www.digimanie.cz
>
>
>
>

Nikon Coolpix P100: nejrychlejší ultrazoom

Nikon Coolpix P100: nejrychlejší ultrazoom
Naším testem prošel i nový ultrazoom Nikon Coolpix P100. Staví na základech svého předchůdce, přinesl však i několik novinek v podobě 26× optického zoomu a 10MPx CMOS BSI snímače. Nechybí ani výklopný displej a rychlé sekvenční snímání. Jak si povede v praxi?
reklama
V redakci jsme už otestovali poměrně nepovedený Nikon Coolpix P80 i o mnoho lepší Coolpix P90. Otázkou je, zda i P100 přinese podobné vylepšení. Na první pohled by tomu tak mohlo být. Snímací čip snížil své rozlišení z 12 megapixelů na rozumnějších 10 MPx. Nicméně původně byl použit CCD čip, nový Coolpix P100 už má CMOS čip s BSI technologií. Jak je známo, tyto čipy díky BSI technologii vylepšují vlastnosti CMOS čipů zhruba na úroveň CCD (na nižších citlivostech CCD stále vede). Uvidíme, jak se s obrazem z CMOS snímače nový ultrazoom Nikonu popere.

Výhodou CMOS čipu je rychlé sekvenční snímání až 10 snímků za sekundu v plném 10MPx rozlišení, podpora HDR a najdete zde i Full HD videosekvence (1920×1080 pixelů). Objektiv zvýšil svůj rozsah ohnisek a nyní má 26× optický zoom. LCD displej je výklopný s velkou úhlopříčkou i rozlišením. Minimálně na papíře tak nový Nikon Coolpix P100 vypadá více než zajímavě. Potvrdí své "papírové" kvality i v praxi?Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Nikon Coolpix P100 je středně velký ultrazoom, není ani moc těžký. Do kapsy jej už budete strkat poněkud těžko. Zpracování hodnotím jako velmi dobré a alespoň mně osobně se design přístroje velmi líbil. Vypadá opravdu moc hezky. Přístroj působí kvalitně, v ruce se drží velmi dobře a ovládání většiny prvků je přesně takové, jaké by mělo být.Na přídi je velký objektiv s podstavcem. Díky tomu je schopen fotit rovně i při položení na zem. Nad objektivem je výklopný blesk, směrem doleva pak přisvětlovací AF dioda a přiměřeně velký pogumovaný grip, který výrazně vylepšuje držení přístroje.Objektiv nyní nabízí obrovský 26× optický zoom. Ten začíná na velmi širokoúhlých 26 milimetrech a končí až na monstrózních 678 mm. Světelnost F2,8 na širokém ohnisku je velmi dobrá, F5,0 na nejdelším je s ohledem na přepočtené ohnisko rovněž docela pěkná hodnota. Stabilizace je zde mechanická, tedy realizovaná posunem CMOS čipu. Ovládání zoomu je velmi rychlé, o čemž si za chvíli podrobněji povíme.Seshora je vidět poměrně velká tloušťka objektivu. Nad ním je výklopný blesk, přičemž tlačítko pro jeho vyklopení je mechanické (lze vyklopit i ve vypnutém stavu) a je nalevo od blesku. Sáňky na externí blesk zde bohužel nenajdete. Pod bleskem je ještě stereo mikrofon, směrem níže EVF hledáček. Po stranách naleznete ouška na provlečení popruhu. Směrem doprava od blesku je hlavní ovládací kolečko expozičních režimů. Jeho chod je poměrně tuhý s velmi výraznou aretací, ale ještě na hranici snesitelnosti.

