Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Olympus Stylus XZ-2: jednoduše skvělý

28.5.2013, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Dnes se podíváme na další z profi kompaktů, které jsme ještě neotestovali. Jde o Olympus Stylus XZ-2 s 12MPx CMOS BSI snímačem a jedním z nejsvětelnějších objektivů své kategorie. Bude nejlepším fotoaparátem své kategorie?

Měření rychlosti


Fotoaparát využívá služeb procesoru TruePic VI. K testování byla využita SDHC karta Transcend UHS-I s přenosovou rychlostí při zápisu až do 45 MB/s.

 • První snímek - 2,05 sekundy
 • První snímek se zoomem - 4,8 sekundy
 • Snímek bez namáčknutí wide - 0,25 až 0,35 sekundy
 • Snímek bez namáčknutí tele - 0,35 až 0,5 sekundy
 • Odezva na spoušť - OK
 • Prodleva mezi snímky JPEG - 1,35 sekundy
 • Prodleva mezi snímky RAW - 1,4 sekundy
 • Prodleva mezi snímky RAW+JPEG - 1,6 sekundy
 • Sekvenční snímání JPEG - 5,55 fps
 • Sekvenční snímání RAW - 4,7 fps (po 3-4 snímcích klesá na 1,55 fps)
 • Sekvenční snímání RAW+JPEG - 4,9 fps (po 3 snímcích klesá na 1,2 fps)
 • Sekvenční snímání Hi JPEG - 19,9 fps (60 3MPx snímků)
 • Bracketing - 2,0 fps
 • Přezoomování - 2,2 sekundy

Jediným rychlostním problémem fotoaparátu je velmi malý RAW buffer na pouhé tři snímky. Sekvenční snímání do RAWu je tedy při vyšších rychlostech nepoužitelné a jednoduše nepočítejte s tím, že byste takto mohli dosáhnout výrazně víc než 1,5 fps. Jinak lze ale jen chválit. Ostření je rychlé, prodlevy mezi snímky jsou přiměřeně krátké, sekvenční snímání v JPEGu je velmi rychlé. Vysokorychlostní snímání dokonce dramaticky překročilo údaje výrobce.


Vyvážení bílé, barvy


S vyvažováním bílé jsem opravdu neměl problémy, snad ve všech případech fotoaparát volil tu správnou barevnost, kterou bych si představoval. Ani v interiérech to nepřehání s teplotou barev, možná jsou barvy dokonce trošku chladnější, než by bylo ideální. Velmi dobrá práce.


automatickéslunečno
 

stínyzamračeno
 

žárovkazářivka
 

podvodníblesk
 

uživatelská2000 K
 

14000 K
 

Dále tu máte několik barevných režimů.


vividnatural
 

pastelovéportrait
 

monotonní
 

A už tradičně tu najdeme umělecké filtry, kterými je Olympus už proslulý.pop-artjemná kresbabledé a světlé barvyjemné světlozrnitý filmcamera obscuradioramacross procesjemná sépiovádramatický tónkomiksVe fotoaparátu lze dále nastavit ostrost, kontrast, barevnost (vše od -2 do +2) a také gradaci snímků.


Optický a digitální zoom


Olympus Stylus XZ-2 disponuje 4× optickým a 2× digitálním zoomem. Na jejich projevy se nyní podíváme.
expoziční čas 1/500 s, clona F2,8, citlivost ISO 100, ohnisko 28 mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení28mm ohnisková vzdálenost je typická, dnes už dokonce jedna z těch méně širokoúhlých. Míra detailů je se sníženým odšumováním vynikající, můžete si ale všimnout, že testovaný kus měl slabší levou část objektivu (sehnat dnes kompakt s bezvadným objektivem je bohužel už zřídkavý jev). Můžete se podívat na snímek v RAWu.
expoziční čas 1/320 s, clona F3,5, citlivost ISO 100, ohnisko 112 mm, klikněte pro zvětšeníMaximální přiblížení je dáno 4× optickým zoomem. Nejde tedy o zázrak, ale pro běžné použití to rozhodně stačí. Kvalita obrazu je velmi slušná.
expoziční čas 1/1000 s, clona F5,6, citlivost ISO 100, ohnisko 28 mm, klikněte pro zvětšeníÚhel záběru je dostatečný, míra detailů na kompakt velmi dobrá. Snímku v podstatě není co vytýkat.
expoziční čas 1/800 s, clona F5,6, citlivost ISO 100, ohnisko 112 mm, klikněte pro zvětšeníZákladní 4× optický zoom scénu trochu přiblížil, pochvalu si zaslouží slušná kresba a díky "vypnutému" odšumování prakticky naprostá absence rozpíjení.
expoziční čas 1/800 s, clona F5,6, citlivost ISO 100, ohnisko 112 mm + 2× digitální zoom, klikněte pro zvětšeníDigitální zoom je pochopitelně jen 3MPx výřez a interpolace z původního snímku, takže nečekejte více detailů, než byste dostali bez zoomu. Musím však přiznat, že fotoaparát interpoluje poměrně pěkně a snímek působí sice lehce neostrým dojmem, ale docela přijatelným. To je dáno i tím, že zde je jen 2× zvětšení, které se na detailech tak drasticky neprojeví ve srovnání se 4× digitálním zoomem typickým u většiny jiných kompaktů.


Protisvětlo


Nesmí chybět zkouška focení v náročném protisvětle.
expoziční čas 1/800 s, clona F4, citlivost ISO 100, ohnisko 28 mm, klikněte pro zvětšeníZde se to obešlo bez nějakých výraznějších odlesků, kolem slunce je jen načervenalý závoj, ale i toho se dá občas zbavit. Na snímku je vidět jen velmi lehkou chromatickou aberaci, v RAWu je trochu výraznější.
expoziční čas 1/1000 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 28 mm, klikněte pro zvětšeníStejně jako se dají odlesky úplně zamaskovat, občas pokryjí celý obraz. Fotoaparát poměrně zbytečně clonil až na F8, mohl využít i kratších časů a nižší clony, což by snížilo vliv difrakce a možná něco udělalo i s odlesky.
expoziční čas 1/640 s, clona F3,5, citlivost ISO 100, ohnisko 89 mm, klikněte pro zvětšeníZde se budeme zabývat zacházením s dynamickým rozsahem čipu. Musím uznat, že výsledek je vynikající, pozadí bylo opravdu dost světlé a čekal jsem větší tíhnutí k přepalům. I zde je k dispozici RAW.
expoziční čas 1/800 s, clona F2,8, citlivost ISO 100, ohnisko 89 mm, klikněte pro zvětšeníHDR režim naštěstí netrpěl na nějaké skládací chyby, čekejte však nižší ostrost (zde je neostrost popředí dána také nižší clonou, tedy menší hloubkou ostrosti i tím, že fotoaparát zaostřil trochu více dozadu). Jasově je na tom snímek ještě trochu lépe, ale lokální kontrast by mohl být o trochu vyšší.

Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.