www.digimanie.cz
>
>
>
>

Olympus E-300: Černé káčátko mezi zrcadlovkami

Olympus E-300: Černé káčátko mezi zrcadlovkami
, , recenze: specifikace produktu
Každý příznivce zrcadlovek ví, že na tomto trhu hraje prim Canon s Nikonem. Olympus je oblíbená značka kompaktů, která se proslavila svými stylovými foťáčky, ale v profi oblasti už tak pevná v kramflecích není. Po exotické digitální zrcadlovce E-1, která byla směřována do segmentu Canonu 10D a Nikonu D100, přichází s módní vlnou levných zrcadlovek Olympus E-300.
Kapitoly článku:
reklama
Kompaktně působící 8 Mpixelová zrcadlovka má konkurovat těžkým vahám, jako je Canon 350D nebo novým Nikonům D70s a D50. Olympus nasadil nízkou cenu – 24 000 Kč (včetně dobrého kitového objektivu) a zrcadlovce dal do vínku oproti konkurenci skvělou konstrukci a mnoho užitečných funkcích (včetně skvělého ultrazvukového čištiče senzoru). Přesto obchodní úspěch tohoto poctivého fotoaparátu nelze lehce odhadnout, protože se jedná o velmi exotické řešení díky systému Fourthirds (česky tříčtvrtinový systém).
Kauza FourThirds

Olympus má svou speciální řadu zrcadlovek OM, které mi trochu připomínají Leicy. Je to řešení samo pro sebe. Podobnou cestu zvolil Olympus v digitálních zrcadlovkách. Vymyslel specifický systém objektivů – FourThirds. Proč Tříčtvrtinový? Protože senzor čipu není zmenšená derivace kinofilmového políčka, jak je to běžné u Canonu, Nikonu či jiných výrobců zrcadlovek, ale je to poměr rozměru monitoru/televize – 4:3. Tento poměr je běžný v kompaktních digitálních foťácích, ale něco absolutně exotického v případě digitálních zrcadlovek. Daný formát vyvinul Olympus s Kodakem v roce 2002 a prvním fotoaparátem s čipem FourThirds se stal Olympus E-1. Největším problémem daného modelu byl nedostatek objektivů, který byl v roce 2002 ještě palčivější, než je v současné době. Systém FourThirds se na naštěstí neustále vyvíjí a už pro něj začíná vyrábět objektivy dokonce Sigma a Panasonic chystá pro tento systém také zrcadlovky. Do budoucna se může jedna o smysluplný systém, ale v současnosti je celková nabídka objektivů a příslušenství k zrcadlovkám Olympus spíše chabý odvar toho, co nabízí konkurence. To však neznamená, že E-300 je špatný fotoaparát, naopak: je to nejlevnější 8 Mpixelová zrcadlovka a skvělá alternativa, pro ty, kteří chtějí skvělý fotoaparát, ale nechystají se do příslušenství více investovat.
Výhoda FourThirds je v její kompaktnosti – objektivy jsou lehčí (ale nemusí to být pravidlem – Canon umí také dělat velmi lehké objektivy) a nabízejí se i ve velmi širokoúhlých variantách (začíná se od ohniskové vzdálenosti 7 mm). Na druhou stranu jsme nuceni ohniskovou vzdálenost násobit ořezovým faktorem – 2x, což je znatelně víc než má Canon (1,6x) nebo Nikon (1,5x). Senzor má totiž jen 18 x 13,5 mm, což z něj dělá nejmenší zrcadlovkový senzor, ale stále se jedná o mamuta v porovnání se senzory v kompaktech. Díky menší rozloze čipu má E-300 větší hloubku ostrosti než konkurenti. To se může hodit třeba v produktové fotografii, ve focení krajinek nebo dokonce v glamouru. Rozdíl v hloubce ostrosti není však nijak výrazný, proto se nemusíte bát, že by vaše portréty postrádaly rozostřené pozadí. Stejně hloubka ostrosti hlavně závisí na ohniskové vzdálenosti a světelnosti.Celou specifikaci najdete po odkliku
Nejnovější články
Nikon uvádí ultrazoom Coolpix B600, nabídne 60× zoom Nikon uvádí ultrazoom Coolpix B600, nabídne 60× zoom
Nikon dnes uvedl na trh nový ultrazoom Coolpix B600. Ten dostává objektiv s univerzálním 60× optickým zoomem a 16MPx CMOS BSI senzor. Má spoustu kreativních filtrů i bezdrátová rozhraní pro komunikaci se smartphonem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Sony A6400, nové APS-C s nejrychlejším autofokusem Sony A6400, nové APS-C s nejrychlejším autofokusem
Sony uvádí nové CSC do mainstreamu, které má bodovat solidními funkcemi a přitom i rozumnou cenou. Nabídne 24MPx snímač, nejrychlejší autofokus na světě i dotykový o 180° otočný displej pro selfie a vloggery.
Včera, aktualita, Milan Šurkala27 komentářů
OPPO asi chystá smartphone s 10× optickým zoomem OPPO asi chystá smartphone s 10× optickým zoomem
Společnost OPPO, která vyrábí smartphony, údajně chystá nový model, který by měl nabídnout 10× optický zoom. Tentokrát by mělo jít skutečně o objektiv, který by měl umět i zoomovat, tedy ne jen více pevných objektivů s různými úhly záběru.
15.1.2019, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Nejvíce lajkovanou fotkou na Instagramu se stal snímek vajíčka Nejvíce lajkovanou fotkou na Instagramu se stal snímek vajíčka
Výzva o překonání rekordu v nejvíce lajkovaném snímku na Instagramu se setkala s úspěchem a máme tu nového rekordmana. Snímek od Kylie Jenner na tomto postu nahradila fotka vajíčka. A s velkým náskokem.
15.1.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Sony má dnes představit A6400, nový low-endový model Sony má dnes představit A6400, nový low-endový model
Internetem prosakují informace o velmi brzkém uvedení nového CSC fotoaparátu od Sony. Mělo by jít o nový základní model A6400 se selfie obrazovkou. Díky tomu by měl být vhodný zejména pro vloggery. Aktualizováno: Představení bude v 19:00.
15.1.2019, aktualita, Milan Šurkala