Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Olympus M.Zuiko Digital ED 14-42mm 1:3.5-5.6 EZ Pancake

27.4.2016, Milan Šurkala, recenze
S fotoaparáty Olympus můžete dostat i setový pancake objektiv 14-42mm EZ. Při velmi malých rozměrech i hmotnosti nabídne 3× optický zoom a elektronické zoomování vhodné např. pro videosekvence.

Sférické zkreslení


Fotoaparáty Olympus provádí korekci zkreslení, s ní se setkáte i v RAWech otevřených v mnoha moderních konvertorech. V takových případech se na nejširší ohniskové vzdálenosti setkáte s relativně mírným sférickým zkreslením (+1,1 %) a s naprosto rovnými liniemi na maximálním zoomu (+0,0 %). Pokud ale RAWy otevřete v konvertoru, který korekci neprovádí, zjistíte, jaká je skutečnost. Na minimálním zoomu je tu dosti silné sférické zkreslení, naopak maximální zoom vykazuje snadno zaznamenatelné poduškovité zkreslení s hodnotou -1,7 %.


14mm ohnisko (JPEG, korigovaný RAW)42mm ohnisko (JPEG, korigovaný RAW)14mm ohnisko (nekorigovaný RAW)

42mm ohnisko (nekorigovaný RAW)Vinětace


Vinětace je zejména u nižších clon viditelná, a to v celém ohniskovém rozsahu. Navíc je změna jasu docela náhlá a obvykle se pohybuje okolo 1,2 EV. S vyššími clonami je změna méně výrazná a pozvolnější.


Olympus M.Zuiko 14-42mm EZ Pancake průběh vinětaceChromatická aberace


Tato kapitola se podívá na chromatickou aberaci objektivu. Půjde o snímky převedené z RAWu bez korekce této chyby.14mm ohnisko, clona F3,514mm ohnisko, clona F814mm ohnisko, clona F16Aberace je relativně slabá, černá barva táhne do tmavě modré.20mm ohnisko, clona F4,120mm ohnisko, clona F820mm ohnisko, clona F16Ani na 20mm ohniskové vzdálenosti v podstatě nenajdete chromatickou aberaci. Také kresba je dost slušná.30mm ohnisko, clona F5,130mm ohnisko, clona F1130mm ohnisko, clona F22Zde na 30mm ohniskové vzdálenosti se u nižších clon vyskytují mírní duchové. S přicloněním se kresba zaostřuje a barevné změny jsou minimální.42mm ohnisko, clona F5,642mm ohnisko, clona F1142mm ohnisko, clona F22Ani na maximálním zoomu se chromatická aberace v podstatě nevyskytuje.

Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.