Panasonic Lumix DMC-FZ18E-K: Fotobrašna do kapsy

Panasonic Lumix DMC-FZ18E-K: Fotobrašna do kapsy
, , recenze: specifikace produktu
Ultrazoomy lákají extrémně širokým rozsahem ohnisek v relativně kompaktním těle. Dnes se podíváme na model FZ18 s rozsahem objektivu 28-504 mm (EQ 35 mm) od Panasonicu, který má s výrobou kompaktních ultrazoomů mnohaleté zkušenosti.
K oblíbeným
reklama
Panasonic Lumix DMC-FZ18 je na první pohled vyspělým fotoaparátem určeným pro pokročilé fotografy, čemuž odpovídá bohatá funkční výbava, rychlé a intuitivní ovládání a dobře dílensky zpracované tělo. Samozřejmostí je plná vybavenost pokročilými režimy P – program, A – priorita clony, S – priorita času, M – manuál. "FZ osmnáctka" disponuje rovněž řadou scénických režimů pro méně zkušené fotografy. Specialitou fotoaparátů Panasonic je režim Inteligentní automatiky (viz dále), který postačí pro většinu běžných situací. Označení E-K definuje černou barevnou variantu.

Ovládání a ergonomie v mnohém připomínají zrcadlovku, avšak objektiv Panasonicu FZ18 by zrcadlovkám musel pokrýt alespoň dvěma až třemi objektivy. S objektivem o rozsahu 28-504 mm (ekvivalent kinofilmu) bude fotograf připraven na každou příležitost. Na druhou stranu extrémní rozsah ohnisek bývá mnohdy vykoupen kompromisy v optické kvalitě. Ta je však na velmi dobré úrovni (více viz fotografické testy).Srdcem fotoaparátu je digitální CCD čip s úhlopříčkou 1/2,5“ a efektivním rozlišením 8,1 megapixelů. Je bezesporu pozitivní, že se výrobce nenechal strhnout módní vlnou malých čipů s rozlišením okolo 10 Mpix., které mají problémy s vysokou mírou šumu.


Srovnání s konkurencí


Prvním ultrazoomem s 18x optickým přiblížením byl Olympus SP-550 UZ, který byl (patrně kvůli problematickému autofocusu) brzy nahrazen modelem SP-560 UZ. Oproti Panasonicu jsou Olympusy pogumované (z velké části) a lépe se proto drží. Panasonic naopak vítězí rychlostí systému. Další konkurent v ringu pochází z dílny Fujifilmu, fotoaparát s označením FinePix S8000fd, který jako jediný nabízí slot jak pro xD paměťové karty, tak pro SD/SD HC karty. Všechny fotoaparáty pak nabízejí snímání do surového formátu RAW a režim ostření na tvář. Dle ukázkových snímků podal nejlepší výkon právě Panasonic FZ18, což je i důvodem jeho zařazení do této recenze.


Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Přední straně fotoaparátu dominuje mohutný objektiv s 18x optickým zoomem a firemní optickou stabilizací MEGA O.I.S.. Na objektivu je klasická, vnitřními úchyty vybavená krytka, která fotoaparát velmi dobře chrání a na objektivu pevně drží. Fotograf ji však musí manuálně snímat a nasazovat, což mnohdy zdržuje. Tubus objektivu je na konci kovový, aby účinně chránil optiku fotoaparátu. V levé části přední strany se tradičně nachází ergonomicky tvarovaný grip. I když je grip pogumovaný a drží se podstatně lépe než drtivá většina kompaktů, ke komfortu DSLR mu ještě něco schází. Mezi gripem a tubusem je dostatek místa pro prsty. V pravém horním rohu přední části se nachází nenápadná, zato však vysoce svítivá dioda přisvětlení autofocusu. Za zhoršených světelných podmínek ostří fotoaparát na široké ohnisko zcela bez problému, s prodlužující se ohniskovou vzdáleností však klesá schopnost přístroje zaostřit, což je zhledem ke klesající světelnosti objektivu pochopitelné.
