Panasonic Lumix G3: menší a lehčí, je i lepší?

Panasonic Lumix G3: menší a lehčí, je i lepší?
Nedávno se objevil nový fotoaparát Panasonic Lumix G3. Proti předchůdcům přinesl kompaktnější tělo, Full HD video i nový snímací čip se zvýšeným rozlišením na 16 megapixelů. V recenzi se podívejme na fotografické výsledky.
K oblíbeným
reklama

Autofokus, ostření


K ostření máte dva režimy autofokusu a manuální režim. Předně je to klasický AFS režim, kdy jednoduše ostříte v momentě namáčknutí spouště. Průběžný režim AFC doostřuje náhled i po namáčknutí spouště tak, aby v případě jejího zmáčknutí byl snímek správně zaostřen. Pokud se dostanete do situace, že objektiv už nezaostří (jste moc blízko), začne fotoaparát zběsile přeostřovat a stále zkoušet ostřit. Nesmím zapomenout na to, že lze ostřit i dotykem a není nutno pro polohování AF bodu lozit do menu.

Manuální ostření závisí samozřejmě na použitém objektivu. Se 14-42mm objektivem není žádný problém. Vazba ostřícího kroužku je elektronická a velmi vhodně zvolená. Není ani přehnaně citlivá, ale ani příliš volná. Zvětšení na displeji/hledáčku je dostatečné a ostří se opravdu dost snadno. Čím světelnější objektiv máte, tím lépe se ostří za horšího světla. Při světelnosti F5,6 (na nejdelším ohnisku) je šum poměrně vysoký i za šera, ale dá se to ještě docela dobře zvládnout. Při světelnostech lepších než F2,8 (nemluvě např. o F1,4) se parádně ostří i téměř za tmy.

Režim Q-AF doostřuje náhled na displeji. Je rychlý, ale vyžaduje trochu výraznější pohyb fotoaparátem, aby pochopil, že došlo ke změně polohy přístroje, míří někam jinam a bylo by tedy vhodné přeostřit.

Velmi bohatá je nabídka režimů výběru ostřícího bodu. Máme zde detekci tváří s průměrným účinkem a vysokou rychlostí, dále i.AF pohybu (někdy funguje výborně i po změně ohniska, někdy naopak odmítá spolupracovat), tradičně výborný automatický výběr z 23 zón, bodový (uživatelsky polohovatelný, lze měnit i jeho velikost) a "přesný bod", což je podobné předchozímu režimu. Rychlost ostření závisí na použitém objektivu, s testovaným 14-42mm "sklem" ale nejsou žádné problémy a bez potíží překoná i nejednu zrcadlovku s obdobným "seťákem". Rovněž úspěšnost ostření hodnotím jako nadprůměrnou.


Nastavení expozice, automatika


Fotoaparát vám nabídne prioritní režim clony, času, plný manuál a pochopitelně i automatiku. Měření expozice může být vícebodové (multiměření), středově vyvážené nebo bodové, s nastavováním expozice fotoaparát nemá moc problémy, nicméně občas se připravte na přepaly. Kdo chce, může využít korekci expozice od -5 EV do +5 EV, což je nebývale bohatý rozsah. V neposlední řadě je zde expoziční bracketing, a to pro 3, 5 nebo 7 snímků a ve všech těchto případech můžete volit rozdíly expozic 1/3, 2/3 nebo celé EV.

Rozsah citlivostí začíná na poměrně vysokých ISO 160. Pak pokračuje po 1/3EV krocích až do ISO 6400, v menu však můžete nastavit větší 1EV kroky. Je to jen na vás. Nechybí ani možnost nastavení limitu pro automatiku, a to od ISO 200 do ISO 3200 (1EV kroky). Lze tak ovlivňovat maximální míru šumu, kterou jste schopni akceptovat. Časy mohou nabývat délky 1/4000 sekundy až 1 minuty, bulb režim pak umožňuje až 2minutovou expozici.

Rozsahy clon závisí na použitém objektivu. Testovaný 14-42mm objektiv pak nabídne světelnost F3,5 na nejširším a F5,6 na nejdelším ohnisku, přičemž v celém rozsahu má clona maximální hodnotu F22.