Grip je na své horní části vyveden v lesklém plastu, tlačítko pro zapnutí přístroje je typické pro Nikon. Dobře se ovládá a přispívá k dobrému pocitu z přístroje. Spoušť má rozumný chod, takže zde opět není co vytýkat a lze jen chválit. Páčka zoomu má dvě polohy. Můžete ji vychýlit jen mírně a ohnisko se mění jen pozvolně, nebo ji vychýlit výrazněji a poté budete jen zírat, jak rychle přejede celý 26× zoom. Je to opravdu bleskurychlé a ani mi nevadilo, že přístroj nemá mechanický zoom (což je bohužel u ultrazoomů už dnes rarita). Jednoduše řečeno, zoomování je zde vyřešeno k všeobecné spokojenosti.Zadní strana se skládá z velkého výklopného LCD displeje, EVF hledáčku a ovládacích prvků na pravé straně. Začnu EVF hledáčkem. Ten má 0,24" úhlopříčku, což je o cca 20 % více, než je v této třídě obvyklé (plocha je tedy o cca 44 % větší než u dnes obvyklých 0,2" EVF). Rozlišení je pak standardních 230.000 bodů (320×240 pixelů). Ve výsledku působí průměrným dojmem. Určitě by mohl být ještě větší a ostřejší obraz by také neškodil. Manuální ostření s ním není příliš přesné, každopádně lze Nikon hodně pochválit za to, že zde hledáček vůbec je. Vlevo od něj je tlačítko pro přepínání mezi EVF a LCD, určitě bych uvítal automatické přepínání. Napravo od hledáčku je tlačítko DISP pro úpravu zobrazovaných informací.Zatímco EVF hledáček potěší svou přítomností, ale svými vlastnostmi patří ke standardu své třídy, LCD displej si zaslouží podstatně větší chválu. Má velkou 3,0" úhlopříčku a vysoké rozlišení 460.000 bodů (480×320 pixelů). Obraz je tedy ostřejší, manuální ostření je rovněž o trochu snazší. Radost udělá možnost naklopení. Není sice plně polohovatelný, ale možnost jej sklopit o 90° nahoru a 82° dolů je výborná. Pro focení maker je tak P100 velmi dobrým přístrojem, stejně jako pro focení nad hlavou. Nikon si tedy nemusel příliš hrát s pozorovacími úhly, které jsou průměrné. Ze stran a seshora dojde k poklesu kontrastu, ale stále lze poměrně dobře vidět, zespoda se obraz velmi rychle invertuje. Pozorovatelnost na slunci mi přišla překvapivě dobrá.Přejděme směrem doprava. Nad displejem vidíte červené tlačítko, které spouští a zastavuje nahrávání videosekvencí. Páčka kolem tohoto tlačítka nastavuje, zda budete natáčet Full HD videosekvence (1920×1080 pixelů) nebo videosekvence v nižším rozlišení se zvýšenou rychlostí záznamu (až 240 fps). Takové video může být buď neuvěřitelně plynulé nebo přehrávané až 8× pomaleji (a stále se nebude trhat, protože 240 fps video 8× zpomalené stále běží na plynulých 30 fps). Napravo od tohoto tlačítka je kolečko pro nastavování parametrů jako je clona, čas nebo programový posuv.

Směrem dolů je blízko displeje tlačítko pro vstup do režimu prohlížení. Do toho se lze dostat i při vypnutém fotoaparátu jeho delším podržením. Čtyřsměrný ovladač je celistvý, šikmé stisky ale nehrozí. Ty nejsou fotoaparátem vůbec registrovány, takže fotoaparát dělá skutečně jenom to, co chcete. Směrem nahoru se ovládá blesk, doprava expozice, dolů ostřící režimy a vlevo je samospoušť. Někdy se toto tlačítko kvůli relativní blízkosti k LCD displeji hůře ovládá, nicméně to už musíte své prsty položit skutečně dost nešikovně. Takže i zde je vše v pořádku.

Prostřední tlačítko OK je vyloženě potvrzovací. Rychlé menu, které je obvyklé u konkurence, bohužel u Nikonu opět nenajdete a hledání některých nastavení tak zabere dost času. Vadí to hlavně u těch nejčastěji ovládaných jako např. vyvážení bílé a především ISO citlivosti. Ovládání citlivosti je "praštěné" i u zrcadlovek Nikon a zde to není o nic lepší. V menu si nejprve najedete citlivost, pak v další stránce na vás nečeká přehled citlivostí (jak je obvyklé), ale výběr toho, zda opravdu chcete upravit citlivost nebo jen nastavit maximální expoziční čas, od kterého půjde fotoaparát s citlivostí nahoru.

