www.digimanie.cz
>
>
>
>

Nikon D5600: zrcadlo stále žije

Nikon D5600: zrcadlo stále žije
, , recenze
Dnes se budeme věnovat digitální zrcadlovce Nikon D5600. Ta je vybavena 24MPx APS-C senzorem a přináší zejména rozšířenou bezdrátovou konektivitu. Potěší i polohovatelný dotykový displej. Jak ale bude fotit?
K oblíbeným
reklama

Optický a digitální zoom


Tato kapitola se podívá na optický zoom objektivu dodávaného k fotoparátu, tedy modelu 18-55mm. V jiných setech budou výsledky pochopitelně jiné.

Nikon D5600 zoom 18mm ohnisko

expoziční čas 1/40 s, clona F9, citlivost ISO 100, ohnisko 18 (27) mm, klikněte pro zvětšení

Úhel záběru setového objektivu je standardně široký. Středová ostrost je dobrá, směrem k rohům se snižuje. K dispozici dávám také snímek v RAW formátu.

Nikon D5600 zoom 55mm ohnisko

expoziční čas 1/20 s, clona F9, citlivost ISO 100, ohnisko 55 (82) mm, klikněte pro zvětšení

Také přiblížení je standardní, 3× zoom příliš mnoho parády neudělá. Ocenit lze ale solidní kvalitu obrazu, ten je rozumně ostrý po celé ploše (menší výraznost je zde dána spíše počasím a jemným deštěm).


Rychlost


Nezapomeneme ani na měření rychlosti. Využili jsme rychlou SDXC kartu značky Kingston s UHS-I rozhraním.
  • První snímek - 0,7 sekundy
  • Snímek bez namáčknutí - 0,15 až 0,2 sekundy
  • Snímek bez namáčknutí live view - 0,65 sekundy
  • Odezva na spoušť - OK
  • Prodleva mezi snímky JPEG - 0,25 sekundy
  • Prodleva mezi snímky JPEG s bleskem - 0,65 sekundy
  • Sekvenční snímání L JPEG - 2,75 fps
  • Sekvenční snímání L RAW+JPEG - 2,75 fps (po 5 snímcích klesá na 1,45 fps)
  • Sekvenční snímání H JPEG - 4,3 fps
  • Sekvenční snímání H RAW (14bit)+JPEG - 3,7 fps (po 5 snímcích klesá na 1,35 fps)

Nikon D5600 velmi rychle nabíhá a fázově také opravdu velmi rychle ostří. Oproti rychlosti někdejších 18-55mm objektivů Nikonu je to rychlost blesku. Live view je akceptovatelné a líbila se mi také krátká prodleva mezi snímky. Co mě ale velmi zklamalo, bylo sekvenční snímání a velikost bufferu. Nejrychlejší sekvenční snímání má dosahovat 5 fps, osobně jsem naměřil 4,3 fps. Pokud zapnete 14bitové RAWy, pak klesá jen na 3,7 fps. Buffer postačí jen na pouhopouhých 5 RAWů, což je v této třídě zrcadlovek hodně špatné číslo.

reklama
Nejnovější články
Fotopast kromě snímků přírody zvěčnila i muže, který před ní pózoval Fotopast kromě snímků přírody zvěčnila i muže, který před ní pózoval
Fotografové divoké přírody se někdy nestačí divit, co všechno zachytí jejich nastražené fotopasti. Někdy mají štěstí a jsou odměněni snímky očekávaného zvířete, jindy je může překvapit například neznámý pózující muž.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Fotograf minimalisticky zachycuje bazény z ptačí perspektivy Fotograf minimalisticky zachycuje bazény z ptačí perspektivy
Nejrůznější plavecké bazény můžou představovat zajímavé téma k fotografování. O tom je alespoň přesvědčen australský fotograf, který pracuje na fotografickém projektu, jehož jednotlivé snímky zobrazují bazény z ptačí perspektivy.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Náhradní CCD snímače pro Leicu M9 došly, korodující čipy už nevyměníte Náhradní CCD snímače pro Leicu M9 došly, korodující čipy už nevyměníte
Leica M9 a její odvozeniny asi společnosti moc radosti neudělaly. Neslavně známé se totiž staly kvůli korodujícím CCD snímačům. Tato "koroze" postihovala krycí sklo čipu a nyní už dochází náhradní čipy pro výměnu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fotograf Tatsuya Tanaka vytváří působivé miniatury, třeba bazén z roušky Fotograf Tatsuya Tanaka vytváří působivé miniatury, třeba bazén z roušky
Japonský fotograf Tatsuya Tanaka vytváří opravdu působivé fotografie. Jeho výsledné miniatury používají běžných objektů denní potřeby, které proměňují v úplně jiné věci. Salát v horu, plachtu v moře nebo roušku v bazén.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Meike 85mm f/1.8 s autofokusem nyní i pro Nikon F Meike 85mm f/1.8 s autofokusem nyní i pro Nikon F
Objektiv Meike 85mm f/1.8 s podporou automatického zaostřování je sice na trhu už dva roky, ale dosud byl k dispozici jen pro bajonet Canon EF. Nyní se objevuje i jeho varianta pro zrcadlovky značky Nikon.
Včera, aktualita, Milan Šurkala