www.digimanie.cz
>
>
>
>

Olympus Stylus XZ-2: jednoduše skvělý

Olympus Stylus XZ-2: jednoduše skvělý
, , recenze: specifikace produktu
Dnes se podíváme na další z profi kompaktů, které jsme ještě neotestovali. Jde o Olympus Stylus XZ-2 s 12MPx CMOS BSI snímačem a jedním z nejsvětelnějších objektivů své kategorie. Bude nejlepším fotoaparátem své kategorie?
K oblíbeným
reklama
Olympus Stylus XZ-2 navazuje na starší profi kompakt Olympus XZ-1 představený před více než dvěma roky. Už XZ-1 byl opravdu výborný, v poslední době jej ale handicapoval zastaralý CCD snímač. Nový model Stylus XZ-2 většinu chyb svého předchůdce napravuje, a tak se stává téměř dokonalým profi kompaktem. Fotoaparát není vyloženě kapesní, k čemuž nově dopomáhá i polohovatelný LCD displej. Ten trochu zvětšil rozměry přístroje, na druhou stranu je dotykový, což usnadňuje výběr AF bodu (který je snadný i pomocí tlačítek).

Držení přístroje má sice trochu rezervy, je však výrazně lepší než u XZ-1. Pokud jde o ergonomii ovládání, zde Olympus opravdu kraluje, neboť nabídne spoustu ovládacích prvků a zejména je možné si velkou část z nich uživatelsky nastavit. K tomu přidává na kompakt neuvěřitelně bohaté možnosti nastavení prakticky všech vlastností. Máte tu tak bohaté nastavení expozice (i bulb režim, ND filtr a irisovou clonu, ladění ISO automatiky,...), blesků včetně těch bezdrátových a tím výčet ani zdaleka nekončí. Zajímavá je i možnost nastavovat clonu (nebo jiné volby dle nastavení v menu) pomocí předního kroužku objektivu. Zde jen počítejte s trochu opožděnou vazbou.
Ocenění TREFA získává Olympus Stylus XZ-2
za vynikající obrazové výsledky a nadprůměrné možnosti nastavení. Logo ocenění je ke stažení zde


Fotoaparát rychle ostří, nabízí slušné telemakro i supermakro. Jedním z mála negativ přístroje je nižší úspěšnost ostření zejména za horšího světla. Full HD videosekvence jsou pro běžné účely dostatečné a zde je proti předchůdci rozhodně učiněn obrovský krok kupředu, byť je tu ještě trochu prostoru pro vylepšení. Dobrá je i výdrž na baterie, naopak velmi malý je RAW buffer. V ostatních ohledech je rychlost fotoaparátů více než dostatečná.

Pokud jde o obrazovou kvalitu, největším pozitivem přístroje je jednoznačně to, že lze výrazně snížit odšumování. Na standardní nastavení fotoaparát dost patlá a mezi profi kompakty si dělá ostudu. Stačí však odšumování snížit a rázem se obrazové výsledky promění a naopak patří ve své třídě rozhodně k nadprůměru. Jen mi přijde, že mu moc nevoní vyšší citlivosti. Zatímco u konkurence se dá zpravidla jakž takž používat i ISO 1600 (tím mám na mysli tak trochu "nouzově"), zde bych nechodil výše než na ISO 800. U vyšších citlivostí už v RAWu dostanete spoustu modrých pixelů ve stínech a i JPEGy jsou dost roztřepené. Naštěstí to fotoaparát z velké části zachraňuje nadprůměrnou světelností a solidní mechanickou stabilizací.

Pokud jde o objektiv, 4× optický zoom sice není mnoho, ale odmění se vám právě tou světelností i vcelku slušnými optickými výsledky. Rohová ostrost není vždy nejlepší, ale většinou se týká jen malé oblasti rohů. Zkreslení je průměrné, vinětace není problém, chromatická aberace se vyskytuje jen mírně v JPEGu (trochu více v RAWu). Kresba objektivu jako taková je dobrá a nemám zde výhrad. I když občas mohou být problémem odlesky, většina snímků je nemá. Chválím také solidní automatiku, potřebovat budete snad jen občasnou jemnou korekci expozice do plusu. V neposlední řadě se vám mohou líbit i umělecké filtry. I když je osobně u fotoaparátů nevyhledávám, musím se přiznat, že některé mi přirostly k srdci a u Olympusů mě i baví některé z nich používat.

