www.digimanie.cz
>
>
>
>

Olympus OM-D E-M10 Mark II: podařené retro

Olympus OM-D E-M10 Mark II: podařené retro
, , recenze: specifikace produktu
CSC fotoaparáty od Olympusu jsou hodně populární a my se dnes podíváme na OM-D E-M10 Mark II. Ten je nejlevnějším zástupcem řady OM-D, to ale nijak zvlášť neprojevilo na jeho schopnostech. Vyzkoušeli jsme i vylepšené videosekvence.
K oblíbeným
reklama

Příslušenství


Olympus nemá ve zvyku půjčovat celá balení fotoaparátu, ale přesto jsme dostali vše důležité. Vedle těla dostanete Li-Ion akumulátor, nabíječku s kabelem a popruh. Měli byste tu mít ještě krytku těla, USB kabel, CD se softwarem a návod.


Olympus OM-D E-M10 Mark II příslušenstvíVýdrž baterie


K napájení je využit Li-Ion akumulátor BLS-50 s napětím 7,2 V a kapacitou 1210 mAh (8,7 Wh). Olympus slibuje nijak závratných 320 snímků na jedno nabití, nicméně zároveň hovoří o 750 snímcích při zapnutí funkce quick sleep. Poněvadž jsem nefotil opravdu obrovské množství fotografií a natočil hodně videa, přišlo mi, že jsem fotoaparát nabíjel docela často. Ve skutečnosti je ale výdrž poměrně dobrá, neboť na jedno nabití baterie jsem pořídil 380 snímků a k tomu 17 minut Full HD videa. To je zejména s ohledem na tak velké množství videa slušný výsledek.


Displej


Menu je ovladatelné jak šipkami, tak v některých případech i dotykem. Např. v hlavním menu dotykové ovládání nefunguje, ale v quick menu (vyvolaném tlačítkem OK) už ano.


Celoplošné zobrazení je poměrně přehledné, dole máte expoziční nastavení a po stranách pak různá další nastavení (vyvážení bílé, kvalita snímku a podobně). Můžete si vyvolat reálný histogram.


K dispozici je také elektronická vodováha. Pravý snímek ukazuje quick menu, které si vyvoláte tlačítkem OK. K jednotlivým položkám se můžete doklikat, je ale možné na ně ťuknout i prstem. Konkrétní volbu pak můžete provést otočným voličem nebo volbu rozkliknout tlačítkem OK a tím spustit menu pro danou funkci.


Levý snímek ukazuje výběr AF bodu. Ten si opět můžete vyklikat nebo nic takového nedělat a bod vybrat přímo ťuknutím na displej bez spouštění tohoto menu. Záleží na nastavení. Dokonce je možné při ťuknutí rovnou pořídit i snímek, ale to třeba mně osobně nevyhovovalo. Někdo jiný to ale může naopak ocenit. Pravý snímek ukazuje manuální ostření se zvětšením obrazu.


Dále tu máme umělecké režimy. Vpravo je natáčení videosekvencí, kde ve spodním řádku vidíte různé efekty. Vpravo je maličká šipka, která spouští menu pro různá nastavení.


Pokud zvolíte např. manuální režim u videa, je tu výběr času, clony i ISO citlivosti. Když kliknete třeba na clonu, zobrazí se menu, které vidíte na pravém snímku. Šipkami pak můžete rychle nebo pomalu měnit zvolenou hodnotu.


Následuje hlavní menu fotoaparátu. Je tu poměrně dost položek, takže se možná budete trochu ztrácet. První dvě záložky jsou vyhrazeny nastavením jako je kvalita snímku, videa nebo bracketing. Spoustu dalších fotografických nastavení ale najdete i pod ikonkou ozubeného kola.


Tady např. vidíte konfiguraci funkčních tlačítek a nastavení snímkovacích frekvencí u videa.


Nakonec tu máme zobrazování vyfocených snímků. Máte tu např. možnost celoplošného zobrazení s minimem informací (nejsou tu bohužel žádné expoziční informace), případně zmenšený náhled s barevnými histogramy a mnohem větším počtem informací o snímku.

reklama
Nejnovější články
Canon údajně chystá 75MPx full frame EOS Rs Canon údajně chystá 75MPx full frame EOS Rs
Internetem začínají opět kolovat zprávy o novém připravovaném full frame fotoaparátu řady EOS R. Proslýchá se, že by mělo jít o model EOS Rs a rozlišení jeho senzoru má dosahovat vysokých 75 MPx.
5.12.2019, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Režisér Johna Wicka natočil reklamu pomocí Apple iPhone 11 Pro Režisér Johna Wicka natočil reklamu pomocí Apple iPhone 11 Pro
Režisér David Leitch, který stojí za filmy jako John Wick, Deadpool 2 nebo Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw, natočil také reklamu na Apple iPhone 11 Pro. A pro video sněhové bitvy použil právě tyto telefony.
4.12.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Fotograf fotí portréty ohrožených druhů ptáků i v ateliéru Fotograf fotí portréty ohrožených druhů ptáků i v ateliéru
Britský fotograf chce svou tvorbou upozornit na alarmující počty některých ohrožených druhů ptáků. Cestuje po světě a vyhledává zajímavá zvířata, kterým fotografuje profesionální portréty, jež podtrhují jejich rozmanitost. 
4.12.2019, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Youtuber rozběhal DOOM na 21 let starém kompaktu od Kodaku Youtuber rozběhal DOOM na 21 let starém kompaktu od Kodaku
Youtuber z LazyGamesReviews si trochu pohrál s 21 let starým kompaktem Kodak DC260 a poněvadž jde v podstatě o ořezaný počítač s procesorem IBM, jehož architekturu používal i Apple PowerMac, dokázal na něm rozběhat střílečku DOOM z 90. let.
3.12.2019, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Zimní slevy: Nikon zlevňuje až o 10000 Kč Zimní slevy: Nikon zlevňuje až o 10000 Kč
Také společnost Nikon si připravila na závěr roku prodejní akci v podobě slev. V jejím případě se týká CSC fotoaparátů, digitálních zrcadlovek, vybraných kompaktů a pochopitelně i spousty objektivů pro DSLR.
2.12.2019, aktualita, Milan Šurkala