reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic Lumix DMC-FZ2: Dvoumegové EVFko s excelentní optikou

28.1.2004, Michal Spáčil, recenze: specifikace produktu
Vše, co bude v této recenzi řečeno o zrcadlovce FZ2, budiž uvozeno větou: Tento Panasonic má pouze dva megapixely. Je to ale přístroj výborných parametrů, dobře vybavený a vůbec příjemný. Profesionálové toužící po obrovských zvětšeninách a maximálním rozlišení tuto recenzi zřejmě přeskočí, pro ostatní máme zprávu: nenechte se nachytat do pasti megapixelů, LUMIX DMC-FZ2 je po čertech dobrý foťák.
Kapitoly článku:
  1. Panasonic Lumix DMC-FZ2: Dvoumegové EVFko s excelentní optikou
  2. Ovládání a další popis
  3. Praktické zkušenosti
  4. Závěr
První představení LUMIXu DMC-FZ2 fotografické veřejnosti proběhlo v srpnu loňského roku. Od počátku rozděloval přístroj odborné redaktory do dvou skupin – jedni tvrdili, že přijít v dnešní době s dvoumegovou zrcadlovkou je anachronismus odsouzený k neúspěchu, druzí poukazovali na reálné potřeby fotoamatérů bez profesionálních ambicí, pro něž je přístroj určen, na vlastní cestu Panasonicu a hlavně na výbornou optiku od Leicy, kterou Panasonic s úspěchem nasadil do své LUMIXové řady. My se přikláníme k názoru druhému a naše důvody snad vyplynou z následujících řádků.

Nejdůležitějšími charakteristikami FZ2 jsou: za prvé, dvanáctinásobný optický zoom ve velmi kvalitním provedení od německé Leicy. Pokud Vás zajímá geneze spolupráce mezi Němci (Leica) a Japonci (Panasonic) na společném projektu, najděte si na Digimanii recenzi na kompakt DMC-F1 ze 6. 1. 2004. Za druhé, OPTICKÁ stabilizace obrazu, která zaručuje ostré a nerozklepané snímky i při dlouhých ohnicích a časech z ruky. (Ovšem, samozřejmě, ani stabilizátor není všemocný.) Za třetí, objektiv má i při dvanáctinásobném zoomu fixní světelnost F2.8. To není zrovna obvyklá vlastnost zoomových objektivů v této třídě. Za čtvrté, přístroj je vybaven slušným "vyskakovacím" bleskem.

Sečteno a podtrženo, FZ2 nabízí to, co výrobce slibuje – snadnou a pohodlnou práci s kvalitním ultrazoomem pro méně náročné fotoamatéry.
O důvodech, které vedly Panasonic k nasazení dvoumegové zrcadlovky ve druhé polovině loňského roku, kdy se 2Mpix přístroje objevovaly víceméně již jen v roli malých multifunkčních udělátek do kapsy pro nenáročnou zábavu, se můžeme jen dohadovat. Kromě důvodů tržních, které znají jen marketingoví mágové, do jejichž hlav nikdo nevidí, může být důvodem i velmi malá úhlopříčka snímacího čipu (1/3,2"), na nějž by se další bodíky skládaly jen těžko.

Tyto malé rozměry čipu mají důvod historický, totiž ten, že FZ2 jako následník FZ1 je koncepčně stejný jako jeho předchůdce, oproti němu však disponuje různými vylepšeními firmware. Jmenovitě jde o přidání clonové a časové priority, přesné dolaďování bílé a volitelná saturace barev. Jak bylo řečeno, jde o změny ve firmware, a proto je k dispozici i upgrade pro FZ1, který poskytne minulému modelu velkou část předností stávajícího. Podle webových diskusí toto velmi dobře funguje, pokud jste však majiteli FZ1 a máte o upgrade zájem, najděte si nový FW na Internetu sami – není to žádný problém a Digimanie by nerada byla terčem spílání, pokud by se něco nepovedlo.Specifikace Panasonic LUMIX DMC-FZ2
SnímačCCD, 1/3.2" 2.1 Mpix
Efektivně2 mil.
Rozlišení1600x1200, 1280x960, 640x480
Optický zoom12x
Ohnisko35 - 420 mm ekviv.
Světelnost objektivuF2.8 konstatní (!)
Složení objektivu13 opt. elementů v 8mi skupinách
Digitální zoom3x
Rozsah zaostřeníBěžné 30/100cm - nekonečno (dle ohniska)
Makro 3/100cm - nekonečno
Měření zaostřeníNormální, Makro, Bodové, Kontinuální
Programy expoziceProgram AE
Priorita času
Priorita clony
Scéna (Portrét, Sport, Pohybový efekt, Noc)
CitlivostAuto, ISO 50, 100, 200, 400
Měření expoziceMultisegmentové, bodové
Rychost závěrky8 - 1/2000 sec
Korekce expozice+/- 2.0EV po 0.3EV
Bracketing3 snímky po 0.3, 0.7 nebo 1,0 EV krocích
Vyvážení bíléAuto, Slunečno, Zataženo, Zářivka, Žárovka, Jemné doladění
Vyvážení barevStandard, Nature, Vivid
Samospoušť2 nebo 10 sekund
LCDTFT, úhlopříčka 1.5", 114,000 pix
HledáčekEVF
Uložení snímkůPaměťová karta SD/MMC
KonektivitaUSB 1.1, A/V Out, DC-IN
ZdrojDobíjecí akumulátor Li-Ion (+nabíječka)
Rozměry125 x 70 x 83 mm
Váha bez baterie318 g
Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.
reklama
reklama