Olympus se s novým profi kompaktem Stylus XZ-2 opravdu pochlapil. Vzal osvědčený základ modelu XZ-1 a napravil to, co jej trápilo. Nový model tak opravdu nemá k dokonalosti daleko, nedostatků je skutečně málo a nejsou moc významné. I proto mu bez většího váhání s radostí uděluji ocenění TREFA.


Fotoaparát je vhodný pro:


1) Fotografy, kteří si velmi rádi hrají s expozicí, zejména těmi dlouhými (bulb režim, ND filtr)
2) Kreativní využití fotoaparátu s externími blesky
3) Focení makra a telemakra
4) Pro ty, kteří chtějí nechtějí nic nastavovat, a přesto chtějí nadprůměrné snímky
 
 

Plusy


+ Vynikající kvalita obrazu (se sníženým odšumováním)
+ Výborná světelnost objektivu
+ Téměř nekonečné možností nastavení 
(expozice, bezdrátové blesky, chování přístroje)
+ Možnost připojení elektronického hledáčku
+ Polohovatelný dotykový LCD displej
+ Slušná rychlost, dobrá ergonomie ovládání (menu)
 
 

Minusy


- Vyšší šum od ISO 1600 výše (s ohledem na 1/1,7" senzor)
- Nižší úspěšnost ostření
 
 
Za zapůjčení fotoaparátu Olympus Stylus XZ-2 děkujeme Olympusu.
Fotoaparát Olympus Stylus XZ-2 a další produkty najdete na www.fotoskoda.cz.
 
 
Cena v době testování: cca 11 500 Kč s DPHVývoj ceny testovaného produktu:
Ceny souvisejících / podobných produktů:


Jak hodnotíte Olympus Stylus XZ-2?
V anketě šlo hlasovat od 28.5.2013 do 26.5.2014. Počet hlasujících: 21
Výborný 86 % 86% Průměrný 14 % 14% Špatný 0 %
reklama
Nejnovější články
Doporučené fotoaparáty: září 2021 Doporučené fotoaparáty: září 2021
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Dnes, článek, Milan Šurkala55 komentářů
ProGrade uvedl kartu CFexpress Type A s kapacitou 160 GB ProGrade uvedl kartu CFexpress Type A s kapacitou 160 GB
Od společnosti ProGrade Digital jsme se dočkali nové paměťové karty CFexpress Type A. Tento typ zatím využívá jen málo fotoaparátů, nabízí však vysoké přenosové rychlosti. V tomto případě až 800 MB/s.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
7Artisans uvedl objektiv 25mm f/0.95 pro APS-C a MFT 7Artisans uvedl objektiv 25mm f/0.95 pro APS-C a MFT
Dalším novým objektivem v nabídce společnosti 7Artisans je extrémně světelný model 25mm f/0.95. Ten je určen pro fotoaparáty se snímačem Micro Four Thirds nebo APS-C. Dovoluje tak dosažení velmi malé hloubky ostrosti.
20.9.2021, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
O novinky Canonu je zájem: přidány na seznam nedostatkového zboží O novinky Canonu je zájem: přidány na seznam nedostatkového zboží
Canon před několika dny představil nový fotoaparát EOS R3 a také dva objektivy, kompaktní 16m F2.8 a telezoom 100-400mm. O novinky je velký zájem, výroba bude mít podle všeho problém, a prodlužují tak seznam nedostatkového zboží.
20.9.2021, aktualita, Milan Šurkala
Podmořské video ukazuje pestrý noční život ve Středozemním moři Podmořské video ukazuje pestrý noční život ve Středozemním moři
Středozemní moře ukrývá nádherný a pestrý život, to ostatně dokazují i záběry fotografa jménem Alexander Semenov, který zveřejnil zajímavé snímky a videa pořízené hluboko pod mořskou hladinou u břehů Itálie.
19.9.2021, aktualita, Kateřina Hoferková