www.digimanie.cz
>
>
>
>

Panasonic Lumix G 20mm/F1.7 II ASPH.

Panasonic Lumix G 20mm/F1.7 II ASPH.
, , recenze
Další naše recenze se bude věnovat druhé generaci oblíbeného pancaku Panasonic Lumix G 20mm / F1.7 II ASPH. Nabídne univerzální přepočtenou ohniskovou vzdálenost 40 mm a velmi dobrou světelnost F1,7.
K oblíbeným
reklama

Sférické zkreslení


JPEGy a RAWy ve většině moderních RAW konvertorů prochází korekcí zkreslení, která pak způsobuje jen velmi mírné sférické zkreslení s hodnotou +0,6 %. Pokud ale RAWy otevřete v RAW konvertoru, který korekci neprovádí (např. Raw Therapee), zjistíte, že objektiv má vcelku silné sférické zkreslení s hodnotou +3,7 % a že dochází i ke korekci rozlišení. Výsledných 16 MPx je tvořeno jen ze zhruba 14,5 MPx skutečně vyfoceného obrazu, který je narovnán a roztažen.


JPEG, korigovaný RAW

nekorigovaný RAWVinětace


Vinětace byla zkoumána na JPEG snímcích a korigovaných RAWech (nekorigované nás zajímat nebudou, neboť s nimi drtivá většina lidí nikdy nepřijde do styku). U nižších clon je vinětace vidět, naštěstí je ale pozvolná. Od F2,8 je už velmi malá a výše prakticky neexistuje.


Chromatická aberace


Vyzkoušíme i úroveň chromatické aberace. Následující snímky byly převedené z RAWu.clona F1,7clona F4clona F16S touto optickou vadou nebudete mít v běžných podmínkách často problémy, v podstatě ani při nejnižší cloně se na obrazu nějak významně neprojevuje a s malým přicloněním mizí i to málo. Může se však vyskytnout u velmi kontrastních hran, tam už mívá objektiv občas trochu problém.

reklama
Nejnovější články
Leica uvádí Vario-Elmarit-SL 24–70 f/2.8 ASPH., je to převlečená Sigma Leica uvádí Vario-Elmarit-SL 24–70 f/2.8 ASPH., je to převlečená Sigma
Společnost Leica uvedla nový objektiv Vario-Elmarit-SL 24–70 f/2.8 ASPH. Ten je ale svým způsobem již nějakou dobu na trhu, neboť opticky jde o Sigmu, která se už vyrábí pro L-Mount a FE-Mount.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Další kameraman roztavil dron při filmování sopky, tentokrát cíleně Další kameraman roztavil dron při filmování sopky, tentokrát cíleně
Na Islandu už několik týdnů chrlí lávu sopka v Geldingadaliru u hory Fagradalsfjall. Máme odsud už mnoho působivých záběrů včetně minimálně jednoho roztaveného dronu. Nyní přibyl další a tentokrát to bylo záměrně.
6.5.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Vloggerské Sony A6700 má být prý už koncem května s 32MPx snímačem Vloggerské Sony A6700 má být prý už koncem května s 32MPx snímačem
Opět se objevují zprávy o novém high-endovém APS-C fotoaparátu společnosti Sony. Novinka by měla pravděpodobně nést jméno A6700 a s velkou pravděpodobností bude představena do konce tohoto měsíce.
4.5.2021, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Lovec bouřek točil tornádo, dron to nepřežil Lovec bouřek točil tornádo, dron to nepřežil
Lovec bouřek Brian Emfigner natáčel pomocí svého dronu tornádo ve státě Mississippi. Bohužel před ním nestačil uletět, a tak o dron přišel. Na druhou stranu získal působivé záběry, kterými se nyní může chlubit.
4.5.2021, aktualita, Milan Šurkala
Micro Four Thirds s 8K na 33MPx snímači: Bosma G1 Micro Four Thirds s 8K na 33MPx snímači: Bosma G1
Už nějakou dobu je jasné, že si to 8K zamíří i na 4/3" formát. Po kameře od Sharpu tu máme další podobný produkt. Je jím 8K videokamera Bosma G1 DC0200. Její snímač přináší vysoké 33MPx rozlišení.
3.5.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář