reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Google News  |   Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak  |   Svět mobilně

Panasonic Lumix DMC–FZ10: Vlajková loď s optikou Leica

Máte zájem o digitální fotografii a očekáváte kvalitní výsledek s možností aktivně zasahovat do procesu snímání? Pak vám zajisté při výběru aparátu projde rukama také model DMC-FZ10 značky Panasonic. V této třídě Panasonic již tradičně nabízí velmi zajímavé spojení prvotřídní optiky Leica a pokročilé digi technologie.
Kapitoly článku:
  1. Panasonic Lumix DMC–FZ10: Vlajková loď s optikou Leica
  2. Ovládání a další popis
  3. Praktické zkušenosti
  4. Závěr
Máte zájem o digitální fotografii a očekáváte kvalitní výsledek s možností aktivně zasahovat do procesu snímání? Pak vám zajisté při výběru aparátu projde rukama také model DMC-FZ10 značky Panasonic. V této třídě Panasonic již tradičně nabízí velmi zajímavé spojení prvotřídní optiky Leica a pokročilé digi technologie. Už ve chvíli, kdy tento aparát uchopíte, zjistíte, že se poněkud vymyká designovým stereotypům, na které jsme přivykli.

Konstrukčnímu řešení jasně dominuje robustní, kvalitně řešený a objemný objektiv v kovovém uložení, který se může zdát až nepoměrný k plastovému tělu, s nímž je spojen. Všechny ovládací a pohyblivé prvky vykazují známky kvalitního dílenského zpracování, budí dojem solidnosti a jistoty v ovládání.

Pravou třešničkou na dortu je v tomto ohledu kovový prstenec manuálního ostření, jehož přibrždění umožňuje uživateli přesné a pohodlné ostření za všech podmínek. Na první "potěžkání" je to tedy určitě přístroj, který vzbudí váš zájem.


Základní údaje

Přístroj je osazen 4 megapixelovým CCD snímačem, má vestavěný blesk, širokorozsahový zoom, který v ekvivalentu kinofilmu umožňuje změnu ohniskové vzdálenosti od 35 do 420 mm při neměnné světelnosti 2.8! Můžeme zde najít mimo tzv. "kreativní režimy" také režimy, které umožňují skutečnou kreativitu: plně manuální nastavení, prioritu clony, prioritu času, korekci expozičních hodnot, korekci blesku, sériové snímání, bracketing.
Zajímavou tvůrčí pomůckou, která nám umožní pohotovější snímání z ruky je digitální stabilizace obrazu. Při použití v ateliéru je příjemná nezávislost na kapacitě akumulátoru, kterou nám dává možnost přímého napájení ze sítě. Samotné snímání si můžeme usnadnit zapnutím pomocné mřížky nebo histogramu zobrazeného v reálném čase. Nastavení bílé umožňuje využít několika předdefinovaných módů nebo ruční zadání.

Pro ty z nás, kteří používají brýle, bude jistě zajímavá možnost dioptrické korekce elektronického hledáčku. Při snímání videosekvencí nás příjemně překvapí možnost záznamu zvuku. Součástí standardně dodávaného příslušenství je mimo jiné sluneční clona objektivu.
Že vám tento stručný a neúplný popis připadá zajímavý? I mně. A proto se podívejme blíže, jak se s tímto přístrojem pracuje a jaké výsledky můžeme očekávat.


Specifikace Panasonic Lumix DMC - FZ 10
snímací čipCCD, 4,23 mil. Pixelů celkem
množství efektivních pixelů4,0 mil.
optická soustavaLeica dc vario-elmarit 1:2.8/6 - 72, asph., 12-ti násobný zoom (ekvivalent 35 mm: 35 - 420 mm)
digitální zoom3 x
ostřeníTTL Auto/Auto/Makro/manuální/Spot AF
rozsah ostřeníF 6 mm: 30 cm - nekonečno
Ikona Odkaz na databáziF 72 mm(všechny režimy): 2 m - nekonečno
Ikona Odkaz na databáziMakro F 6 mm: 5 cm - nekonečno
Ikona Odkaz na databáziManuál F 6 mm: 5 cm - nekonečno
závěrkaelektronická + manuální 8s - 1/2000s
sériové snímání4 obr./s (H), 2 obr./s (L), max 5-7 obr. Celkem
video záznam320 x 240 pixelů, 30 nebo 10 obr./s, včetně zvuku
ISOAUTO/50/100/200/400
vyvážení bíléAUTO, denní světlo, zataženo, žárovka, blesk, ručně
expoziční režimyP/A/S/M + kreativní režimy
měření expoziceMulti/Spot
korekce expozice plus minus 2 EV v krocích po 1/3 EV
LCD monitor2-palcový, 0,13 mil. Pixelů, zobrazující 100% snímku
hledáčekelektronický, barevný, zobrazuje 100% plochy snímku, s dioptrickou korekcí plus minus 4 EV
blesksáňky pro externí blesk, vestavěný blesk
mikrofon, reproduktormono
záznamová mediaSD Memory Card, Multi Media Card
USB rozhraní5 pin mini USB
analogový audio/video výstup2,5 mm konektor
rozměry138,5mm x 87,2 mm x 105,7 mm
hmotnost540 g včetně paměťové karty a baterie
použití při teplotách0 - 40 stupňů Celsia
baterieLi-lon, 7,2 V, 680 mAh
Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.
reklama
reklama
reklama