www.digimanie.cz
>
>
>
>

Nikon D600: vynikající vstup do světa full frame

Nikon D600: vynikající vstup do světa full frame
, , recenze: specifikace produktu
S rozmachem nových trochu levnějších full frame zrcadlovek jsme rozšířili recenze až na tuto kategorii. Dnes se podíváme na Nikon D600 s 24MPx full frame snímačem a objektivem AF-S Nikkor 24-85mm F3,5-4,6G VR.
K oblíbeným
reklama

Měření rychlosti

 
Fotoaparát využívá služeb procesoru EXPEED 3. Paměťovou kartou byl model Transcend SDHC s UHS-I rozhraním a rychlostí zápisu až 45 MB/s
 • První snímek - 0,4 sekundy
 • Snímek bez namáčknutí wide - 0,3 sekundy (1,2 sekundy přeostření z nekonečna na cca 0,5 metru)
 • Snímek bez namáčknutí tele - 0,3 sekundy
 • Odezva na spoušť - OK
 • Prodleva mezi snímky JPEG - 0,3 sekundy
 • Prodleva mezi snímky RAW - 0,3 sekundy (na cca 12 snímků)
 • Prodleva mezi snímky RAW+JPEG - 0,3 sekundy (na cca 12 snímků, pak prodlevy cca 1,2 sekundy)
 • Prodleva mezi snímky s bleskem - 0,8 sekundy a více
 • Sekvenční snímání CL 5fps JPEG - 4,5 fps (po 16 snímcích klesá na 2,2 fps)
 • Sekvenční snímání CL 5fps RAW - 4,55 fps (po 12 snímcích klesá na 1,5 fps, ukládání cca 20 sekund)
 • Sekvenční snímání CL 5fps RAW+JPEG - 4,85 fps (po 12 snímcích klesá na 0,75 fps, ukládání cca 20 sekund)
 • Sekvenční snímání CH JPEG - 5,3 fps (po 14 snímcích klesá na 2,2 fps)
 • Sekvenční snímání CH RAW - 5,3 fps (po 12 snímcích klesá na 1,55 fps, ukládání 18 sekund)
 • Sekvenční snímání CH RAW-JPEG - 5,25 fps (po 12 snímcích klesá na 0,8 fps, ukládání 20 sekund)

Fotoaparát je opravdu hodně rychlý, startuje v podstatě okamžitě, doostřování je přiměřeně rychlé, ale ještě trochu kratší čas by neuškodil. Sekvenční snímání nabídne téměř takovou rychlost, jakou slibuje Nikon, na sport a náročné focení bych ale D600 nekupoval. RAW buffer není zas až tak velký, pojme zhruba 12 snímků, což odpovídá spíše střední třídě APS-C zrcadlovek. Každopádně i při zápisu lze dále fotit a přenastavovat, takže jste jen omezeni nižší rychlostí.


Optický a digitální zoom


Základní setový objektiv 24-85mm nabídne zhruba 3,5× optický zoom, což je o trochu více než u APS-C zrcadlovek s 18-55mm objektivy. Výhodou je zejména širší začátek.
expoziční čas 1/100 s, clona F9, citlivost ISO 100, ohnisko 24 mm, korekce +0,7 EV, klikněte pro zvětšeníÚhel záběru je opravdu dost široký. Kresba mě zde ale moc nepřesvědčila, snímek by mohl být o něco ostřejší a detailnější.
expoziční čas 1/320 s, clona F4,5, citlivost ISO 100, ohnisko 85 mm, korekce +0,7 EV, klikněte pro zvětšení3,5× zoom není zázračný, pro běžné využití to postačí. Obraz je dostatečně ostrý a detailní, směrem k rohům se trochu zhoršuje. Můžete se podívat i na snímek ve formátu RAW. Tam je dobře vidět, že objektiv trpí na poduškovité zkreslení a poměrně výraznou vinětaci.


Vyvážení bílé, barevné režimy


Systém vyvažování bílé barvy pracuje velmi spolehlivě a zde nemám větších námitek. Komu by se náhodou zdály barvy být poněkud studené, můžete navolit "teplejší" automatiku a naopak. Nechybí ani možnost výběru barevné teploty nebo sejmutí bílé plochy. Zde bych měl jednu výtku. Sejmutí bílé plochy je sice velmi jednoduché, ale bez manuálu by mě nikdy nenapadlo, že se to dělá zrovna daným způsobem (dlouhý stisk tlačítka WB pro vyvolání blikající indikace "PRE",...).


