Panasonic Lumix G3: menší a lehčí, je i lepší?

Panasonic Lumix G3: menší a lehčí, je i lepší?
Nedávno se objevil nový fotoaparát Panasonic Lumix G3. Proti předchůdcům přinesl kompaktnější tělo, Full HD video i nový snímací čip se zvýšeným rozlišením na 16 megapixelů. V recenzi se podívejme na fotografické výsledky.
K oblíbeným
reklama

Příslušenství


Fotoaparát jsme dostali v poměrně velké šedivé krabici.

Uvnitř je fotoaparát, objektiv, krytky těla i objektivu, Li-Ion akumulátor, nabíječka s kabelem, sluneční clona, USB a AV kabel, CD-ROM a velmi stručný manuál.


Výdrž baterie


Panasonic Lumix G3 má Li-Ion akumulátor DMW-BLD10E s napětím 7,2V a kapacitou 1010 mAh, který je kapacitně o něco menší než ten v G2 (zde byl 1250mAh akumulátor). I proto výrobce hovoří o nižší výdrži 270 snímků. To není mnoho. Praxe ale umí být mnohem zajímavější. Výdrž mi rozhodně malá nepřišla a pokud to nebudete přehánět s používáním blesku, můžete se v průměru dostat i k 500 snímkům na jedno nabití.


Dodaný software


Na CD-ROMu je dodáváno několik různých prográmků (např. QuickTime na přehrávání videosekvencí), my se ale podíváme jen ve zkratce na PHOTOfunSTUDIO, které slouží k nahrávání snímků do počítače. Aplikace to není nijak dokonalá, dlouho startuje a nelze v ní otevřít soubory, které přes ní nebyly nahrány.

Mnohem zajímavější je SilkyPix Developer Studio pro převod RAWů. Má velmi pěkný mód pro dávkové zpracování snímků, možnosti nastavení jsou bohaté a jediné, co mi opravdu chybí, je nějaká rozumná práce s dynamickým rozsahem (prosvětlování stínů, stahování jasů). To, co program nabízí, má jen velmi omezenou funkčnost a možnost dostat z RAWů plný dynamický rozsah je velmi omezená.


Zobrazení displeje a menu


LCD displej má 3,0" úhlopříčku a je plně polohovací. Jeho rozlišení činí 460.000 bodů (320×480 pixelů), takže má krásně ostrý obraz, horší je to s barevným podáním vyfocených snímků, které často neodpovídá skutečnosti. Zobrazení displeje obsahuje pár ikonek nahoře, po pravé straně máte tlačítka pro dotykové ovládání přístroje, dole jsou expoziční nastavení. Histogram si můžete položit jak je libo. Napravo vidíte nastavení expozice, červené hodnoty grafu jsou mimo rozsah +/- 3 EV od ideální expozice.


Možnosti nastavení expozičního bracketingu jsou velmi bohaté stejně jako možnost polohovat AF bod. U něj je možno nastavit i velikost.


Je zde i quick menu, které ale přes velké množství položek není úplně nejpřehlednější. Podobně jako u Canonů IXUS, i zde je děleno na dvě stejně uspořádané množiny, zde na vodorovné. Nejprve se tak musíte ve spodním menu doklikat k tomu, co chcete nastavovat, pak se překliknout do horního menu a v něm opět najít to, co hledáte. Musíte tedy ze šipek vpravo/vlevo přecházet na šipky nahoru/dolů a zpátky vpravo/vlevo. Zde se však ukáže hlavní výhoda dotykového displeje, který všechno toto odstraní a nastavení hledané položky je záležitost na dva kliky. Dobré je také to, že si do quick menu můžete natáhnout jen ty položky, které chcete.


Menu je děleno na pět záložek, zajímavé jsou především vrchní čtyři. První se věnuje fotografickým nastavením, druhá pak videosekvencím.


Dále jsou zde některá techničtější nastavení a čtvrté se pak věnuje vyloženě technickým nastavením. Poslední páté je určeno pro prohlížení snímků, přiřazování k oblíbeným a podobně.


Zde už jen vidíte možnost úpravy vyvážení bílé a zobrazení hlavního menu.


Při prohlížení snímků můžete mít celoplošný náhled bez informací nebo se základními informacemi. Náhled může být menší a můžete si nechat zobrazit prakticky veškerá nastavení.


Další možností je zobrazené barevných histogramů. Nechybí ani možnost přehrávání videosekvencí.
Nejnovější články
Lomography uvedlo objektiv Petzval 55mm f/1.7 s tvarovanými clonami Lomography uvedlo objektiv Petzval 55mm f/1.7 s tvarovanými clonami

V nabídce společnosti Lomography se po šesti letech vývoje objevuje nový pevný objektiv Petzval 55mm f/1.7 Mk II. Ten se vyznačuje nastavitelným bokehem díky různě tvarovaným otvorům clony.

Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx
Společnost Fujifilm představila nový středoformátový fotoaparát GFX 100, který už podle svého názvu zaujme jednou svou vlastností. Velmi vysokým rozlišením 102 MPx. Dále tu najdeme např. podporu 4K videa.
Včera, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou
Společnost Olympus představila novou generaci outdoorového kompaktu Tough TG-6. Ten proti svému předchůdci přichází s vylepšenými režimy pro focení makra a pod vodou. I nadále má objektiv se světelností F2,0.
23.5.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Sony zvyšuje svůj tržní podíl na 24 % Sony zvyšuje svůj tržní podíl na 24 %
Společnosti Sony se na trhu fotoaparátů docela daří a podle posledních zpráv se jí podařilo zvýšit tržní podíl na velmi slušných 24 %, čímž se dostává na druhou pozici. V mnoha sledovaných kategoriích fotoaparátů dokonce vede.
22.5.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Cosina představuje Voigtländer Nokton 21mm f/1.4 Cosina představuje Voigtländer Nokton 21mm f/1.4
Další novinkou z dílen společnosti Cosina je vysoce světelný širokoúhlý objektiv Voigtländer Nokton 21mm f/1.4 Aspherical. Ten je určený pro full frame CSC fotoaparáty Sony s bajonetem E/FE.
22.5.2019, aktualita, Milan Šurkala