Na horní straně jsou všechny ovladače rozmístěny napravo od kapličky s interním bleskem a elektronickým hledáčkem. Blesk se vyklápí manuálně tlačítkem na zadní straně a má na kompakt neobvykle vysoký zdvih, což minimalizuje efekt červených očí. Hned vedle blesku je umístěn velký stříbrný volič expozičních režimů/scénických režimů/režimu přehrávání/režimu přímého tisku. Na horní straně gripu najdete dvoupolohovou spoušť s okružím, které ovládá zoom. Ovládání zoomu na prstenci kolem objektivu by sice bylo pohodlnější, to je však dopřáno až vyššímu modelu FZ50, který je rovněž vybaven sáňkami na externí blesk, které tomuto fotoaparátu schází. Za spouští v dosahu ukazováku jsou tlačítka režimů autofocusu (jedno s volbou makro/běžný AF a druhé s volbou zaostřování manuální/automatické) a hlavní vypínač s diodou. Všechny tlačítka mají správný doraz a jejich ovládání je snadné, náhodné stisknutí nehrozí. Totéž platí i pro hlavní vypínač.
Všechny ostatní ovladače jsou umístěny na zadní straně okolo LCD displeje. Na horní straně to se nachází tlačítko vyklopení blesku, hledáček s dioptrickou korekcí,reproduktor, tlačítko zobrazení na LCD/v hledáčku a zámek expozice a zaostření AF/AE lock. Hledáček s kvalitní gumovou očnicí je velký 0,44“, což je nadstandardní hodnota, bohužel má rozlišení jen 188 tis. pixelů. Pokrytí hledáčku je stejné jako u LCD monitoru, tedy cca 100 %. Úhlopříčka LCD obrazovky měří 2,5“, obsahuje 207 tis. pixelů. I přes dobré rozlišení LCD není obraz zcela čistý, je však podstatně jemnější než v elektronickém hledáčku. Napravo od LCD najdete v dosahu palce stříbrný pětisměrný joystick pro volbu expozičních hodnot a také volbu ostřícího bodu. Pod joystickem si všimněte tlačítko pro volbu režimu zobrazení (při stisku) a volbu režimů LCD (při držení). Čtyřsměrná tlačítka s potvrzovacím voličem uprostřed jsou osázena přímými vstupy k nejpoužívanějším funkcím, jak se na fotoaparát této třídy sluší a patří. Konkrétně se jedná o funkce: korekce expozice, režimy blesku, rychlé prohlížení (quick view) a režimy samospouště. Tlačítko OK slouží pro vstup do menu. Nejníže je umístěno tlačítko mazání, jehož funkce je zřejmá.
Spodní strana nabízí kovový stativový šroub a sdružený slot pro akumulátor a SD kartu. Fotoaparát samozřejmě podporuje i vysokokapacitní formát SDHC. Dle standardů CIPA by měl fotoaparát nafotit na jedno nabytí cca 400 snímků při použití EVF. Lze předpokládat, že při používání LCD bude toto číslo o něco nižší. Po stranách digitálu jsou úchyty pro popruh na krk. FZ18 je tudíž možné nosit jako zrcadlovku, což je vzhledem k velikosti a hmotnosti fotoaparátu jen dobře. Na levé straně jsou ještě umístěna plastová dvířka s univerzálním konektorem pro připojení k televizi a počítači. Konektor sice podporuje standard USB 2.0, rychlost přenosu však dosahuje jen parametrů USB 1.1. Tento port je vlastní všem kompaktům Panasonic. Pod tímto konektorem se nachází zdířka pro připojení napájení.
