Olympus Stylus XZ-2: jednoduše skvělý
Dnes se podíváme na další z profi kompaktů, které jsme ještě neotestovali. Jde o Olympus Stylus XZ-2 s 12MPx CMOS BSI snímačem a jedním z nejsvětelnějších objektivů své kategorie. Bude nejlepším fotoaparátem své kategorie?
Kapitoly článku:
Měření rychlosti
Fotoaparát využívá služeb procesoru TruePic VI. K testování byla využita SDHC karta Transcend UHS-I s přenosovou rychlostí při zápisu až do 45 MB/s.
- První snímek - 2,05 sekundy
- První snímek se zoomem - 4,8 sekundy
- Snímek bez namáčknutí wide - 0,25 až 0,35 sekundy
- Snímek bez namáčknutí tele - 0,35 až 0,5 sekundy
- Odezva na spoušť - OK
- Prodleva mezi snímky JPEG - 1,35 sekundy
- Prodleva mezi snímky RAW - 1,4 sekundy
- Prodleva mezi snímky RAW+JPEG - 1,6 sekundy
- Sekvenční snímání JPEG - 5,55 fps
- Sekvenční snímání RAW - 4,7 fps (po 3-4 snímcích klesá na 1,55 fps)
- Sekvenční snímání RAW+JPEG - 4,9 fps (po 3 snímcích klesá na 1,2 fps)
- Sekvenční snímání Hi JPEG - 19,9 fps (60 3MPx snímků)
- Bracketing - 2,0 fps
- Přezoomování - 2,2 sekundy
Jediným rychlostním problémem fotoaparátu je velmi malý RAW buffer na pouhé tři snímky. Sekvenční snímání do RAWu je tedy při vyšších rychlostech nepoužitelné a jednoduše nepočítejte s tím, že byste takto mohli dosáhnout výrazně víc než 1,5 fps. Jinak lze ale jen chválit. Ostření je rychlé, prodlevy mezi snímky jsou přiměřeně krátké, sekvenční snímání v JPEGu je velmi rychlé. Vysokorychlostní snímání dokonce dramaticky překročilo údaje výrobce.
Vyvážení bílé, barvy
S vyvažováním bílé jsem opravdu neměl problémy, snad ve všech případech fotoaparát volil tu správnou barevnost, kterou bych si představoval. Ani v interiérech to nepřehání s teplotou barev, možná jsou barvy dokonce trošku chladnější, než by bylo ideální. Velmi dobrá práce.
automatické |
slunečno |
stíny |
zamračeno |
žárovka |
zářivka |
podvodní |
blesk |
uživatelská |
2000 K |
14000 K |
Dále tu máte několik barevných režimů.
vivid |
natural |
pastelové |
portrait |
monotonní |
A už tradičně tu najdeme umělecké filtry, kterými je Olympus už proslulý.
pop-art
jemná kresba
bledé a světlé barvy
jemné světlo
zrnitý film
camera obscura
diorama
cross proces
jemná sépiová
dramatický tón
komiks
Ve fotoaparátu lze dále nastavit ostrost, kontrast, barevnost (vše od -2 do +2) a také gradaci snímků.
Optický a digitální zoom
Olympus Stylus XZ-2 disponuje 4× optickým a 2× digitálním zoomem. Na jejich projevy se nyní podíváme.
expoziční čas 1/500 s, clona F2,8, citlivost ISO 100, ohnisko 28 mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení
28mm ohnisková vzdálenost je typická, dnes už dokonce jedna z těch méně širokoúhlých. Míra detailů je se sníženým odšumováním vynikající, můžete si ale všimnout, že testovaný kus měl slabší levou část objektivu (sehnat dnes kompakt s bezvadným objektivem je bohužel už zřídkavý jev). Můžete se podívat na snímek v RAWu.
Maximální přiblížení je dáno 4× optickým zoomem. Nejde tedy o zázrak, ale pro běžné použití to rozhodně stačí. Kvalita obrazu je velmi slušná.
Úhel záběru je dostatečný, míra detailů na kompakt velmi dobrá. Snímku v podstatě není co vytýkat.
Základní 4× optický zoom scénu trochu přiblížil, pochvalu si zaslouží slušná kresba a díky "vypnutému" odšumování prakticky naprostá absence rozpíjení.
expoziční čas 1/800 s, clona F5,6, citlivost ISO 100, ohnisko 112 mm + 2× digitální zoom, klikněte pro zvětšení
Digitální zoom je pochopitelně jen 3MPx výřez a interpolace z původního snímku, takže nečekejte více detailů, než byste dostali bez zoomu. Musím však přiznat, že fotoaparát interpoluje poměrně pěkně a snímek působí sice lehce neostrým dojmem, ale docela přijatelným. To je dáno i tím, že zde je jen 2× zvětšení, které se na detailech tak drasticky neprojeví ve srovnání se 4× digitálním zoomem typickým u většiny jiných kompaktů.
Protisvětlo
Nesmí chybět zkouška focení v náročném protisvětle.
Zde se to obešlo bez nějakých výraznějších odlesků, kolem slunce je jen načervenalý závoj, ale i toho se dá občas zbavit. Na snímku je vidět jen velmi lehkou chromatickou aberaci, v RAWu je trochu výraznější.
Stejně jako se dají odlesky úplně zamaskovat, občas pokryjí celý obraz. Fotoaparát poměrně zbytečně clonil až na F8, mohl využít i kratších časů a nižší clony, což by snížilo vliv difrakce a možná něco udělalo i s odlesky.
Zde se budeme zabývat zacházením s dynamickým rozsahem čipu. Musím uznat, že výsledek je vynikající, pozadí bylo opravdu dost světlé a čekal jsem větší tíhnutí k přepalům. I zde je k dispozici RAW.
HDR režim naštěstí netrpěl na nějaké skládací chyby, čekejte však nižší ostrost (zde je neostrost popředí dána také nižší clonou, tedy menší hloubkou ostrosti i tím, že fotoaparát zaostřil trochu více dozadu). Jasově je na tom snímek ještě trochu lépe, ale lokální kontrast by mohl být o trochu vyšší.