tento proces prostě nelze přerušit (což vzhledem k tomu, že se ostří klidně několik sekund, je pěkně k vzteku). Takto musíte počkat, než se (nezřídka neúspěšně) doostří, což může trvat mnoho sekund a až pak je možné něco dělat.


Nikon Coolpix L840 levá strana


Displej je výklopný, nabídne 3,0" úhlopříčku a typické rozlišení 921.000 bodů (640×480 RGB pixelů). Obraz je dostatečně ostrý, pozorovací úhly jsou velmi dobré, nicméně mi přijde, že při pohledu seshora displej táhne trochu do žlutozelena. Hledáček byste tu hledali marně, nicméně v této kategorii fotoaparátů jej zákazníci až tak moc nevyžadují, takže bych to za tak vážný prohřešek nepovažoval (kdyby tu byl, pravděpodobně by šlo jen o nějakou malou obrazovku s nízkým rozlišením, jak je zvykem).


Nikon Coolpix L840 výklopný displej


Červené tlačítko slouží k nahrávání videa. Už jsme mluvili o pomalém zoomu, pomalém ostření, nyní můžeme mluvit o pomalém začátku nahrávání. Prodleva na stisknutí trvá 2 sekundy, což je hodně. Pokud jde o konec videa, tak tam se neuloží posledních pár desetinek sekundy (asi 0,2 sekundy). Místo PASM kolečka tu máte zelené tlačítko a fotografické režimy vybíráte přes menu přístroje. Vpravo je tlačítko prohlížení fotografií a bohužel mám pár výtek. Chápu, že fotoaparát cílí na laické uživatele, ale přesto si myslím, že aspoň nějaký jednoduchý režim, který by ukázal základní expoziční hodnoty, by tu být mohl. Za další, pokud se dokoukáte a chcete fotit, fotoaparátu to trvá moc dlouho, než se probere. Naměřeno zhruba 2,5 sekundy, kdy se nic neděje a čekáte, až fotoaparát bude znovu připraven k focení. Prostě pomalost je alfou a omegou tohoto přístroje.

Dále tu máme čtyřsměrný ovladač a zde budu naopak spíše chválit. Je rozumně vystouplý, dobře se ovládá, přestože jeden dva milimetry navíc v průměru by mu neuškodily. Směrem nahoru se volí blesk, vpravo je korekce expozice (plus úprava odstínu a sytosti), dole makro a vlevo samospoušť (nutno aktivovat po každém snímku). Prostřední tlačítko OK slouží jako potvrzovací, pokud ale máte zapnutý režim manuálního výběru AF bodu, spouští právě toto menu výběru. Dole je ještě tlačítko MENU pro vstup do hlavního menu (kde toho moc nenastavíte, je to opravdu fotoaparát pro nenáročné zákazníky, kteří chtějí jet především na automat) a tlačítko s ikonkou koše pro mazání snímků.


Nikon Coolpix L840 zadní strana


Závit pro stativ vypadá jako něco mezi kovem a plastem. Na kov vypadá moc plastově a na plast zase moc kovově. Pod gripem je velká krytka prostoru pro baterie a paměťovou kartu.


Nikon Coolpix L840 spodní strana


Fotoaparát je napájen čtveřicí AA baterií, což někdo může kvitovat s povděkem, někomu to může naopak vadit. Jisté je to, že výrobce slibuje nadprůměrnou výdrž a že díky tlaku baterií se krytka docela těžko zavírá. Fotoaparát podporuje karty SD, SDHC a SDXC.


Nikon Coolpix L840 AA baterie


V krabici najdete fotoaparát, popruh, krytku objektivu se šňůrkou, USB kabel, 4 alkalické AA baterie a ořezanou verzi manuálu.


Nikon Coolpix L840 příslušenství


Na displeji najdete většinu klasických ikonek, které byste čekali u kompaktu. Rozlišení a kvalitu snímků, fotografický režim, dole jsou pak expoziční hodnoty (až po namáčknutí spouště) a zbývající místo na kartě. Vpravo vidíte polohování AF bodu.


Po stisknutí zeleného tlačítka SCENE vyjede menu fotografických režimů, kde ten poslední je jakýmsi režimem P, tedy s možností aspoň nějakého zasahování do nastavení. Některé režimy lze dále rozklikávat do podrežimů.


Zde vidíte výběr samospouště, podobně se vybírá např. i makro a další vlastnosti na čtyřsměrném voliči. Při zobrazování fotografií máte k dispozici pouze celoplošný náhled, který je bohužel bez expozičních infomací.


Toto je pak klasické menu fotoaparátu. Jak sami vidíte, nastavení pro fotografie i videosekvence jsou poměrně omezená.


První dojmy z fotoaparátu máme za sebou, nyní můžeme v dalších kapitolách přejít k praktickým testům.

 
Stručné specifikace fotoaparátu Nikon Coolpix L840
Typ senzoru1/2,3" CMOS BSI
Rozlišení celkové/efektivní16,76 MPx / 16,0 MPx
Video a audiozáznam1920x1080 px @ 15fps (zrychlené video), 640x480 px @ 120fps (zpomalené video), stereo zvuk
Výstupní formátyJPEG, MOV (H.264/MPEG-4 AVC, stereo)
Ohnisková vzdálenost (skutečná)4 - 152 mm
Ohnisková vzdálenost (přepočet)22,5 - 855 mm
Světelnost objektivuF3,0 - F6,5
ClonaF3,0 - F6 (wide), F6,5-F13 (tele), pomocí ND filtru
Zoom38x (optický), 4x (digitální)
Automatické ostřeníostření na obličej manuální volba 99 zaostřovacích polí, střední zaostřovací pole, sledování objektu, zaostřování s vyhledáním hlavního objektu
Ostřící vzdálenost30 cm - nekonečno (wide), 350 cm - nekonečno (tele)
Ostřící vzdálenost (makro)1 cm - nekonečno
Rychlost závěrky1/1500 s - 1 s, od 1/4000 s (sériové snímání), do 4 s (režim Ohňostroj)
Expoziční režimyprogramová expozice
Citlivost ISO125, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400
Sériové snímky7,4 fps (16MPx), 60 fps (1,3 MPx), 120 fps (VGA)
Typ hledáčku-
LCD3,0" LCD (921.000 bodů, 640x480 RGB pixelů, 99% pokytí, výklopný 90° nahoru a 85° dolů)
Typ paměťového médiaSD, SDHC, SDXC
Napájení4 AA baterie (výdrž 590 snímků alkalické, 740 snímků NiMH EN-MH2, 1240 snímků lithiové)
Rozměry113,5×78,3×96 mm
Hmotnost bez baterií-
Zobrazit všechny specifikace