Tělo Panasonicu FZ18 je sice plastové, avšak velmi dobře řemeslně zpracované. Silné kovové okruží navíc chrání objektiv na přední straně fotoaparátu. Na zadní straně z těla ultrazoomu vystupuje gumová očnice elektronického hledáčku, který je velmi užitečný především ve slunných dnech. Všechny ovladače jsou dobře rozmístěny a všechny funkce se dobře a pohotově ovládají. Fotoaparát je adeptem na oblíbený rodinný kompakt. Dovoluje široká funkční nastavení pro tatínky (a technicky zdatné maminky), nabízí však i široké spektrum scénických režimů pro děti.


Technické specifikace: Panasonic Lumix DMC-FZ18
OPTIKA FOTOAPARÁTU
ZnačkaLEICA
Složení11 čoček v 8 skupinách (3x asférické čočky, 4x asférické plochy)
Rozsah zoomu18x optický (4x digitální)
SvětelnostF2,8 - 4,2
Ohnisko reálnéf = 4,6 - 82,8 mm
Ohnisko (přepočet na kinofilm 35 mm)f = 28 - 504 mm
Optický stabilizátor - MEGA O.I.S.ano, (zapnutý trvale / jen při expozici / vypnutý)
Zaostřovací rozsah - AF30 - 200 cm v režimech P/A/S/M/Inteligentní Auto/Video (v závislosti na ohnisku) až nekonečno
Zaostřovací rozsah - MF / AF Makro1 - (100) 200 cm (v závislosti na ohnisku) až nekonečno, 100 cm při přiblížení 12x-18x v režimu TELE MACRO
Ostření - systémAF / MF (joystickem)
Automatické ostřeníAF normál / makro, kontinuální ostření on/off, AF předostření
Bodové ostřenídetekce tváří /1/3/vícebodové ostření, spot AF (režimy 1 a 3 mohou být též jako super rychlé ostření)
Manuální ostřenívčetně předostření (ukazatel vzdálenosti a aktuální hloubky ostrosti)
Posun ostřící plochyano, (AF jedenáct kroků, MF plynulý výběr ostřící plochy)
Ostření ve tměano, (s přisvětlením AF Assist Lamp)
Závit pro filtry - průměr46 mm na objektivu / 55 mm (pomocí adaptéru DMW-LA3)
SNÍMACÍ PRVEK
TypCCD s filtry s primárními barvami
Uhlopříčka1/2.5"
Celkové rozlišení 8,32 Mpx
Efektivní rozlišení8,1 Mpx
ELEKTRONICKÁ ČÁST
ProcesorVenus Engine III
Rozsah citlivosti ISOauto / 100 / 200 / 400 / 800 / 1250 / 1600
ISO v režimu Vysoké citlivosti1600 - 3200 ISO
Automatické vyvážení bílé barvyauto / denní světlo / pod mrakem / šero / halogen / blesk
Ruční vyvážení bílé barvy2x s možností 4 stupňových korekcí do žluté, modré, zelené a purpurové
Pokročilé expoziční režimyP, A, S, M
Zámek pro AF / AEano
Korekce expozice-2 až +2EV v krocích po 1/3EV
Kompenzace protisvětlaano, (v programu Inteligentní Auto)
Auto BRACKETING (expoziční vějíř)-1 až +1EV v krocích po 1/3EV (série 3 snímků)
Měření světlainteligentní zonální / preference středu / bodové
Programové automatikyprogram / Inteligentní Auto / vlastní (custom) / makro / portrét / krajina / sport / noční portrét / švenk pro sport / potraviny / párty / světlo svíček / ohňostroj / noční obloha (15, 30, 60s) / dítě 1,2 / domácí mazlíček / sníh / svítání / vysoká citlivost / pláž / snímky z letadla / videoklipy (na otočném voliči programů)
Portrét - rozšíření automatikynormální / jemná pleť / venku / v místnosti / kreativní
Krajina - rozšíření automatikynormální / příroda / architektura / kreativní
