www.digimanie.cz
>
>
>
>

Nikon D600: vynikající vstup do světa full frame

Nikon D600: vynikající vstup do světa full frame
, , recenze: specifikace produktu
S rozmachem nových trochu levnějších full frame zrcadlovek jsme rozšířili recenze až na tuto kategorii. Dnes se podíváme na Nikon D600 s 24MPx full frame snímačem a objektivem AF-S Nikkor 24-85mm F3,5-4,6G VR.
K oblíbeným
reklama

Noční scéna


V noci nebude s focením žádný problém. Autofokus pracuje dobře, pokud chcete fotit z ruky, můžete si dovolit i dosti vysoké citlivosti a pokud fotíte ze stativu, je tu i bohatá nabídka expozičních časů včetně bulb a time režimu.
expoziční čas 30 s, clona F11, citlivost ISO 100, ohnisko 52 mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšeníObraz je v podstatě bez šumu, detaily jsou velmi dobré a lze jen chválit. Objektiv vytváří jemné hvězdičky kolem světel. K dispozici je i snímek v RAWu, kde je ostrost detailů ještě o něco vyšší. Na následujících snímcích uvidíte šum a odšumování na různých citlivostech v JPEGu a RAWu bez odšumování. To, že snímky nelícují, je způsobeno korekcí optických vad v JPEGu.
ISO 100 (JPEG / konverze z RAWu)Nejnižší citlivost je naprosto bez šumu, detaily jsou velmi dobré, zde lze jen chválit.
ISO 200 (JPEG / konverze z RAWu)Pochopitelně i při citlivosti ISO 200 jsou snímky bez šumu s dobrými detaily.
ISO 400 (JPEG / konverze z RAWu)Ani při ISO 400 šum v podstatě neexistuje, stále bez potíží použitelná citlivost.
ISO 800 (JPEG / konverze z RAWu)ISO 800 má jen velmi lehký šum v RAWu, stále je to bez potíží.
ISO 1600 (JPEG / konverze z RAWu)ISO 1600 už přidává trochu jasového a barevného šumu v RAWu, u JPEGu lehce klesá kontrast. Velmi dobře použitelné i pro kvalitní snímky.
ISO 3200 (JPEG / konverze z RAWu)ISO 3200 šum opět trochu zvyšuje, JPEGy ztrácí trochu ostrosti, stále je to bez potíží.
ISO 6400 (JPEG / konverze z RAWu)Teprve u citlivosti ISO 6400 začínají problémy. V RAWu už je barevného šumu poněkud více, při citlivém odšumění v dobrém RAW konvertoru se můžete těšit na dobré výsledky. JPEGy jsou na tom už docela špatně. Docela klesá ostrost i kontrast a barevnost.
ISO 12800 (JPEG / konverze z RAWu)ISO 12800 je už rozšířená citlivost (2× prosvětlené ISO 6400 s poloviční expozicí), šum je opět o něco vyšší a JPEGy na tom nejsou dobře.
ISO 25600 (JPEG / konverze z RAWu)Nejvyšší ISO 25600 je rovněž rozšířená citlivost, myslím, že ani z RAWů moc přijatelných výsledků nedostanete.


Standardní scéna


Nebudou chybět ani dvě standardní scény.
expoziční čas 1/400 s, clona F10, citlivost ISO 200, ohnisko 55 mm, klikněte pro zvětšeníChválím dobré zacházení s jasy, protisvětlo bylo hodně nepříjemné, nicméně snímek stále vypadá slušně. Per pixel ostrost sice není zrovna řezavá, ale celkově díky vysokému rozlišení čekejte spoustu detailů. Dynamický rozsah čipu je vynikající (lze se podívat na RAW).
expoziční čas 1/250 s, clona F8, citlivost ISO 200, ohnisko 48 mm, klikněte pro zvětšeníVzhledem k zvláštnímu světlu je barevné podání trochu nepříjemné. Opět se ukazují velmi dobré detaily, jen ta ostrost by mohla být trochu vyšší (to se ale samozřejmě dá nastavit).

Nejnovější články
Fotomobil Honor 20 Pro má makroobjektiv a modul s F1,4 Fotomobil Honor 20 Pro má makroobjektiv a modul s F1,4
Na trhu se objevuje nový fotomobil z dílen společnosti Honor. Ta představila novinku v podobě modelu 20 Pro, který přináší rovnou čtveřici zadních fotoaparátů. Mezi nimi vynikne makro fotoaparát a modul s rekordní světelností F1,4.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Limitovaná edice Leica CL "100 jahre bauhaus" Limitovaná edice Leica CL "100 jahre bauhaus"
V nabídce fotoaparátů značky Leica se objevuje další novinka v podobě limitované edice. Je jí model CL "100 jahre bauhaus", který oslavuje století existence umělecké a designové školy Bauhaus v Německu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Ušetři s Nikonem: letní slevy na fotoaparáty i objektivy Ušetři s Nikonem: letní slevy na fotoaparáty i objektivy
Nikon spouští letní prodejní akci s názvem "Ušetři s Nikonem". Mnoho fotoaparátů a objektivů bylo zlevněno, přičemž u některých setů se jedná o slevy až ve výši 10.000 Kč. Levněji tak lze získat i nové Z6 a Z7.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Ricoh/Pentax věří v návrat DSLR, v CSC nevidí potenciál Ricoh/Pentax věří v návrat DSLR, v CSC nevidí potenciál
Společnost Ricoh, která nyní stojí za zrcadlovkami a fotoaparáty Pentax, se nechala slyšet, že v brzké době vidí návrat fotografů k DSLR. Móda CSC je podle společnosti jen chvilková a pomine.
Včera, aktualita, Milan Šurkala35 komentářů
Panasonic Lumix S1R: sebevědomý vstup do FF Panasonic Lumix S1R: sebevědomý vstup do FF
Společnost Panasonic už nevyrábí CSC jen se 4/3" senzory, ale nově i s velkými full frame čipy. A právě dnes se podíváme na vlajkovou loď Lumix S1R se 47,3MPx snímačem. Umí i 4K 60p videosekvence.
Včera, recenze, Milan Šurkala64 komentářů