Panasonic Lumix G3: menší a lehčí, je i lepší?

Panasonic Lumix G3: menší a lehčí, je i lepší?
Nedávno se objevil nový fotoaparát Panasonic Lumix G3. Proti předchůdcům přinesl kompaktnější tělo, Full HD video i nový snímací čip se zvýšeným rozlišením na 16 megapixelů. V recenzi se podívejme na fotografické výsledky.
K oblíbeným
reklama

Noční scéna


Noční focení nečiní fotoaparátu větší potíže. I přes horší světelnost ostří docela spolehlivě, rozsah expozičních časů je bohatý a končí až na 60 sekundách, což musí stačit téměř každému. Bulb režim pak končí na 2 minutách.expoziční čas 10 s, clona F13, citlivost ISO 160, ohnisko 26 (52) mm, korekce -1 EV, klikněte pro zvětšeníMíra detailů je dobrá, potěší i pěkný tvar hvězdiček kolem světel, můžete se mrknout i na RAW verzi. Dále se podíváme na různé citlivosti v JPEGu i RAWu zároveň. JPEG je vlevo, RAW pak vpravo.ISO 160Nejnižší citlivost je v RAWu poměrně čistá a ostrá, barevný šum je ještě v normě. JPEG vyhlazuje zejména trávu, ostré detaily ponechává.ISO 200Citlivost ISO 200 je jen trošku vyšší, a tak se žádné výrazné změny ve kvalitě snímku nedočkáte. A to je dobře.ISO 400Citlivost ISO 400 je také docela slušná, šum v RAWu trochu roste, JPEGy vykazují silnější odšumování, oboje je ale použitelné.ISO 800Další navýšení citlivosti zvyšuje barevný šum v RAWu, ostrost je ještě dobrá. JPEGy ale mají už dost silné odšumování a ve výchozím nastavení síly odšumování už dochází k rozmývání barev.ISO 1600ISO 1600 má v RAWu silný barevný šum, slabší detaily mizí. JPEG pak celý chytá nažloutlý nádech, výrazné detaily a hrany ještě zůstávají.ISO 3200Zvýšení citlivosti na ISO 3200 dělá z RAWu barevnou podívanou, silnější hrany a objekty jsou nicméně pořád dobře vidět. JPEG je rozmytý.ISO 6400Nejvyšší citlivost ISO 6400 jen zhoršuje obraz. Silný barevný šum v RAWu, silné rozmývání v JPEGu.


Standardní scéna


Podívat se můžete i na tradiční standardní scény.expoziční čas 1/200 s, clona F6,3, citlivost ISO 160, ohnisko 33 (66) mm, klikněte pro zvětšeníDetaily jsou slušné, v nepříjemně světlé obloze se tenké větvičky trochu ztrácí. Můžete si stáhnout RAW verzi snímku.expoziční čas 1/320 s, clona F7,1, citlivost ISO 160, ohnisko 24 (48) mm, klikněte pro zvětšeníDetaily jsou slušné po celé ploše obrazu a objektiv zde nepředvádí žádné výraznější prohřešky. Dobrá práce.reklama
Nejnovější články
Neopatrný indický fotograf zemřel při focení slonů. Ušlapali ho Neopatrný indický fotograf zemřel při focení slonů. Ušlapali ho
Chodit moc blízko k divokým zvířatům není příliš bezpečné. Přesvědčil se o tom indický fotograf, který fotil divoké slony. Ze své chyby se ale nepoučí, stádo ho ušlapalo a na následky zranění zemřel.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Leica SL2 aneb full frame Lumix S1R z Německa Leica SL2 aneb full frame Lumix S1R z Německa
Leica přichází s novým full frame CSC fotoaparátem SL2. Přináší 47MPx snímač s možností natáčení 4K60p videa i slow-motion ve Full HD při 180 fps. Má i DFD ostření a jde v podstatě  o převlečený Lumix S1R.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Olympusu se výrazně daří, neplatí to však o fotoaparátech Olympusu se výrazně daří, neplatí to však o fotoaparátech
Společnosti Olympus se finančně hodně daří, podařilo se jí opravdu velmi výrazným způsobem navýšit zisky. Zatímco příjmy rostly jen minimálně, zisk šel na násobky. To bohužel neplatí o divizi fotoaparátů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Fotobanka Getty Images končí s Rights-Managed, nyní už jen Royalty-Free Fotobanka Getty Images končí s Rights-Managed, nyní už jen Royalty-Free
Fotobanka Getty Images mění možnosti licencování vložených fotografií. Už brzy nebude možné kupovat snímky v tradiční Rights-Managed licenci, která tu s námi byla mnoho desítek let. Nově budou k dispozici už jen Royalty-Free snímky.
10.11.2019, aktualita, Milan Šurkala
Nové firmwary pro Panasonic Lumix S1, S1R, GH5(S) i G9 Nové firmwary pro Panasonic Lumix S1, S1R, GH5(S) i G9
Panasonic přichází s novými firmwary pro svá pokročilá CSC jak systému Micro Four Thirds, tak i full frame řady S. Přidána tak byla u některých modelů podpora CFexpress karet, jinde zase přibyla detekce zvířat.
10.11.2019, aktualita, Milan Šurkala