Sport - rozšíření automatikynormální / venku / v místnosti / kreativní
Noční snímky - rozšíření automatikynoční portrét / noční krajina / pouliční osvětlení / kreativní
Nápověda pro použití Scénických režimůano, v češtině
Rozsah závěrky60s - 1/2000s v manuálním režimu (1s - 1/2000s v režimu P, 8s - 1/2000s v režimech Av, Tv)
Rozsah clonF2,8 - F8,0 pro 28mm / F4,2 - F8,0 pro 504mm
Histogramano, reálný i náhledový
Samospoušť10s / 2s / 10s - série 3 snímků
Úprava obrazukontrast, ostrost, barevné nasycení, redukce šumu
Barevné úpravystudené, teplé, černobílé, sépiové podání barev
Rozlišení obrazu - možnosti4:3 - 3264x2448 / 2560x1920 / 2048x1536 / 1600x1200 / 640x480 // 3:2 - 3264x2176 / 2560x1712 / 2048x1360 // 16:9 - 3264x1840 / 2560x1440 / 1920x1080
Kvalita obrazuRAW / RAW+JPEG / fine JPEG / standard JPEG
Video - formátMotion JPEG
Video - rozlišení obrazu16:9 - 848x480 // 4:3 - 640x480 / 320x240
Video - frekvence snímků30 snímků/s nebo 10 snímků/s (doba záznamu omezena pouze kapacitou karty, délka jednoho nepřetržitého záznamu max. 15min)
Sériové snímání - MEGA BURST3 snímky/s (max. 7 snímků v režimu standard, max. 4 snímků v režimu fine v plném rozlišení)
Nekonečné sériové snímání2 snímky/s (omezeno pouze aktuální kapacitou použité karty)
Automatické otáčení snímků při prohlížení na TVano, (volitelné)
Návrat zoomu do polohy před vypnutímano
Zvukové poznámky k fotografiím5s
Dodatečné ozvučení snímků10s
Vestavěný blesk - režimyauto / auto s redukcí červených očí / synchronizace na dlouhé časy (s možností redukce červených očí) / nucený záblesk on/off
Korekce záblesku-2 až +2EV v krocích po 1/3EV
Dosah vestavěného blesku0,3 - 6,0 m (28mm ISO auto), 1,0 - 4,0 m (zoom ISO auto)
Sáňky pro externí zábleskyne
Hledáček EVF - úhlopříčka / rozlišení0,44" / 188 000 pixelů (zobrazení 100% obrazu)
LCD panel - úhlopříčka / rozlišení2,5" / 207 000 pixelů (TFT, zobrazení 100% obrazu)
Záznamové médiumSDHC / SD / MMC
Interní paměť (27MB)
Vestavěný mikrofonano
Vestavěný reproduktorano
AkumulátorLi-ion, 7.2V / 710mAh
Akumulátor - životnost400 snímků (CIPA standard), 400 snímků se zapnutým EVF
INTELIGENTNÍ AUTOMATIKY
Inteligentní Auto režimv závislosti fotografované scéně přístroj sám vybere správný režim i.citlivosti ISO, stabilizace obrazu, detekce tváří, nastaví nejvhodnější program a inteligentně předostří
Inteligentní ISOv závislosti na rychlosti pohybu fotografované scény přístroj upravuje citlivost a expozici pro dosažení ostrého snímku
Inteligentní detekce tvářípři komponování scény detekuje až 15 lidských tváří a upravuje zaostření a celkovou expozici snímku
Inteligentní detekce scénv závislosti na fotografované scéně přístroj sám zvolí nejvhodnější programovou automatiku
Inteligentní zaostřování AFpřístroj sám zaostří na objekt a neustále jej doostřuje
OSTATNÍ FUNKCE
Rychlé menu(přímá volba nejpoužívanějších položek z menu - bílá, ISO, komprese, rozlišení, typ ostření, způsob měření)
Vodící linky(dva volitelné režimy)
Volič pro přímý tiskano
High Angle LCD monitordobrá čitelnost LCD i při focení nad hlavou
