Panasonic Lumix G2: král ergonomie
Dnes vyzkoušíme Micro Four Thirds fotoaparát Panasonic Lumix G2, který proti předchůdci dostal navíc HD videosekvence, dotykový LCD displej i nový setový objektiv 14-42 mm. Vyzkoušeli jsme také 8mm objektiv typu rybí oko.
Kapitoly článku:
- Panasonic Lumix G2: král ergonomie
- Autofokus, ostření, makro, expozice, foto režimy
- Videosekvence, stabilizace obrazu portréty a blesk
- Výbava, výdrž, software a displej
- Digitální šum
- Optické vlastnosti objektivu
- Rychlost, zoom, barvy, protisvětlo
- Noční a standardní scéna
- Galerie ilustračních snímků - 8mm rybí oko
- Galerie ilustračních snímků - 14-42mm objektiv
- Závěr
Ukázku ilustračních snímků začneme 8milimetrovým objektivem rybí oko.
Při focení v krajině a směřováním fotoaparátu rovně lze efekt rybího oka výrazně potlačit a snímek tak působí jen dojmem velké širokoúhlosti.
Nicméně k tomu fish-eye objektiv není určen. Jeho síla právě vynikne při snímání rovných linií a různých úhlech pohledu. Objektiv pak potěší extrémním úhlem pohledu a tento konkrétně dobrou kresbou. Opět si lze všimnout přepalů, jejichž vznik ale lze chápat. Město se už topilo ve stínu, zatímco zapadající slunce bylo silným zdrojem světla. K dispozici je i RAW snímek.
I zde objektiv potěšil dobrou kresbou a extrémně širokým úhlem záběru. Detaily jsou vynikající a šum zde v podstatě nemáte šanci najít.
Díky extrémně širokému úhlu záběru není fotoaparát vhodný pro makro fotografie, nicméně díky velmi krátké snímací vzdálenosti 3 centimetrů lze dělat zajímavá "pseudomakra".
Zde se ukázala velká výhoda rybího oka v širokém úhlu záběru, opticky je na tom objektiv velmi dobře, neboť ostrost a detaily jsou velmi dobré a ani chromatickou aberaci zde prakticky nenajdete.
Zde se paradoxně ukázala nevýhoda dotykového displeje. Neměl jsem ostřící bod přesně uprostřed a pak se s objektivem těžko trefovala správná kompozice. Jak vidíte, ani zdaleka se mi to nepovedlo :-)