Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic Lumix DMC-FZ2: Dvoumegové EVFko s excelentní optikou

28.1.2004, Michal Spáčil, recenze: specifikace produktu
Vše, co bude v této recenzi řečeno o zrcadlovce FZ2, budiž uvozeno větou: Tento Panasonic má pouze dva megapixely. Je to ale přístroj výborných parametrů, dobře vybavený a vůbec příjemný. Profesionálové toužící po obrovských zvětšeninách a maximálním rozlišení tuto recenzi zřejmě přeskočí, pro ostatní máme zprávu: nenechte se nachytat do pasti megapixelů, LUMIX DMC-FZ2 je po čertech dobrý foťák.
Hodnocení LUMIXu DMC-FZ2 se nutně bude odvíjet od toho, nakolik potřebujete vyšší než dvoumegové rozlišení. Pokud nepotřebujete, jde o přístroj s výbornou optikou a řadou použitelných funkcí, který poskytne neocenitelné služby. Pro mou osobní potřebu se jevil v současné době dostačující - výstavy fotografií neobesílám, "papírové" fotografie nechávám zhotovovat jen vyjímečně, a to max. ve velikosti 10x13. Výkonný ultrazoom se stabilizátorem se ukázal být výkonným nástrojem pro zachycování zimní přírody. Další hodnocení se odvíjí od ceny - pokud narazíte na FZ2 v ceně o poznání nižší než stávající třímegové EVF zrcadlovky, neuděláte špatnou koupi. Problém je v tom, že FZ2 má dokonalou optiku, a taková věc výrobce, potažmo zákazníka, něco stojí. Jestli však nekompromisní optika vyváží kompromis v rozlišení, to si musí rozhodnout každý sám.


KladyZápory
vynikající optika
stabilizace obrazu
příjemné ovládání a držení
nízké rozlišení
pomalejší autofokus
žádné další minusy jsme nenašli
Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.