Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Nikon Coolpix P300: nenápadný šikula

, , recenze: specifikace produktu
Nikon Coolpix P300: nenápadný šikula
Dnes se podíváme na zoubek novému kompaktu Nikonu, modelu Coolpix P300. Ten přináší 12MPx CMOS BSI čip s podporou mnoha zajímavých technologií jako HDR, Full HD video. Zajímavý je i objektiv se světelností F1,8! Jaký bude?
Nikon Coolpix P300: nenápadný šikula

Měření rychlosti


Zpracování obrazu má na starosti systém EXPEED C2. My se nyní podíváme, jak je fotoaparát ve skutečnosti rychlý.
  • První snímek - 1,55 sekundy
  • První snímek se zoomem - 4,4 sekundy
  • Snímek bez namáčknutí wide - 0,45 sekundy
  • Snímek bez namáčknutí tele - 0,95 sekundy
  • Odezva na spoušť - OK
  • Prodleva mezi snímky - 1,7 sekundy
  • Prodleva mezi snímky s bleskem - 2,4 sekundy
  • Prodleva mezi snímky HDR - 9,5 sekundy
  • Prodleva mezi snímky Noční multiexpozice - 15,7 sekundy
  • Sekvenční snímání - 7,05 fps
  • Sekvenční snímání 60fps - 59 fps
  • Sekvenční snímání 120fps - 116 fps
  • Přezoomování - 1,5 sekundy

Start fotoaparátu i prodlevy mezi normálními snímky jsou velmi dobré, totéž lze říci o sekvenčním snímání. Dokonce i ukládání na středně rychlé karty je velmi slušné, celá sekvence 60 snímků se uložila během cca 7 sekund. Problémem jsou multiexpoziční režimy včetně HDR, kde zpracování snímku trvá opravdu velmi dlouho a ani ostření mě příliš nenadchlo.


Vyvážení bílé, barvy


S vyvažováním bílé barvy jsem neměl žádné potíže, prakticky za všech okolností fotoaparát fungoval tak, jak měl. Chválím i manuální vyvažování, kdy fotoaparát sám zazoomuje na maximum a pro měření bílé využívá jen malý čtverec.


automatickémanuální

denní světložárovkové světlo

zářivkové světlozataženo

blesk

Pod tlačítkem korekce expozice najdete ještě malé menu pro úpravu odstínu (v modročervené škále) a úpravu sytosti.


Optický a digitální zoom


Objektiv Nikkor nabídne 4,2× optický zoom, přičemž začíná na velmi širokoúhlých 24 milimetrech.expoziční čas 1/1600 s, clona F3,5, citlivost ISO 160, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníVelmi široký úhel záběru musí potěšit snad každého. Objektiv se chová překvapivě dobře, ostrost je slušná až do rohů, přitom chromatická aberace je téměř nulová. Zpracování obrazu je trochu agresivnější.expoziční čas 1/500 s, clona F5,5, citlivost ISO 160, ohnisko 100 mm, klikněte pro zvětšeníPřiblížení není žádný zázrak, 100 mm opravdu není mnoho. Kvalita obrazu je slušná, díky silnějšímu odšumování se některé linie poněkud třepí. V zásadě ale obraz patří rozhodně k tomu kvalitnějšímu, co lze z kompaktů dostat.expoziční čas 1/1250 s, clona F5,6, citlivost ISO 160, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníOpět vidíte krásně široký záběr, detaily jsou slušné, tráva se však hodně rozpatlává.expoziční čas 1/1250 s, clona F5,5, citlivost ISO 160, 100 mm, klikněte pro zvětšeníZpracování obrazu jde dost vidět na liniích, které se třepí. Nicméně i tak hodnotím kresbu jako dostatečně detailní a v rámci kompaktů jako docela dobrou.expoziční čas 1/1250 s, clona F6,2, citlivost ISO 160, ohnisko 100 mm + 2× digitální zoom, klikněte pro zvětšeníDigitální zoom znamená pochopitelně znatelnou degradaci kvality obrazu, protože je ale povolen maximálně dvojnásobek, není to až tak tragické.


Protisvětlo


V této kapitole se budeme věnovat náročnému focení v protisvětle.expoziční čas 1/1250 s, clona F8, citlivost ISO 160, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníTato scéna byla hodně náročná, s tou by měl problém prakticky každý fotoaparát. Obloha se přepaluje, dům se topí ve stínu. Na listech je vidět trochu chromatické aberace.expoziční čas 1/1250 s, clona F8, citlivost ISO 160, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníV HDR režimu, který má tři stupně výkonnosti, vypadá snímek jasově mnohem lépe. Obloha se sice stále dost přepaluje, ale domy jsou podstatně lépe prosvětlené. Bohužel P300 v těchto stínech opravdu hodně šumí, navíc zpracování snímku trvá dost dlouho. HDR tak pravděpodobně nebude moc často používat, a když už ano, tak spíše na slabších nastaveních, kde toho šumu ještě není tolik.expoziční čas 1/1250 s, clona F8, citlivost ISO 160, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníNa obloze se kolem Slunce opět tvoří velký přepal. Krajina je tmavá, kresba průměrná.expoziční čas 1/1250 s, clona F8, citlivost ISO 160, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníU již vyfoceného snímku jsem aktivoval D-Lighting, který prosvětlil stíny (na oblohu nesáhnul). Krajina vypadá mnohem lépe, mírně však narostl šum.expoziční čas 1/1250 s, clona F3,2, citlivost ISO 160, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníI když Nikon nastavuje expozici mnohem lépe než tomu bylo v minulosti, omezený dynamický rozsah čipu způsobuje v obloze velké přepaly. Samotný snímek mi nicméně přijde docela detailní.expoziční čas 1/1250 s, clona F3,2, citlivost ISO 160, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníS HDR raději trochu opatrně, občas dostanete poněkud nereálné barvy, každopádně přepalů jsem se zbavil. Občas se hodí i mírná záporná korekce, která u HDR funguje. Pokud HDR deaktivujete, vyzve vás režim Protisvětlo k aktivaci blesku (chybějící světlo ve stínech se bude snažit dodat bleskem, to však funguje jen na krátké vzdálenosti).