Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Olympus M.Zuiko Digital 14-42mm 1:3,5-5,6 II R

10.1.2012, Milan Šurkala, recenze
CSC fotoaparáty Olympus PEN nově využívají již třetí základní setový objektiv. Nejnovější varianta podporuje vysokorychlostní ostření a stejně jako u předchůdců má skládací koncepci. Díky tomu je ve složeném stavu docela kompaktním společníkem.
V dnešním testu se budeme věnovat novému setovému objektivu Olympus M.Zuiko Digital 14-42mm 1:3,5-5,6 II R, který je dodáván s novými PENy. Stejně jako v minulosti má skládací koncepci, což ve složeném stavu zajišťuje poměrně kompaktní rozměry, byť nelze čekat, že se kombinace s fotoaparátem vejde snadno do kapsy. V zimní bundě ale nebudete mít výraznější problém, tam je pro fotoaparát dost místa.Konstrukce je plastová, nicméně objektiv působí docela slušným dojmem, což umocňují některé kovové prvky. Trochu zamrzí plastový bajonet, naopak opravdu potěší velmi hladký chod zoomovacího prstence, díky čemuž je snadné i natáčení videosekvencí. Pochopitelně úplně nejpomalejší změny ohniska se už zadrhávají, každopádně v této oblasti patří objektiv k těm nejlepším.

K aktivaci objektivu je potřeba nejprve "zazoomovat" na nejširší ohnisko a pak už se můžete pohybovat v rozsahu od 14 do 42 milimetrů. Abyste objektiv znovu zajistili, musíte nejprve odemknout pojistku a "odzoomovat" do složené polohy. Objektiv může používat 37mm filtry. Lze odšroubovat krytku, po jejímž odstranění můžete našroubovat sluneční clonu, ta ale není dodávána v balení.

K testu jsme použili nejnovější fotoaparát Olympus PEN E-P3, který je vybaven lehce inovovaným 4/3" Live MOS čipem s rozlišením 12 megapixelů. Podporuje vysokorychlostní ostření a s objektivem by tak měl tvořit velmi rychle ostřící kombinaci.

V dalších kapitolách se podíváme na fotografické kvality objektivu.

Technické specifikace objektivů
Název objektivu Olympus 14-42mm 1:3,5-5,6 II R
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný) 14 - 42mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 28 - 84 mm
Obrazový úhel (horizontální / vertikální / diagonální) 78° - 29°
Světelnost objektivu F3,5 - 5,6
Rozsah clony F3,5 - F22 (wide), F5,6 - F22 (tele)
Konstrukce 8 optických členů v 7 skupinách
Nejkratší ostřící vzdálenost 25 cm
Maximální zvětšení 0,19× (0,38× po přepočtu)
Počet lamel clony 7
Optická stabilizace ne
Rozměry 56,5 × 50 mm
Hmotnost 113 gramů
Závit pro filtry 37 mm
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.