www.digimanie.cz
>
>
>
>

Nikon D600: vynikající vstup do světa full frame

Nikon D600: vynikající vstup do světa full frame
, , recenze: specifikace produktu
S rozmachem nových trochu levnějších full frame zrcadlovek jsme rozšířili recenze až na tuto kategorii. Dnes se podíváme na Nikon D600 s 24MPx full frame snímačem a objektivem AF-S Nikkor 24-85mm F3,5-4,6G VR.
K oblíbeným
reklama

Noční scéna


V noci nebude s focením žádný problém. Autofokus pracuje dobře, pokud chcete fotit z ruky, můžete si dovolit i dosti vysoké citlivosti a pokud fotíte ze stativu, je tu i bohatá nabídka expozičních časů včetně bulb a time režimu.
expoziční čas 30 s, clona F11, citlivost ISO 100, ohnisko 52 mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšeníObraz je v podstatě bez šumu, detaily jsou velmi dobré a lze jen chválit. Objektiv vytváří jemné hvězdičky kolem světel. K dispozici je i snímek v RAWu, kde je ostrost detailů ještě o něco vyšší. Na následujících snímcích uvidíte šum a odšumování na různých citlivostech v JPEGu a RAWu bez odšumování. To, že snímky nelícují, je způsobeno korekcí optických vad v JPEGu.
ISO 100 (JPEG / konverze z RAWu)Nejnižší citlivost je naprosto bez šumu, detaily jsou velmi dobré, zde lze jen chválit.
ISO 200 (JPEG / konverze z RAWu)Pochopitelně i při citlivosti ISO 200 jsou snímky bez šumu s dobrými detaily.
ISO 400 (JPEG / konverze z RAWu)Ani při ISO 400 šum v podstatě neexistuje, stále bez potíží použitelná citlivost.
ISO 800 (JPEG / konverze z RAWu)ISO 800 má jen velmi lehký šum v RAWu, stále je to bez potíží.
ISO 1600 (JPEG / konverze z RAWu)ISO 1600 už přidává trochu jasového a barevného šumu v RAWu, u JPEGu lehce klesá kontrast. Velmi dobře použitelné i pro kvalitní snímky.
ISO 3200 (JPEG / konverze z RAWu)ISO 3200 šum opět trochu zvyšuje, JPEGy ztrácí trochu ostrosti, stále je to bez potíží.
ISO 6400 (JPEG / konverze z RAWu)Teprve u citlivosti ISO 6400 začínají problémy. V RAWu už je barevného šumu poněkud více, při citlivém odšumění v dobrém RAW konvertoru se můžete těšit na dobré výsledky. JPEGy jsou na tom už docela špatně. Docela klesá ostrost i kontrast a barevnost.
ISO 12800 (JPEG / konverze z RAWu)ISO 12800 je už rozšířená citlivost (2× prosvětlené ISO 6400 s poloviční expozicí), šum je opět o něco vyšší a JPEGy na tom nejsou dobře.
ISO 25600 (JPEG / konverze z RAWu)Nejvyšší ISO 25600 je rovněž rozšířená citlivost, myslím, že ani z RAWů moc přijatelných výsledků nedostanete.


Standardní scéna


Nebudou chybět ani dvě standardní scény.
expoziční čas 1/400 s, clona F10, citlivost ISO 200, ohnisko 55 mm, klikněte pro zvětšeníChválím dobré zacházení s jasy, protisvětlo bylo hodně nepříjemné, nicméně snímek stále vypadá slušně. Per pixel ostrost sice není zrovna řezavá, ale celkově díky vysokému rozlišení čekejte spoustu detailů. Dynamický rozsah čipu je vynikající (lze se podívat na RAW).
expoziční čas 1/250 s, clona F8, citlivost ISO 200, ohnisko 48 mm, klikněte pro zvětšeníVzhledem k zvláštnímu světlu je barevné podání trochu nepříjemné. Opět se ukazují velmi dobré detaily, jen ta ostrost by mohla být trochu vyšší (to se ale samozřejmě dá nastavit).

Nejnovější články
Svatební fotografka brojí proti smartphonům, kazí fotky Svatební fotografka brojí proti smartphonům, kazí fotky
Dnes má skoro každý smartphone a používá jej k záznamu spousty situací. V poslední době to jsou často i svatby. Svatební fotografce Hannah Stanley se to ale nelíbí, občas jí náruživí fotografové kazí fotky.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Instagram zkouší schovávat počty lajků pro uživatele v sedmi zemích Instagram zkouší schovávat počty lajků pro uživatele v sedmi zemích
Instagram se snaží bojovat s negativními stránkami používání sociálních sítí. Zkouší nyní už v sedmi zemích na svých uživatelích odstranění počtu lajků u příspěvků. Tato čísla bude moct vidět každý jen u svých vlastních fotografií. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Hasselblad slaví 50 let letu na Měsíc speciální verzí 907X Hasselblad slaví 50 let letu na Měsíc speciální verzí 907X
50 let od letu na Měsíc chce slavit i společnost Hasselblad. Byly to právě její fotoaparáty, které pořídily ikonické obrázky z povrchu naší přirozené družice. Proto představí speciální edici středoformátu 907X a stěny CFV II 50C.
19.7.2019, aktualita, Milan Šurkala
Kompaktní středoformátový objektiv GF 50mm F3.5 WR Kompaktní středoformátový objektiv GF 50mm F3.5 WR
Středoformátový systém Fujifilm GFX dostává do nabídky další nový objektiv. Je jím GF 50mm F3.5 R LM WR a má jít o zatím nejkompaktnější objektiv pro tento systém. Jeho hmotnost činí jen 335 gramů.
19.7.2019, aktualita, Milan Šurkala
Fujifilm uvedl objektiv Fujinon XF 16-80mm F4 R OIS WR Fujifilm uvedl objektiv Fujinon XF 16-80mm F4 R OIS WR
Od společnosti Fujifilm jsme se dočkali nového objektivu pro jeho X systém, model Fujinon XF 16-80mm F4 R OIS WR. Ten nabídne příjemně univerzální 5× optický zoom, odolnou konstrukci i velmi účinnou 6EV stabilizaci.
18.7.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře