Panasonic Lumix G6: vyšší třída
Řada Panasonic Lumix G se s nejnovějším modelem Lumix G6 postavila technicky o něco výše a nápadně se přibližuje vlajkové lodi Lumix GH3. Jak si tento fotoaparát s 16MPx Live MOS snímačem a výklopným dotykovým displejem povede?
Kapitoly článku:
Příslušenství
K fotoaparátu dostanete objektiv, krytky těla i objektivu (v našem balení chyběla vnější krytka objektivu), Li-Ion akumulátor, nabíječku s kabelem, manuál, DVD a USB kabel.

Výdrž baterie
O napájení se tu stará Li-Ion akumulátor DMW-BLC-12E s napětím 7,2V a kapacitou 1200 mAh. Udávaná výdrž se 14-42mm objektivem je 330 snímků nebo 140 minut Full HD videa. To nejsou moc vysoká čísla a v praxi při testu se mi podařilo dosahovat ještě nižších čísel. Při prvním nabití to bylo okolo 215 fotografií a 4 minut Full HD videa a ani druhé nabití se od těchto hodnot nijak moc nelišilo.
Dodaný software
Pro nahrávání snímků do PC slouží aplikace PHOTOfunSTUDIO. Je trochu přerostlá, a tak počítejte s trochu pomalejším během, alespoň to platí tehdy, pokud nemáte zrovna nejnovější výkřik moderní počítačové techniky.

V levém sloupci se ukazují jen katalogizované snímky (ty, které byly nahrány přes aplikaci nebo jinak zaregistrovány), Vpravo jsou pak malé náhledy JPEGů i RAWů.

Snímky lze zvětšit a prohlížet si je podrobněji.

Nechybí podrobné zobrazení EXIF informací.

A najdete tu i Retouch menu, které dovoluje provést několik základních úprav. Není jich mnoho a každou musíte potvrzovat, což komfortu práce s aplikací moc neprospívá.

Znatelně lepší je to s RAW konvertorem, kterým je SilkyPix Developer Studio 3.1 SE. Jedná se o poměrně komplexní RAW konvertor se solidními možnostmi nastavení. Chválím na něm i rozumné a intuitivní dávkové zpracování.
Zobrazení displeje a menu
V této části recenze se podíváme na zobrazení LCD displeje. V horním řádku jsou informace o rozlišení snímků i videosekvencí, formátu záznamu, stylu ostření a stavu baterie. Dole jsou pak expoziční informace včetně automatikou volené ISO citlivosti a počet snímků, které se ještě vejdou na paměťovou kartu. V manuálním režimu vidíte graf časů a clon, červeně jsou vyznačeny nevyhovující varianty (pod nebo přeexpozice). Na straně si můžete všimnout ještě malou šipku pro dotykové ovládání, která nechává vyjet další menu.
![]() |
![]() |
Toto menu můžete vidět na levém snímku vpravo. Jsou zde další dvě funkční tlačítka Fn6 a Fn7. Rovněž se zde ovládají další speciální funkce, např. v režimu panoramat směr snímání. Pravý snímek ukazuje quick menu, ve kterém se můžete pohybovat dotykově i pomocí tlačítek a páčky zoomu.
![]() |
![]() |
Čtyřsměrný ovladač spouští podobné menu nabídky jako vidíte zde pro ISO citlivost. Pomocí tlačítka DISP můžete zrušit live view na displeji a nechat si zobrazit jen stavový displej. Je to výborný způsob jak mít vlastně quick menu pořád k dispozici. Stavový displej slouží i pro ovládání dotykem. Výborná možnost jak např. rychle změnit styl ostření, korekci blesku a podobně. Nemusíte tak lozit do hlavního menu.
![]() |
![]() |
Pro kreativní režim tu máte náhled a v pravém sloupci pak výběr z těchto kreativních režimů. Pravý snímek ukazuje režim natáčení videosekvencí.
![]() |
![]() |
Zde lze konfigurovat Wi-Fi připojení, o němž bylo již více řečeno v kapitole o Wi-Fi. Pravý snímek ukazuje hlavní menu, které se dělí na pět záložek. V některých dalších režimech jako jsou např. ty kreativní, tu může být až šest záložek (ta první se věnuje danému režimu).
![]() |
![]() |
Každá záložka se dělí na mnoho stránek, např. fotografická nastavení mají 7 stránek po 5 položkách. Bohaté jsou i možnosti nastavení videosekvencí.
![]() |
![]() |
Ve třetí záložce se konfiguruje ovládání a chování fotoaparátu, např. funkční tlačítka a mnoho dalšího. Vyfocené snímky si můžete zobrazit celoplošně, dole jsou zobrazené expoziční informace. Snímky lze posouvat dotykem, vyžaduje ale delší dotyk, než na jaký jste zvyklí ze smartphonů.
![]() |
![]() |
Snímky mohou být zobrazeny i v menším náhledu (dotykové posouvání pak funguje jen na tomto náhledu). Máte tu možnosti zobrazení expozičních a dalších fotografických nastavení, případně i barevné histogramy.
![]() |
![]() |