Až na další stránce tedy můžete konečně vybrat ISO. Každopádně potvrzení volby je možné provést tlačítkem OK nebo stiskem pravého tlačítka, to vás vrátí na základní stránku menu. Pochválit lze určitě i možnost omezit rozsah automatiky a již zmíněný výběr maximálního expozičního času. Složitost nastavení ale chválit nemohu, to rychlé menu zde opravdu citelně chybí. Pod čtyřsměrným ovladačem je právě tlačítko MENU, které slouží ke vstupu do těchto nabídek. Napravo je tlačítko s ikonkou koše, které slouží k mazání snímků. Stisknete-li ho v režimu focení, nabídne smazání poslední vyfocené fotografie. Výborný nápad.Maximální vysunutí objektivu je opravdu výrazné. Udržet jej v ruce je ale velmi těžké. Ono téměř 700 milimetrů ohniska je už pořádná porce, nízká hmotnost fotoaparátu problém dále prohlubuje. Na objektivu fotoaparát informuje o mnoha důležitých vlastnostech.Druhý pohled na pravou stranu ukazuje jednu z poloh výklopného LCD displeje. Za ten si Nikon skutečně zaslouží pochvalu.Na levé straně objektiv informuje o některých svých vlastnostech, znovu zde vidíte tlačítko pro vyklopení blesku. Nechybí ani reproduktor a pod ním gumová krytka.Pod touto krytkou najdete HDMI port a vstup pro USB kabel.Vespod je vidět závit pro stativ, který je zhruba v těžišti přístroje. Nalevo od něj je pak další krytka, pod kterou najdete akumulátor a paměťovou kartu.Nikon již tradičně používá SDHC karty, které jsou snadno dostupné, levné, rychlé a mají vysokou kapacitu. Li-Ion akumulátor EN-EL5 má malé napětí 3,7 V, kapacita činí alespoň průměrných 1100 mAh. Výdrž je dle výrobce pouhých 250 snímků.Na první pohled Nikon Coolpix P100 udělal nadmíru příznivý dojem. Pěkný design, výborná ovladatelnost prvků (zejména rychlý zoom) a výklopný displej moc potěší. Značnou pihou na kráse je ale již tradiční absence rychlého menu a z toho plynoucí nutnost ovládat vše přes celé fotografické menu (nejhorší je to s ISO citlivostí).