Expoziční a fotografické režimy


Hlavní fotografické režimy jsou vyvedeny na kolečku na horní straně přístroje. Je zde i tlačítko iA pro aktivaci Inteligentní automatiky.

  • M (Manual) - Manuální nastavení expozice, uživatel volí clonu a čas (mezi nimi se přepíná zmáčknutím zadního kolečka, jehož točením clonu a čas vybíráte). Rozsahy jsou 1/4000 s až 60 sekund + 2minutový bulb režim, clona pak dle světelnosti objektivu (v případě 14-42mm objektivu je to F3,5 až F22 na širokém a F5,6 až F22 na nejdelším ohnisku). Citlivost lze volit od ISO 160 do ISO 6400. Na displeji se ukazuje pouze graf pod(pře)expozice (při rozdílech nad 3 EV s červenou výstrahou), jas displeje bohužel nastavení neodpovídá, a to ani po namáčknutí spouště.
  • S (Priorita času) - Fotograf volí čas od 1/4000 s do 60 sekund, fotoaparát dopočítá clonu. Citlivost může být automatická (uživatel může omezit maximální ISO na 200 až 3200), případně ji lze navolit ručně od ISO 160 do ISO 6400. K dispozici je i korekce od -5 EV do +5 EV, displej podle toho upravuje svůj jas.
  • A (Priorita clony) - Viz předchozí režim, pouze uživatel volí clonu dle světelnosti objektivu a maximální hodnoty, fotoaparát dopočítává čas. Citlivost a korekce je shodná s předchozím případem.
  • P (program AE) - Fotoaparát volí čas i clonu, otáčením zadního voliče lze upravit tyto hodnoty, fotoaparát automaticky přepočítá tu druhou - úprava clony vyprovokuje úpravu času, expozice zůstává stejná. Opět citlivosti a korekce shodná s režimy A a S.
  • Mé barvy - Několik zajímavých barevných ladění snímků.
  • SCN - Scénické režimy
  • C1 a C2 (C2-1, C2-2, C2-3) - Uživatelské režimy, kam si můžete uložit některá svá oblíbená nastavení (Q-AF, ISO Max, redukce šumu, doba prohlížení snímků, ostření, AF dioda, AF/MF režim, ukládání snímků při videu a funkce Fn1 a Fn2 tlačítek).


Nejnovější články
Dvě ceny EISA 2019 pro Fujifilm a Nikon Dvě ceny EISA 2019 pro Fujifilm a Nikon
Po dvou oceněních EISA Awards 2019 získalo několik společností. Nyní se podíváme na dvě z nich, Fujifilm a Nikon. Zde byly oceněny především CSC fotoaparáty s různými velikostmi snímačů a jeden objektiv.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Canon dosáhl na 5 cen EISA 2019 Canon dosáhl na 5 cen EISA 2019
Společnost Canon patřila v letošních cenách EISA Awards 2019 jednoznačně k těm nejúspěšnějším. Odnesla si totiž celkem pět cen. Dařilo se především objektivům, které si odnesly rovnou 4 ocenění.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Leica uvedla APO-Summicron-SL 50mm f/2 Leica uvedla APO-Summicron-SL 50mm f/2
Novinkou pro systém L-Mount je objektiv z dílen Leicy, model APO-Summicron-SL 50mm f/2. Tato světelná padesátka nabídne odolnou konstrukci i velmi rychlý autofokus díky technologii Dual Syncro Drive.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Meike uvádí makro objektiv MK 85mm F2.8 Meike uvádí makro objektiv MK 85mm F2.8
Od společnosti Meike jsme se dočkali nového manuálního makro objektivu MK 85mm f/2.8. Ten je určený nově i pro další full frame CSC fotoaparáty a má dle výrobce dosahovat netradičně vysokého zvětšení 1,5:1.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
Sony zářilo v EISA Awards 2019, má 6 ocenění Sony zářilo v EISA Awards 2019, má 6 ocenění
Společnosti Sony se i letos hodně dařilo a v anketě EISA Awards 2019 zazářila. Dostala totiž ze všech výrobců fotografické techniky nejvyšší počet ocenění, šest. Dařilo se především full frame objektivům.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře