www.digimanie.cz
>
>
>
>

Olympus M.Zuiko Digital 14-42mm 1:3,5-5,6 II R

Olympus M.Zuiko Digital 14-42mm 1:3,5-5,6 II R
, , recenze
CSC fotoaparáty Olympus PEN nově využívají již třetí základní setový objektiv. Nejnovější varianta podporuje vysokorychlostní ostření a stejně jako u předchůdců má skládací koncepci. Díky tomu je ve složeném stavu docela kompaktním společníkem.
K oblíbeným
reklama
V dnešním testu se budeme věnovat novému setovému objektivu Olympus M.Zuiko Digital 14-42mm 1:3,5-5,6 II R, který je dodáván s novými PENy. Stejně jako v minulosti má skládací koncepci, což ve složeném stavu zajišťuje poměrně kompaktní rozměry, byť nelze čekat, že se kombinace s fotoaparátem vejde snadno do kapsy. V zimní bundě ale nebudete mít výraznější problém, tam je pro fotoaparát dost místa.Konstrukce je plastová, nicméně objektiv působí docela slušným dojmem, což umocňují některé kovové prvky. Trochu zamrzí plastový bajonet, naopak opravdu potěší velmi hladký chod zoomovacího prstence, díky čemuž je snadné i natáčení videosekvencí. Pochopitelně úplně nejpomalejší změny ohniska se už zadrhávají, každopádně v této oblasti patří objektiv k těm nejlepším.

K aktivaci objektivu je potřeba nejprve "zazoomovat" na nejširší ohnisko a pak už se můžete pohybovat v rozsahu od 14 do 42 milimetrů. Abyste objektiv znovu zajistili, musíte nejprve odemknout pojistku a "odzoomovat" do složené polohy. Objektiv může používat 37mm filtry. Lze odšroubovat krytku, po jejímž odstranění můžete našroubovat sluneční clonu, ta ale není dodávána v balení.

K testu jsme použili nejnovější fotoaparát Olympus PEN E-P3, který je vybaven lehce inovovaným 4/3" Live MOS čipem s rozlišením 12 megapixelů. Podporuje vysokorychlostní ostření a s objektivem by tak měl tvořit velmi rychle ostřící kombinaci.

V dalších kapitolách se podíváme na fotografické kvality objektivu.

Technické specifikace objektivů
Název objektivu Olympus 14-42mm 1:3,5-5,6 II R
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný) 14 - 42mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 28 - 84 mm
Obrazový úhel (horizontální / vertikální / diagonální) 78° - 29°
Světelnost objektivu F3,5 - 5,6
Rozsah clony F3,5 - F22 (wide), F5,6 - F22 (tele)
Konstrukce 8 optických členů v 7 skupinách
Nejkratší ostřící vzdálenost 25 cm
Maximální zvětšení 0,19× (0,38× po přepočtu)
Počet lamel clony 7
Optická stabilizace ne
Rozměry 56,5 × 50 mm
Hmotnost 113 gramů
Závit pro filtry 37 mm
reklama
Nejnovější články
Irix Cine 15mm T2.6: nový širokoúhlý objektiv pro video Irix Cine 15mm T2.6: nový širokoúhlý objektiv pro video
Pro profesionální natáčení videa je určena novinka z dílen výrobce objektivů Irix. Její Cine 15mm T2.6 přináší velmi širokoúhlý záběr daný 15mm ohniskovou vzdáleností. Objektiv je odolný a k dispozici pro několik bajonetů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Olympus: vyšší zisk společnosti, fotoaparáty se zlepšují Olympus: vyšší zisk společnosti, fotoaparáty se zlepšují
Fiskální rok 2020 byl u společnosti Olympus poměrně povedeným. Firmě se totiž znatelně podařilo navýšit zisky a nás potěší i to, že fotografická divize snížila svou ztrátovost. Bohužel, zisky ještě pořád nepřináší.
1.6.2020, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Adobe mění svá loga, budou jednodušší a barevnější Adobe mění svá loga, budou jednodušší a barevnější
Společnost Adobe po dlouhé době mění svá loga. Chce využívat o něco teplejších odstínů, jednoduššího modernějšího designu bez rámečků a většího sjednocení log napříč nejrůznějšími platformami. 
1.6.2020, aktualita, Milan Šurkala
Fotografka žaluje Microsoft kvůli ukradeným fotkám, chce 150.000 USD Fotografka žaluje Microsoft kvůli ukradeným fotkám, chce 150.000 USD
Žaloby se nevyhýbají snad nikomu včetně velkých společností. Nyní k soudu zamíří Microsoft, který měl dle žaloby zveřejnit na svých stránkách fotografie od Matilde Gattoni, které ale nezakoupil a použil je neoprávněně.
1.6.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Fotobanka Dreamstime zvyšuje provize o 10 %, fotografové jásají Fotobanka Dreamstime zvyšuje provize o 10 %, fotografové jásají
Je to jen pár dní, co fotobanka Shutterstock snížila provize fotografům a strhla tím obrovskou vlnu nevole. Konkurenční Dreamstime kontruje opačným krokem. Všem fotografům bez rozdílu zvýší provize o 10 %.
1.6.2020, aktualita, Milan Šurkala