POWER LCD nastavenídobrá čitelnost LCD i při focení za slunečného dne
Bright Live Viewdobrá čitelnost LCD i při focení v tmavých prostorách
Nahrávání širokoúhlého videa WVGAano
Nahrávání videa i v rozlišení HDne
Sledování a organizování dle data dovolené/cestano
Zobrazování snímků dle kalendářeano
Nastavování světových časůano
Vkládání textů do snímkůano
Datové / textové razítkoano
Zpoždění závěrky0,006s
Start přístroje1,8s
Připravenost k dalšímu snímku0,5s
KONEKTORY
Konektor pro napájení ze sítě ano
AV výstup(se zvukem) PAL/NTSC
USB rozhraníano
ROZMĚRY / VÁHA
Šířka117.6 mm (4.63 inch)
Výška75.3 mm (2.96 inch)
Hloubka88.2 mm (3.47 inch)
Hmotnost (přibližná bez akumulátoru a karty)360 g (0.79 lb)
Hmotnost (s akumulátorem a kartou)407 g (0.90 lb)
STANDARDNÍ PŘÍSLUŠENSTVÍ
AC síťový adaptér / nabíječkane / ano
AkumulátorLi-ion
SD paměťová karta ne
Krytka objektivuano
Sluneční clonaano (odnímatelná)
AV kabelano
USB kabelano
Drátové dálkové ovládáníne
Řemen přes ramenoano
Šňůrka na rukune
SoftwareUSB driver, LUMIX Simple Viewer, PhotoFun Studio Viewer, ArcSoft MediaImpression, ArcSoft PanoramaMaker
Software pro RAW souboryano (SilkyPix Developer Studio 2.1)
Nejnovější články
Canon si patentoval objektiv RF 17-70mm f/3.5-5.6 Canon si patentoval objektiv RF 17-70mm f/3.5-5.6
Canon si nechal patentovat další optický návrh nového objektivu pro bajonet RF. Tentokrát půjde o širokoúhlý zoom se 4,1× optickým zoomem v rozsahu 17 až 70 milimetrů a standardní světelností F3,5 až F5,6.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Teaser Tamronu ukazuje 4 nové objektivy pro Sony FE Teaser Tamronu ukazuje 4 nové objektivy pro Sony FE
Tamron zveřejnil nový teaser, ve kterém láká na "velké" věci. Hodlá totiž představit hned 4 nové objektivy pro CSC fotoaparáty. Má jít o modely pro velmi populární full frame systém od společnosti Sony.
22.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
Viltrox uvede 3 APS-C objektivy se světelností F1.4 a AF Viltrox uvede 3 APS-C objektivy se světelností F1.4 a AF
Výrobce objektivů a příslušenství Viltrox si chystá tři novinky s pevnou ohniskovou vzdáleností. Všechny budou mít autofokus a výbornou světelnost F1,4, přičemž budou určeny pro APS-C CSC fotoaparáty.
22.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
Metabones SpeedBooster Ultra 0.71× pro Fujifilm GFX Metabones SpeedBooster Ultra 0.71× pro Fujifilm GFX
SpeedBoostery od společnosti Metabones nemusí být určeny jen pro malé senzory, kde chceme dosáhnout výkony velkých senzorů. Nová verze je dokonce pro středoformát Fujifilm GFX a dovoluje montáž objektivů Hasselblad V.
21.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
Fotografie zachycují paddleboarding mezi aljašskými ledovci Fotografie zachycují paddleboarding mezi aljašskými ledovci
Aljaška představuje díky své krásné přírodě ráj pro krajinářské fotografy. To si o této zemi myslí i Toby Harriman a Jussi Ruottinen, kteří vytváří fotografie a videa při paddleboardingu po ledovcových jezerech. 
21.8.2019, aktualita, Kateřina Hoferková