automatickéautomatické s uchováním teplých barev
 

žárovkové světlozářivkové světlo - sodíkové výbojky
 

zářivkové světlo - teplá bílázářivkové světlo - bílá
 

zářivkové světlo - studená bílázářivkové světlo - denní bílé světlo
 

zářivkové světlo - denní světlozářivkové světlo - vysokoteplotní rtuťové výbojky
 

přímé sluneční světlozataženo
 

stín2500 K
 

10000 K

PRE - manuální nastavení

Dále tu máte šest předvoleb Picture Control. U nich lze upravit doostření, kontrast, jas, sytost a odstín. U monochromatického tu pak najdete doostření, kontrast, jas, a místo sytosti a odstínu je tu filtrový efekt a tónování.


standardníneutrální
 

živémonochromatické
 

portrét

krajinaProtisvětlo


Vyzkoušíme i několik snímků v náročném protisvětle.
expoziční čas 1/400 s, clona F10, citlivost ISO 100, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníKrajina je tmavší, ale docela dobře prokreslená, rozmývání lze vidět spíše ve stromech. Obloha se kolem slunce přepaluje. K dispozici je RAW, kde uvidíte téměř "nekonečný" dynamický rozsah. Prosvětlovat můžete opravdu hodně, aniž by nějak dramaticky vzrostl šum, stejně tak stáhnete drtivou většinu přepalů.
expoziční čas 1/500 s, clona F11, citlivost ISO 100, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníActive D-Lighting velmi dobře stáhnul jasy, krajinu prosvětlil jen minimálně. Ve stromech je kresba trochu slabší, zde prostě RAW (viz první snímek) drtivě vede.
expoziční čas 1/500 s, clona F11, citlivost ISO 100, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníHardwarové HDR složené ze dvou snímků opět stáhne jasy a prosvětlí krajinu, kontrast je ale poněkud nižší podobně jako ostrost. Skládání snímků se občas povede, občas ne, zde to zrovna vyšlo.
expoziční čas 1/2000 s, clona F8, citlivost ISO 200, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníZnovu vidíte velmi dobrý dynamický rozsah v RAWu, odlesky jsou tu minimální. Rohová ostrost je trochu slabší.
expoziční čas 1/320 s, clona F9, citlivost ISO 100, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníV tomto případě 24-85mm VR objektiv vykreslil několik odlesků, které pro někoho můžou vypadat stylově, někomu mohou vadit (osobně se mi spíše nelíbily). Stromy mají trochu kresby, ale odšumování by se mi líbilo i o něco slabší. Schválně se podívejte na RAW a zkuste si ze stínů vytáhnout kresbu. Doslova vám spadne čelist, kolik kresby a detailů (a to bez šumu!) tam je schováno. Oproti JPEGu naprosto jiná písnička.

Nejnovější články
Canon umožní zrušení aretace prstence Control Ring u RF objektivů Canon umožní zrušení aretace prstence Control Ring u RF objektivů

Nové objektivy Canon řady RF pro full frame CSC fotoaparáty mají navíc jeden prstenec zvaný Control Ring. Ten umožňuje např. změnu ISO citlivosti nebo jiných parametrů. Za příplatek vás Canon zbaví aretovaných poloh, což se hodí např. pro video.

Včera, aktualita, Milan Šurkala
Limitovaná edice Leica M Monochrom Drifter Lennyho Kravitze Limitovaná edice Leica M Monochrom Drifter Lennyho Kravitze
Lenny Kravitz je nejen hudebník, ale velmi rád i fotografuje, má rád fotoaparáty Leica a černobílé snímky. Není divu, že ve spolupráci s ním uvádí Leica už druhou limitovanou edici některého svého fotoaparátu.
25.5.2019, aktualita, Milan Šurkala
Lomography uvedlo objektiv Petzval 55mm f/1.7 s tvarovanými clonami Lomography uvedlo objektiv Petzval 55mm f/1.7 s tvarovanými clonami

V nabídce společnosti Lomography se po šesti letech vývoje objevuje nový pevný objektiv Petzval 55mm f/1.7 Mk II. Ten se vyznačuje nastavitelným bokehem díky různě tvarovaným otvorům clony.

24.5.2019, aktualita, Milan Šurkala
Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx
Společnost Fujifilm představila nový středoformátový fotoaparát GFX 100, který už podle svého názvu zaujme jednou svou vlastností. Velmi vysokým rozlišením 102 MPx. Dále tu najdeme např. podporu 4K videa.
24.5.2019, aktualita, Milan Šurkala17 komentářů
Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou
Společnost Olympus představila novou generaci outdoorového kompaktu Tough TG-6. Ten proti svému předchůdci přichází s vylepšenými režimy pro focení makra a pod vodou. I nadále má objektiv se světelností F2,0.
23.5.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře