www.digimanie.cz
>
>
>
>

Panasonic Lumix G 20mm/F1.7 II ASPH.

Panasonic Lumix G 20mm/F1.7 II ASPH.
, , recenze
Další naše recenze se bude věnovat druhé generaci oblíbeného pancaku Panasonic Lumix G 20mm / F1.7 II ASPH. Nabídne univerzální přepočtenou ohniskovou vzdálenost 40 mm a velmi dobrou světelnost F1,7.
K oblíbeným
reklama

Autofokus, ostření


Jak již bylo řečeno, objektiv podporuje manuální ostření pomocí hladce jdoucího ostřícího kroužku. Ten je přiměřeně tuhý a nemá tendenci se kousat. Samozřejmě je podporován i autofokus. Rychlost ostření je dostatečná, ale pocitově působí mnohem pomalejším dojmem, než jakým ve skutečnosti je. Objektiv totiž podle naměřených čísel rozhodně není pomalý, ale mnoho jiných objektivů pro Micro Four Thirds je rychlejších. Doostření je tak záležitostí na 0,35 až 0,4 sekundy, přeostření z nekonečna na půl metru zabere zhruba 0,55 sekundy.

S testovanou verzí firmwaru fotoaparátu Lumix GX7 nebylo podporováno průběžné ostření u statických snímků (AFC), u videosekvencí ale fungovalo správně. Sice pomaleji, ale s minimálním hlukem. Minimální ostřící vzdálenost je 13 cm od přední čočky, což je zhruba 18 cm od roviny čipu. Maximální naměřené přepočtené zvětšení je tak 0,29×.


Focení makra


Že makro není zrovna zázračné, ukazuje i tento snímek kleští, které na fotce nezaujímají právě velkou plochu. S dobrou světelností ale můžete příjemně mazat pozadí a zejména fotit s nízkými citlivostmi. Při plně otevřené cloně mají jemně rozostřené plochy lehký duchový závoj. Je vidět lehkou vinětaci.
expoziční čas 1/160 s, clona F1,7, citlivost ISO 200, ohnisko 20 (40) mm, korekce +0,7 EV, klikněte pro zvětšení
Světelnost a clona


Tato kapitolka bude velmi krátká. Světelnost objektivu má velmi dobrou hodnotu F1,7, díky čemuž se můžete s citlivostmi hodně dlouho držet při zemi. Clona má 7 lamel a můžete clonit maximálně na hodnotu F16.


Bokeh


S dobrou světelností objektivu by mohl být zajímavý i bokeh, na což se nyní mrkneme.
expoziční čas 1/125 s, clona F1,7, citlivost ISO 200, ohnisko 20 (40) mm, klikněte pro zvětšeníPři plně otevřené cloně jsou odlesky kulaté a plné, takže i bokeh je poměrně jemný a dobře vypadá.
expoziční čas 1/20 s, clona F4, citlivost ISO 200, ohnisko 20 (40) mm, klikněte pro zvětšeníS přicloněním začínají dostávat odlesky docela výrazný sedmiúhelníkový tvar, což moc nepotěší.

reklama
Nejnovější články
Leica uvádí Vario-Elmarit-SL 24–70 f/2.8 ASPH., je to převlečená Sigma Leica uvádí Vario-Elmarit-SL 24–70 f/2.8 ASPH., je to převlečená Sigma
Společnost Leica uvedla nový objektiv Vario-Elmarit-SL 24–70 f/2.8 ASPH. Ten je ale svým způsobem již nějakou dobu na trhu, neboť opticky jde o Sigmu, která se už vyrábí pro L-Mount a FE-Mount.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Další kameraman roztavil dron při filmování sopky, tentokrát cíleně Další kameraman roztavil dron při filmování sopky, tentokrát cíleně
Na Islandu už několik týdnů chrlí lávu sopka v Geldingadaliru u hory Fagradalsfjall. Máme odsud už mnoho působivých záběrů včetně minimálně jednoho roztaveného dronu. Nyní přibyl další a tentokrát to bylo záměrně.
6.5.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Vloggerské Sony A6700 má být prý už koncem května s 32MPx snímačem Vloggerské Sony A6700 má být prý už koncem května s 32MPx snímačem
Opět se objevují zprávy o novém high-endovém APS-C fotoaparátu společnosti Sony. Novinka by měla pravděpodobně nést jméno A6700 a s velkou pravděpodobností bude představena do konce tohoto měsíce.
4.5.2021, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Lovec bouřek točil tornádo, dron to nepřežil Lovec bouřek točil tornádo, dron to nepřežil
Lovec bouřek Brian Emfigner natáčel pomocí svého dronu tornádo ve státě Mississippi. Bohužel před ním nestačil uletět, a tak o dron přišel. Na druhou stranu získal působivé záběry, kterými se nyní může chlubit.
4.5.2021, aktualita, Milan Šurkala
Micro Four Thirds s 8K na 33MPx snímači: Bosma G1 Micro Four Thirds s 8K na 33MPx snímači: Bosma G1
Už nějakou dobu je jasné, že si to 8K zamíří i na 4/3" formát. Po kameře od Sharpu tu máme další podobný produkt. Je jím 8K videokamera Bosma G1 DC0200. Její snímač přináší vysoké 33MPx rozlišení.
3.5.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář