Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Olympus Camedia C-470 Zoom: Americký D-590

7.4.2005, Petr Hájek, recenze: specifikace produktu
Plně automatický model Olympus Camedia C-470 Zoom, jenž je v USA distribuován jako D-590, zaměřený na entry-level uživatele a pracovně-dokumentační fotografie, nabízí rozlišení 4 Mpix, obrazový procesor TruePic TURBO, 3x optický zoom s nejkratším ohniskem 35 mm, možnost pořizovat videa se zvukem, 8 scénických režimů a nejen to. Více si povíme v dnešní recenzi.
Kromě samotného aparátu netrpělivý uživatel po roztrhání krabice dále nalezne: USB kabel, A/V kabel, řemínek, 16 MB xD-Picture Card médium, 1 x LiIon akumulátor, nabíječku a CD se softwarem Olympus Master 1.0.

Jako vždy, recenzi zahájíme malým výletem po povrchu přístroje. Společnost Olympus se u modelu Camedia C-470 Zoom rozhodla upustit od zažitých kubistických hranatostí a kde to jen trochu šlo, nahradila ostré přechody oblinami, se dvěma výjimkami - přední vystouplá část kolem objektivu a displej vzadu. Přístroj tak díky své převládající kulatosti sedne do ruky poměrně dobře, to vše ale za tu cenu, že v některých úchytech je trošku klouzavější nežli jeho přísně hranatí kolegové.

Na čelní straně kromě blesku nalezneme samozřejmě také výsuvný objektiv, jenž je v klidovém stavu schovaný za krytkou z jednoho kusu materiálu, napravo od objektivu je mikrofon a vlevo dole zapínací tlačítko, které zároveň obsluhuje krycí mechanismus. Závěrka je tvarovaná stejně jako zakulacená hrana a jen velmi nepatrně vystupuje nad okolní úroveň, po hmatu ji ovšem lze nalézt naprosto spolehlivě.Zadní strana je kromě 1,8" LCD displeje vybavena také tlačítkem Quick View pro (de)aktivaci prohlížecího režimu, knoflíkem OK sloužícím kromě potvrzení také pro vstup do menu, dvěma vystouplými přepínači pro ovládání zoomu a velkým ovládacím křížem, jehož jednolivé šipky jsou poměrně daleko od sebe a tudíž samostatné. Uprostřed je reproduktor, což bude osobám zvyklým nalézt zde potvrzovací OK button jistě chvíli připadat neobvyklé.

V profilu nám pěkně vynikne neobvyklý zakulacený tvar a my se nepřímo dostáváme k informaci, jak se vlastně aparát nosí? Díky své tloušťce 36 mm to rozhodně není žádný podviživený poloprůhledný kus připomínající kreditní kartu, přesto ale, patrně díky oněm výše zmíněným oblinám, v kapse sedí dobře, poutko z kapsy visí asi 15 cm ven, takže ani s pohotovým vytahováním není závažnějšího problému.

Co se týče konektivity, pak aparát za gumovou krytkou ukrývá DC konektor pro síťový adaptér, mini USB a A/V out.

Aparát Olympus Camedia C-470 Zoom pohání LiIon akumulátor (o jehož výdrži se zmíníme v sekci s technickými parametry) a jako externí paměťové médium mu slouží karta typu xD-Picture Card, obojí skryté za posuvnými dvířky dole. Jak akumulátor, tak i karta jsou jištěny zacvaknutím, takže ani po otevření krytky nemají tendenci vypadávat.

Pohled na spodní stranu odhalí, že ani tomuto aparátu nechybí stativový závit obvyklé velikosti.