www.digimanie.cz
>
>
>
>

Olympus M.Zuiko Digital 14-42mm 1:3,5-5,6 II R

Olympus M.Zuiko Digital 14-42mm 1:3,5-5,6 II R
, , recenze
CSC fotoaparáty Olympus PEN nově využívají již třetí základní setový objektiv. Nejnovější varianta podporuje vysokorychlostní ostření a stejně jako u předchůdců má skládací koncepci. Díky tomu je ve složeném stavu docela kompaktním společníkem.
K oblíbeným
reklama
V dnešním testu se budeme věnovat novému setovému objektivu Olympus M.Zuiko Digital 14-42mm 1:3,5-5,6 II R, který je dodáván s novými PENy. Stejně jako v minulosti má skládací koncepci, což ve složeném stavu zajišťuje poměrně kompaktní rozměry, byť nelze čekat, že se kombinace s fotoaparátem vejde snadno do kapsy. V zimní bundě ale nebudete mít výraznější problém, tam je pro fotoaparát dost místa.Konstrukce je plastová, nicméně objektiv působí docela slušným dojmem, což umocňují některé kovové prvky. Trochu zamrzí plastový bajonet, naopak opravdu potěší velmi hladký chod zoomovacího prstence, díky čemuž je snadné i natáčení videosekvencí. Pochopitelně úplně nejpomalejší změny ohniska se už zadrhávají, každopádně v této oblasti patří objektiv k těm nejlepším.

K aktivaci objektivu je potřeba nejprve "zazoomovat" na nejširší ohnisko a pak už se můžete pohybovat v rozsahu od 14 do 42 milimetrů. Abyste objektiv znovu zajistili, musíte nejprve odemknout pojistku a "odzoomovat" do složené polohy. Objektiv může používat 37mm filtry. Lze odšroubovat krytku, po jejímž odstranění můžete našroubovat sluneční clonu, ta ale není dodávána v balení.

K testu jsme použili nejnovější fotoaparát Olympus PEN E-P3, který je vybaven lehce inovovaným 4/3" Live MOS čipem s rozlišením 12 megapixelů. Podporuje vysokorychlostní ostření a s objektivem by tak měl tvořit velmi rychle ostřící kombinaci.

V dalších kapitolách se podíváme na fotografické kvality objektivu.

Technické specifikace objektivů
Název objektivu Olympus 14-42mm 1:3,5-5,6 II R
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný) 14 - 42mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 28 - 84 mm
Obrazový úhel (horizontální / vertikální / diagonální) 78° - 29°
Světelnost objektivu F3,5 - 5,6
Rozsah clony F3,5 - F22 (wide), F5,6 - F22 (tele)
Konstrukce 8 optických členů v 7 skupinách
Nejkratší ostřící vzdálenost 25 cm
Maximální zvětšení 0,19× (0,38× po přepočtu)
Počet lamel clony 7
Optická stabilizace ne
Rozměry 56,5 × 50 mm
Hmotnost 113 gramů
Závit pro filtry 37 mm
Nejnovější články
Další objektiv 35mm F1.8 pro FF CSC: Yasuhara Anthy Další objektiv 35mm F1.8 pro FF CSC: Yasuhara Anthy
S novými objektivy u nás nepříliš známých výrobců se doslova roztrhl pytel. Dalším je Yasuhara Anthy 35mm F1.8 pro populární full frame CSC systémy od Canonu a Sony. Nabídnout má nízkou cenu a přiměřeně kompaktní rozměry.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Canon EF 35mm f/2 IS USM Canon EF 35mm f/2 IS USM
V dnešním testu se podíváme na zajímavý zrcadlovkový objektiv Canon EF 35mm F2 IS USM. Ten při své krátké ohniskové vzdálenosti překvapí přítomností optické stabilizace. Jaký bude po dalších stránkách?
Dnes, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Fujifilm ukončuje vývoj 33mm F1.0, bude 50mm F1.0 Fujifilm ukončuje vývoj 33mm F1.0, bude 50mm F1.0
Společnost Fujifilm loni do roadmapy přidala objektiv 33mm F1.0, nicméně se ukázalo, že vyrobit takový objektiv je dost velký problém. Místo toho raději udělá 50mm F1.0, který by měl být konstrukčně o něco jednodušší a kompaktnější.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Olympus v rozhovoru slíbil 500mm objektiv a více novinek Olympus v rozhovoru slíbil 500mm objektiv a více novinek

Společnost Olympus v poslední době nevydala mnoho novinek. V posledním rozhovoru zástupci společnosti řekli, proč tomu tak bylo, ale také zmínili, jaké novinky chystají do budoucna. Měl by to být např. objektiv s 500mm reálnou ohniskovou vzdáleností. 

Včera, aktualita, Milan Šurkala
4 chystané objektivy Tamronu budou všechny s F2.8 4 chystané objektivy Tamronu budou všechny s F2.8
Před měsícem Tamron vydal teaser na čtyři připravované objektivy pro systém Sony FE, tedy full frame CSC fotoaparáty této značky. Nyní prosáklo na veřejnost, o které modely půjde a všechny mají mít světelnost F2.8.
Včera, aktualita, Milan Šurkala