Technické specifikace: Nikon Coolpix P100
Snímací prvek
Celkový počet pixelů10,6 MPx
Efektivní počet pixelů10,3 MPx
Velikost snímače1/2,3" CMOS BSI (přibližně 6,1×4,6 mm)
Rozlišení fotografií(4:3) 3648×2736, 3264×2448, 2592×1944, 2048×1536, 1600×1200, 1280×960, 1024×768, 640×480
(3:2) 3648×2432
(16:9) 3584×2016
(1:1) 2736×2736
Rozlišení videa1920×1080 / 30 fps, 1280×720 / 30 fps, 640×480 / 30 fps, 320×240 / 30 fps, stereo zvuk
HS videosekvence (možnost pomalého přehrávání) 1920×1080 / 15 fps, 1280×720 / 60 fps, 640×480 / 120 fps, 320×240 / 240 fps
Poměr stran4:3, 3:2, 16:9, 1:1
Typ barevného filtruRGB
Formát záznamuJPEG (Exif 2.2), MOV (MPEG-4 AVC/H.264)
Optika fotoaparátu
ZnačkaNIKKOR
Optický zoom26×
Rozsah ohnisek (reálný)4,6 - 120 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm)26 - 678 mm
Světelnost objektivuF2,8 - 5,0
Rozsah clonyF2,8 - F8 (wide), F5 - F8 (tele)
Mechanická stabilizaceano (CMOS shift, posun snímacího čipu)
Elektronická stabilizaceano
Možnost použití předsádekne
Digitální zoomano (4×)
Zaostřování
Zaostřováníauto focus (detekce tváří, automatický výběr z 9 bodů, středový, manuální výběr z 99 bodů), manuální ostření
Ostřící vzdálenost50 cm - nekonečno (normal wide)
170 cm - nekončeno (normal tele)
10 cm - nekončeno (makro)
1 cm - nekonečno (makro v pozici zelené šipky na středním ohnisku)
Pomocné zaostřovací světloano
Elektronická část
Procesor-
Testovaný firmwareverze 1.0
Spotřeba-
Měření expozice256bodové matrix, celoplošné se zdůrazněným středem, bodové (s ohledem na jednu z 99 ostřících zón)
Citlivost ISOAUTO ISO (160-800), High AUTO ISO (160-1600), AUTO ISO s omezení (160-200 nebo 160-400), AUTO ISO Sport (160-3200), 160, 200, 400, 800, 1600, 3200
Rychlost závěrky8 - 1/2000 s (režim M, A, S), 2 - 1/2000 s (ostatní režimy), 1 - 1/8000 s (Sport), 4 s (scénický režim Ohňostroj)
Expoziční režimyauto, priorita clony, priorita času, manual
Vyvážení bílé barvyauto, manuální nastavení PRE, denní světlo, žárovka, zářivka (FL1, FL2, FL3), zataženo, blesk
Scénické režimyPortrét, Krajina, Noční portrét, Párty/Interiér, Pláž/Sníh, Západ slunce, Úsvit/Soumrak, Noční krajina, Makro, Jídlo, Muzeum, Ohňostroj, Reprodukce, Protisvětlo, HDR scéna v protisvětle, Panoráma s asistencí, Kvalita obrazu, Velikost obrazu
Samospoušť2 s, 10 s
Sériové snímání15 fps - Sport Continuous (max. 25 snímků, podpora záznamu 5 snímků před zmáčknutím spouště, max. 2 MPx)
60 fps - Sport Continous High Speed (2 MPx)
120 fps - Sport Continuous High Speed (1,3 MPx)
10 fps - Continuous H (10 MPx, max. 6 snímků)
2,8 fps - Continuous L (10 MPx, max. 200 snímků)
Vestavěný blesk - režimyVypnuto, Zapnuto, Automatický, Automatický s redukcí efektu červených očí, Pomalá synchronizace na 1. závěrku, Pomalá synchronizace na 2. závěrku
Vestavěný blesk - dosah0,5 - 10 metrů (wide)
1,7 - 2,5 metru (tele)
Externí bleskne
Ostatní
Hledáčekano, EVF (0,24", 230.000 bodů, 97% pokrytí vertikálně a horizontálně)
LCD displej3,0" LCD, 460.000 bodů (480×320 pixelů, polohovatelný 90° nahoru, 82° dolů)
Digitální výstupUSB 2.0, AV, HDMI
Paměťové kartySD, SDHC
Interní paměťano (43 MB)
NapájeníLi-Ion akumulátor EN-EL5 3,7 V 1100 mAh (250 snímků)
Hmotnost481 gramů (včetně karty a baterie)
Rozměry114,4 x 82,7 x 98,6 mm
Barevné variantyčerná
Standardní příslušenstvíLi-Ion akumulátor, nabíječka+kabel, USB kabel, AV kabel, CD-ROM, manuál, řemínek
Nejnovější články
Ricoh GR III s APS-C čipem dostává nový 28mm objektiv Ricoh GR III s APS-C čipem dostává nový 28mm objektiv
Od společnosti Ricoh jsme se po dlouhé době dočkali nové verze APS-C kompaktu GR III. Ta si ponechává velikost APS-C senzoru, který má nyní vyšší rozlišení 24MPx, dostává také nový ostřejší 28mm objektiv.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Tokina přichází s objektivem Opera 16-28mm f/2.8 FF Tokina přichází s objektivem Opera 16-28mm f/2.8 FF
V nabídce objektivů společnosti Tokina se objevuje nový model řady Opera. Tentokrát jde o světelný výrazně širokoúhlý zoomovací objektiv Opera 16-28mm f/2.8 FF. Je určen pro full frame digitální zrcadlovky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Outdoorový Ricoh WG-6 a chemicky odolný G900 Outdoorový Ricoh WG-6 a chemicky odolný G900
V nabídce odolných kompaktů společnosti Ricoh se objevily dvě novinky. Jde o model WG-6 s 5x optickým zoomem a ještě odolnější variantu G900. Ta je totiž odolná i vůči nejrůznějším chemikáliím.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Lomogon 2.5/32 s clonovým diskem na Kickstarteru Lomogon 2.5/32 s clonovým diskem na Kickstarteru
Další kampaň na Kickstarteru se věnuje uvedení nového objektivu. Za následujícím z nich stojí společnost Lomography a představuje nový Lomogon 2.5/32 pro digitální i analogové DSLR. Zajímavý je zejména clonovým diskem.
21.2.2019, aktualita, Milan Šurkala
Fotíme dovolenou mobilem: italské Lecce nalehko Fotíme dovolenou mobilem: italské Lecce nalehko
Mobilní telefony jsou mezi nadšenci fotografie často zavrhovány, nicméně faktem je, že většinoví uživatelé hází kompakty i zrcadlovky do koše a nefotí už na nic jiného než na telefon. Proto jsem si to také vyzkoušel v italském Lecce.
21.2.2019, článek, Milan Šurkala36 komentářů