Panasonic Lumix G2: král ergonomie

Panasonic Lumix G2: král ergonomie
, , recenze: specifikace produktu
Dnes vyzkoušíme Micro Four Thirds fotoaparát Panasonic Lumix G2, který proti předchůdci dostal navíc HD videosekvence, dotykový LCD displej i nový setový objektiv 14-42 mm. Vyzkoušeli jsme také 8mm objektiv typu rybí oko.
K oblíbeným
reklama
Ukázku ilustračních snímků začneme 8milimetrovým objektivem rybí oko.


expoziční čas 1/400 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 8 (16) mm, klikněte pro zvětšení


Při focení v krajině a směřováním fotoaparátu rovně lze efekt rybího oka výrazně potlačit a snímek tak působí jen dojmem velké širokoúhlosti.


expoziční čas 1/125 s, clona F4,5, citlivost ISO 100, ohnisko 8 (16) mm, klikněte pro zvětšení


Nicméně k tomu fish-eye objektiv není určen. Jeho síla právě vynikne při snímání rovných linií a různých úhlech pohledu. Objektiv pak potěší extrémním úhlem pohledu a tento konkrétně dobrou kresbou. Opět si lze všimnout přepalů, jejichž vznik ale lze chápat. Město se už topilo ve stínu, zatímco zapadající slunce bylo silným zdrojem světla. K dispozici je i RAW snímek.


expoziční čas 1/400 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 8 (16) mm, klikněte pro zvětšení


I zde objektiv potěšil dobrou kresbou a extrémně širokým úhlem záběru. Detaily jsou vynikající a šum zde v podstatě nemáte šanci najít.


expoziční čas 1/1600 s, clona F3,5, citlivost ISO 100, ohnisko 8 (16) mm, klikněte pro zvětšení


Díky extrémně širokému úhlu záběru není fotoaparát vhodný pro makro fotografie, nicméně díky velmi krátké snímací vzdálenosti 3 centimetrů lze dělat zajímavá "pseudomakra".


expoziční čas 1/500 s, clona F3,5, citlivost ISO 100, ohnisko 8 (16) mm, klikněte pro zvětšení


Zde se ukázala velká výhoda rybího oka v širokém úhlu záběru, opticky je na tom objektiv velmi dobře, neboť ostrost a detaily jsou velmi dobré a ani chromatickou aberaci zde prakticky nenajdete.


expoziční čas 1/320 s, clona F6,3, citlivost 100, ohnisko 8 (16) mm, klikněte pro zvětšení


Zde se paradoxně ukázala nevýhoda dotykového displeje. Neměl jsem ostřící bod přesně uprostřed a pak se s objektivem těžko trefovala správná kompozice. Jak vidíte, ani zdaleka se mi to nepovedlo :-)


Nejnovější články
Sony zvyšuje svůj tržní podíl na 24 % Sony zvyšuje svůj tržní podíl na 24 %
Společnosti Sony se na trhu fotoaparátů docela daří a podle posledních zpráv se jí podařilo zvýšit tržní podíl na velmi slušných 24 %, čímž se dostává na druhou pozici. V mnoha sledovaných kategoriích fotoaparátů dokonce vede.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Cosina představuje Voigtländer Nokton 21mm f/1.4 Cosina představuje Voigtländer Nokton 21mm f/1.4
Další novinkou z dílen společnosti Cosina je vysoce světelný širokoúhlý objektiv Voigtländer Nokton 21mm f/1.4 Aspherical. Ten je určený pro full frame CSC fotoaparáty Sony s bajonetem E/FE.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fotomobil Honor 20 Pro má makroobjektiv a modul s F1,4 Fotomobil Honor 20 Pro má makroobjektiv a modul s F1,4
Na trhu se objevuje nový fotomobil z dílen společnosti Honor. Ta představila novinku v podobě modelu 20 Pro, který přináší rovnou čtveřici zadních fotoaparátů. Mezi nimi vynikne makro fotoaparát a modul s rekordní světelností F1,4.
21.5.2019, aktualita, Milan Šurkala13 komentářů
Limitovaná edice Leica CL "100 jahre bauhaus" Limitovaná edice Leica CL "100 jahre bauhaus"
V nabídce fotoaparátů značky Leica se objevuje další novinka v podobě limitované edice. Je jí model CL "100 jahre bauhaus", který oslavuje století existence umělecké a designové školy Bauhaus v Německu.
21.5.2019, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Ušetři s Nikonem: letní slevy na fotoaparáty i objektivy Ušetři s Nikonem: letní slevy na fotoaparáty i objektivy
Nikon spouští letní prodejní akci s názvem "Ušetři s Nikonem". Mnoho fotoaparátů a objektivů bylo zlevněno, přičemž u některých setů se jedná o slevy až ve výši 10.000 Kč. Levněji tak lze získat i nové Z6 a Z7.
20.5.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář