www.digimanie.cz
>
>
>
>

Nikon D600: vynikající vstup do světa full frame

Nikon D600: vynikající vstup do světa full frame
, , recenze: specifikace produktu
S rozmachem nových trochu levnějších full frame zrcadlovek jsme rozšířili recenze až na tuto kategorii. Dnes se podíváme na Nikon D600 s 24MPx full frame snímačem a objektivem AF-S Nikkor 24-85mm F3,5-4,6G VR.
K oblíbeným
reklama

Noční scéna


V noci nebude s focením žádný problém. Autofokus pracuje dobře, pokud chcete fotit z ruky, můžete si dovolit i dosti vysoké citlivosti a pokud fotíte ze stativu, je tu i bohatá nabídka expozičních časů včetně bulb a time režimu.
expoziční čas 30 s, clona F11, citlivost ISO 100, ohnisko 52 mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšeníObraz je v podstatě bez šumu, detaily jsou velmi dobré a lze jen chválit. Objektiv vytváří jemné hvězdičky kolem světel. K dispozici je i snímek v RAWu, kde je ostrost detailů ještě o něco vyšší. Na následujících snímcích uvidíte šum a odšumování na různých citlivostech v JPEGu a RAWu bez odšumování. To, že snímky nelícují, je způsobeno korekcí optických vad v JPEGu.
ISO 100 (JPEG / konverze z RAWu)Nejnižší citlivost je naprosto bez šumu, detaily jsou velmi dobré, zde lze jen chválit.
ISO 200 (JPEG / konverze z RAWu)Pochopitelně i při citlivosti ISO 200 jsou snímky bez šumu s dobrými detaily.
ISO 400 (JPEG / konverze z RAWu)Ani při ISO 400 šum v podstatě neexistuje, stále bez potíží použitelná citlivost.
ISO 800 (JPEG / konverze z RAWu)ISO 800 má jen velmi lehký šum v RAWu, stále je to bez potíží.
ISO 1600 (JPEG / konverze z RAWu)ISO 1600 už přidává trochu jasového a barevného šumu v RAWu, u JPEGu lehce klesá kontrast. Velmi dobře použitelné i pro kvalitní snímky.
ISO 3200 (JPEG / konverze z RAWu)ISO 3200 šum opět trochu zvyšuje, JPEGy ztrácí trochu ostrosti, stále je to bez potíží.
ISO 6400 (JPEG / konverze z RAWu)Teprve u citlivosti ISO 6400 začínají problémy. V RAWu už je barevného šumu poněkud více, při citlivém odšumění v dobrém RAW konvertoru se můžete těšit na dobré výsledky. JPEGy jsou na tom už docela špatně. Docela klesá ostrost i kontrast a barevnost.
ISO 12800 (JPEG / konverze z RAWu)ISO 12800 je už rozšířená citlivost (2× prosvětlené ISO 6400 s poloviční expozicí), šum je opět o něco vyšší a JPEGy na tom nejsou dobře.
ISO 25600 (JPEG / konverze z RAWu)Nejvyšší ISO 25600 je rovněž rozšířená citlivost, myslím, že ani z RAWů moc přijatelných výsledků nedostanete.


Standardní scéna


Nebudou chybět ani dvě standardní scény.
expoziční čas 1/400 s, clona F10, citlivost ISO 200, ohnisko 55 mm, klikněte pro zvětšeníChválím dobré zacházení s jasy, protisvětlo bylo hodně nepříjemné, nicméně snímek stále vypadá slušně. Per pixel ostrost sice není zrovna řezavá, ale celkově díky vysokému rozlišení čekejte spoustu detailů. Dynamický rozsah čipu je vynikající (lze se podívat na RAW).
expoziční čas 1/250 s, clona F8, citlivost ISO 200, ohnisko 48 mm, klikněte pro zvětšeníVzhledem k zvláštnímu světlu je barevné podání trochu nepříjemné. Opět se ukazují velmi dobré detaily, jen ta ostrost by mohla být trochu vyšší (to se ale samozřejmě dá nastavit).

reklama
Nejnovější články
Olympus uvedl PEN E-PL10 s otočným displejem Olympus uvedl PEN E-PL10 s otočným displejem
Olympus představuje nové stylové CSC v podání modelu PEN E-PL10. Tento fotoaparát podporuje natáčení UHD 4K videa, má také o 180° otočný displej pro selfie. Umí nový AP (Advanced Photo) režim pro snazší focení kreativních snímků.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Olympus uvádí malý OM-D E-M5 Mark III s 20MPx čipem Olympus uvádí malý OM-D E-M5 Mark III s 20MPx čipem
Olympus dnes představil nový fotoaparát OM-D E-M5 Mark III, který má přinášet některé z technologií E-M1 Mark II v mnohem menším těle. Má tak 20MPx senzor, vylepšený fázový systém AF s citlivostí od -6 EV a další detaily.
17.10.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Doporučené fotoaparáty: říjen 2019 Doporučené fotoaparáty: říjen 2019
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
17.10.2019, návod, Milan Šurkala55 komentářů
Nikon prozradil chystané objektivy pro Z-Mount Nikon prozradil chystané objektivy pro Z-Mount
Nikon nás pravidelně informuje o připravovaných objektivech pro svůj nový Z-Mount a nyní už víme plány až do roku 2021. Dostane se na pevná světelná skla, zoomy, ultrazoomy a dokonce i pancake objektivy.
15.10.2019, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Canon uvedl IVY REC, malý fotoaparát ve formě klíčenky Canon uvedl IVY REC, malý fotoaparát ve formě klíčenky
Na začátku léta oznámila společnost Canon svůj nový fotoaparát IVY REC, který má tvar a velikost typickou spíše pro USB klíčenky. Karabina pro připnutí fotoaparátu pak může sloužit i jako průhledový hledáček.
14.10.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář