Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic Lumix G3: menší a lehčí, je i lepší?

6.9.2011, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Nedávno se objevil nový fotoaparát Panasonic Lumix G3. Proti předchůdcům přinesl kompaktnější tělo, Full HD video i nový snímací čip se zvýšeným rozlišením na 16 megapixelů. V recenzi se podívejme na fotografické výsledky.

Noční scéna


Noční focení nečiní fotoaparátu větší potíže. I přes horší světelnost ostří docela spolehlivě, rozsah expozičních časů je bohatý a končí až na 60 sekundách, což musí stačit téměř každému. Bulb režim pak končí na 2 minutách.expoziční čas 10 s, clona F13, citlivost ISO 160, ohnisko 26 (52) mm, korekce -1 EV, klikněte pro zvětšeníMíra detailů je dobrá, potěší i pěkný tvar hvězdiček kolem světel, můžete se mrknout i na RAW verzi. Dále se podíváme na různé citlivosti v JPEGu i RAWu zároveň. JPEG je vlevo, RAW pak vpravo.ISO 160Nejnižší citlivost je v RAWu poměrně čistá a ostrá, barevný šum je ještě v normě. JPEG vyhlazuje zejména trávu, ostré detaily ponechává.ISO 200Citlivost ISO 200 je jen trošku vyšší, a tak se žádné výrazné změny ve kvalitě snímku nedočkáte. A to je dobře.ISO 400Citlivost ISO 400 je také docela slušná, šum v RAWu trochu roste, JPEGy vykazují silnější odšumování, oboje je ale použitelné.ISO 800Další navýšení citlivosti zvyšuje barevný šum v RAWu, ostrost je ještě dobrá. JPEGy ale mají už dost silné odšumování a ve výchozím nastavení síly odšumování už dochází k rozmývání barev.ISO 1600ISO 1600 má v RAWu silný barevný šum, slabší detaily mizí. JPEG pak celý chytá nažloutlý nádech, výrazné detaily a hrany ještě zůstávají.ISO 3200Zvýšení citlivosti na ISO 3200 dělá z RAWu barevnou podívanou, silnější hrany a objekty jsou nicméně pořád dobře vidět. JPEG je rozmytý.ISO 6400Nejvyšší citlivost ISO 6400 jen zhoršuje obraz. Silný barevný šum v RAWu, silné rozmývání v JPEGu.


Standardní scéna


Podívat se můžete i na tradiční standardní scény.expoziční čas 1/200 s, clona F6,3, citlivost ISO 160, ohnisko 33 (66) mm, klikněte pro zvětšeníDetaily jsou slušné, v nepříjemně světlé obloze se tenké větvičky trochu ztrácí. Můžete si stáhnout RAW verzi snímku.expoziční čas 1/320 s, clona F7,1, citlivost ISO 160, ohnisko 24 (48) mm, klikněte pro zvětšeníDetaily jsou slušné po celé ploše obrazu a objektiv zde nepředvádí žádné výraznější prohřešky. Dobrá práce.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.