Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Olympus Camedia C-8080: Šlechtic mezi vyšší třídou

20.10.2004, David Dvořák, recenze: specifikace produktu
Olympus vypustil do světa několik nových špičkových fotoaparátů a Camedia C-8080 je jedním z nich. Jedná se o robustní aparát vhodný do každého počasí, navíc nabitý opravdu velkou množinou funkcí. A hlavně těch, které fotograf využije. Dá se říct, že C-8080 může fotografa vést od jeho prvních krůčků až po pokročilou činnost. Ale více v článku...
Podívejme se nyní na fotoaparát podrobněji. Samotné tělo působí docela robustním dojmem a je tvořeno z hořčíkové slitiny. To mu dodává dostatečnou odolnost jak proti různým vlivům počasí, tak i pro samotné používání. Čelní stěně vévodí mohutný a dostatečně světelný objektiv, který je složen z 15 členů v 13 optických skupinách a pro co nejlepší optické vlastnosti také dvěma asférickými a třemi ED členy. Ve standardní dodávce se k fotoaparátu přidává i sluneční clona. Objektiv je samozřejmě vybaven krytkou a kromě toho lze dokoupit další prvky (jako například filtry) z dnes bohatého příslušenství Camedia.


Nad objektivem se nachází expozimetr, mikrofon a také tlačítko AEL, které slouží k zablokování expozice, což je v mnoha různých situacích velmi žádoucí. Na čelní stěně je ještě umístěna dioda upozorňující při použití samospouště a v levém horním rohu je pak vlastní spoušť přístroje.


Při pohledu zhora si všimneme především otočného kruhového voliče hlavních funkcí. K dispozici jsou hlavní řežimy P, A, S, M, které doplňují kreativní programy noční snímek, sport, krajina a portrét. K základnímu nastavení přístroje slouží poloha Setup, dále Play k prohlížení nafotografovaných snímků, Movie pak slouží k pořízení videosekvencí (ozvučených). Nutno říct, že tento ovládací prvek je "srdcem" veškerých dalších činností s přístrojem a je léty prověřen, neboť se používal již u klasických mechanických zrcadlovek.

Nad otočným voličem je tlačítko Power zapínající fotoaparát, vedle něj je volič ohniska - od širokoúhlého (W) po teleobjektiv (T), pod ním je pak tzv. "uživatelsky definované tlačítko". Zajímavým prvkem na horní stěně je kromě vestavěného blesku umístěného nad objektivem také kontakt pro externí blesk. Díky němu lze dokoupit výkonnější zábleskový systém (o směrných číslech 50 a více), s nímž dostanou fotografie různých rodinných oslav úplně jiný rozměr.


Zadní stěna fotoaparátu je tvořena vcelku klasickými prvky. Vévodí zde rozměrný LCD displej, který se honosí přívlastkem "antisluneční", díky čemuž by nemělo docházet k problémům s výběrem snímku na přímém slunci či na přímém osvětlení. Další vlastností displeje je fakt, že je polohovací, směrem nahoru lze vyklopit až o 90 stupňů, směrem dolů o dvacet. To se hodí zejména při fotografování v davu, či na těžko dostupných místech. Popřípadě je to neocenitelná pomoc při fotografování makrosnímků.

Nad LCD displejem je hledáček. Jedná se o EVF hledáček, což znamená, že je elektronický. Ačkoliv si myslím, že při pořizování "akčnějších" snímků mohou nastat problémy při zobrazování, přeci jen musím uznat, že Olympus odvedl kus dobré práce. V porovnání s dřívějšími modely je "obnovovací frekvence" LCD v hledáčku mnohem rychlejší (podle výrobce 60Hz) a navíc při rozlišení 240tisíc pixelů umožňuje též zobrazení všech důležitých nastavení a funkcí, včetně expozičního času a hodnoty clony. Je samozřejmě možné přepínat mezi zobrazováním v hledáčku a na displeji. O čem se nesmím zapomenout zmínit je též dioptrická korekce hledáčku, kterou ocení zejména ti z nás, kteří nosí brýle.

Vedle hledáčku je otočný volič jehož funkce se v zásadě mění podle zvoleného expozičního režimu (ovládá například nastavování clony a času v režimech A, S, M). Vedle displeje je pak standardní křížový ovladač, díky kterému je procházení menu a volba všech položek více než snadná (zvlášť v kombinaci s vnitřní nápovědou). Tlačítko Quick View pak slouží k zobrazení náhledu nafotografovaného snímku, tlačítko s piktogramem obrazovky přepíná mezi zobrazením na LCD nebo v hledáčku a poslední ovládací prvek umožňuje přepínání mezi záznamem na kartu CF či xD. Samozřejmě prioritně je nastaveno použití xD Picture Card. V případě, že je v aparátu jen jedno záznamové médium, je zvoleno automaticky. Pod těmito ovládacími prvky jsou pak dvířka ukrývající kontakty pro externí zdroj a USB a AV kontakt pro přenos snímků do počítače či na televizní obrazovku. Potřebné kabely jsou samozřejmě k dispozici.


Na pravé boční stěně (při pohledu zezadu) je pak kryt, za nímž je prostor pro paměťová média. Přístup k němu je snadný, stejně jako výměna médií, vše jde jednoduše a bez jakýchkoliv problémů.

Na straně levé je to o něco zajímavější. Kromě tlačítka, které vyklápí vestavěný blesk, jsou zde ovladače sloužící k urychlení a nastavení základních a často žádaných funkcí. Tedy postupně: vyvážení bílé barvy, volba režimů záznamu (TIFF, SHQ, HQ, SQ), volba autofokusu, manuálního ostření a makrorežimu. Dále je k dispozici tlačítko pro volbu bleskových režimů, metody měření (bodové, zvýhodněný střed, ESP) a kompenzace expozice. Tři naposledy zmiňované prvky pak mají zvláštní funkci při prohlížení snímků jako je jejich natáčení, zobrazení informací a objednávka tisku.



Na spodní straně přístroje pak můžeme nalézt jen reproduktor, závit pro stativový šroub (ocení zejména náruživí fotografové přírodních scenérií) a samozřejmě kryt bateriového prostoru. V něm se nalézá speciální baterie, dodávaná spolu s fotoaparátem, která je proti nechtěnému vypadnutí zajištěna pojistkou. Vyjmutí, nabití a opětovné vložení baterie je opět velmi snadné a bez jakýchkoliv problémů.