Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Olympus Stylus XZ-10: to nejlepší z 1/2,3"

14.6.2013, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Dalším fotoaparátem, který prošel naším testem, je Olympus Stylus XZ-10. Má sice jen 1/2,3" čip, ale nechybí mu vysoce světelný objektiv, irisová clona i ND filtr, bohatá nabídka manuálních nastavení a podpora RAWu.

Měření rychlosti


Fotoaparát využívá procesoru TruePic VI, který známe jak z kompaktu Stylus XZ-2, tak i nových CSC fotoaparátů Olympus PEN. K testu byly využity SDHC karty se zapisovacími rychlostmi až 30 MB/s a 45 MB/s.
 • První snímek - 1,7 sekundy
 • První snímek se zoomem - 3,95 sekundy
 • Snímek bez namáčknutí wide - 0,35 sekundy
 • Snímek bez namáčknutí tele - 0,25 sekundy
 • Odezva spouště - OK
 • Prodleva mezi snímky JPEG - 0,8 sekundy
 • Prodleva mezi snímky RAW - 1,0 sekundy (po 6 snímcích 8s ukládání)
 • Prodleva mezi snímky RAW+JPEG - 1,15 sekundy (po 5 snímcích 8s ukládání)
 • Sekvenční snímání JPEG - 5,15 fps (po 41 snímcích klesá na 3,15 fps, ukládání 8 s)
 • Sekvenční snímání RAW - 4,45 fps (po 5 snímcích klesá na 0,9 fps, ukládání 6 s)
 • Sekvenční snímání RAW+JPEG - 5,0 fps (po 3 snímcích klesá na 0,7 fps, ukládání 5 s)
 • Sekvenční snímání Hi - 19,9 fps (60 snímků s 3 MPx, ukládání 7 s)
 • Bracketing - 2,0 fps
 • Přezoomování - 2,3 sekundy

Stylus XZ-10 je opravdu svižný fotoaparát s rychlým ostřením a minimálními prodlevami mezi snímky (0,8 sekundy při focení v JPEGu je skutečně vynikající výsledek). Sekvenční snímání 5 fps také není k zahození (vyšší rychlost je k dispozici jen v malém rozlišení), jediným zklamáním je jen velmi malý RAW buffer.


Vyvážení bílé, barvy


Systém vyvažování bílé patří mezi kompakty rozhodně k těm nejspolehlivějším. Občas ve stinných místech (např. v lese) jde do trochu chladnějších barev, nicméně i zde patří k nadprůměru.


automatikaslunečno
 

stínyzamračeno
 

žárovkazářivka
 

bleskuživatelská
 

2000 K

14000 K

Dále je v nabídce několik barevných režimů. Nechybí ani možnost upravit kontrast, ostrost, saturaci a gradaci snímků.


vividnatural
 

pastelovéportrait
 

monotónní
 

Jak už je u Olympusu zvykem, nabídne i mnoho uměleckých filtrů.


pop-artjemná kresba
 

bledé & světlé barvyjemné světlo
 

zrnitý filmcamera obscura
 

dioramacross proces
 

jemná sépiovádramatický tón
 

komiks
 Optický a digitální zoom


Objektiv je vybaven 5× optickým zoomem v rozsahu 26 až 130 milimetrů. Nyní se podíváme na praktické ukázky.
expoziční čas 1/640 s, clona F4, citlivost ISO 100, ohnisko 26 mm, klikněte pro zvětšeníÚhel záběru je příjemně široký. Míra detailů je na 1/2,3" snímač velmi dobrá. Směrem k rohům se ostrost trochu snižuje. Můžete se podívat i na snímek v RAWu. Tam si můžete všimnout chromatické aberace na hraně střechy školky.
expoziční čas 1/500 s, clona F4, citlivost ISO 100, ohnisko 130 mm, klikněte pro zvětšeníPětinásobný zoom je slušný, pro běžné potřeby to určitě postačí. I zde fotoaparát potěšil vynikající kresbou s ohledem na to, že jde o kompakt s malým čipem.
expoziční čas 1/800 s, clona F5, citlivost ISO 100, ohnisko 26 mm, klikněte pro zvětšeníNa tomto snímku opět vidíte příjemně široký úhel záběru a dostatečnou kresbu. Mezi kompakty s 1/2,3" čipem rozhodně patří k tomu nejlepšímu.
expoziční čas 1/640 s, clona F4, citlivost ISO 100, ohnisko 130 mm, klikněte pro zvětšeníS 5× zoomem se rozhodně dá žít, objektiv se vám navíc odmění dobrou kresbou bez výraznější neostrosti.
expoziční čas 1/800 s, clona F4,5, citlivost ISO 100, ohnisko 130 mm + 2× digitální zoom, klikněte pro zvětšeníDigitální zoom se pochopitelně negativně projevuje na kvalitě obrazu a snímek je použitelný tak do cca 2-3MPx rozlišení. Ve vyšších je už interpolace více vidět.


Protisvětlo


Nyní vyzkoušíme, jak si fotoaparát poradí s náročným focením v protisvětle.
expoziční čas 1/1000 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 26 mm, klikněte pro zvětšeníToto je jeden ze snímků, kde byly odlesky objektivu výraznější (mám na mysli zejména červené fleky kolem slunce). Na většině jiných snímků byly méně výrazné. Ve stínech je minimum kresby a i to bylo odšumováním hodně rozmyto. Můžete se podívat na snímek v RAWu. Ve světlech je dynamického rozsahu překvapivě dost (s ohledem na velikost čipu), ale ze stínů toho už moc nevytáhnete (začnou brzy dost šumět).
expoziční čas 1/1250 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 26 mm, klikněte pro zvětšeníPodobně jako u předchozího snímku, i zde fotoaparát použil zbytečně vysokou clonu F8. Podporuje časy do 1/2000 sekundy, takže na těch F6,3 by se dostat mohl (difrakce, tedy celoplošná neostrost, by nebyla tak vysoká). Jdou vidět červené fleky kolem slunce a jeden odlesk v obloze. Pochválit musím minimální chromatickou aberaci.
expoziční čas 1/500 s, clona F3,5, citlivost ISO 100, ohnisko 62 mm, klikněte pro zvětšeníOpět oceňuji dobrou kresbu a vcelku příjemné zachování stínů i jasů. Na kontrastních hranách si můžete všimnout chromatické aberace. K dispozici je i snímek v RAWu.
expoziční čas 1/400 s, clona F4, citlivost ISO 100, ohnisko 62 mm, klikněte pro zvětšeníFotoaparát je vybaven i HDR režimem. V takovém případě čekejte více prosvětlené stíny a naopak stažené jasy. Snížení globálního kontrastu je tak v pořádku, na můj vkus se ale dost snížil i lokální kontrast a snímky působí poněkud ploše. Takovéto snímky jsou však vhodné pro pozdější úpravy, což je jedna z velkých výhod tohoto režimu. Kdo má rád větší lokální kontrast, ten najde v uměleckých režimech "dramatický tón".

Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.