Panasonic Lumix GH2: Micro 4/3 v útoku

Panasonic Lumix GH2: Micro 4/3 v útoku
Dnes se podíváme na nový Panasonic Lumix GH2 se 14-140mm objektivem. Tento fotoaparát přináší 16MPx rozlišení do Micro Four Thirds systému, bohaté možnosti natáčení Full HD videa, plně polohovatelný dotykový LCD displej a tím zajímavosti rozhodně nekončí.
K oblíbeným
reklama

Příslušenství


Fotoaparát je dodáván ve velké šedivé krabici.Uvnitř najdete fotoaparát, popruh, objektiv s krytkami, Li-Ion akumulátor, nabíječku s kabelem, sluneční clonu, plnou verzi manuálu (hurá!!!), USB a AV kabel, CD-ROM a pouzdro na objektiv.

Výdrž baterie


Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor DMW-BLC-12E s vyšším napětím 7,2V a slušnou kapacitou 1200 mAh. Panasonic přesto hovoří o výdrži na zhruba 320 až 340 snímků (dle objektivu a využití hledáčku a displeje). V praxi jsem se při menší míře používání blesku pohyboval kolem 400 snímků (plus minus 10 fotografií), což není zas tak špatné číslo. Určitě by se mi líbila i vyšší hodnota, v rámci konkurence jde o hodnotu průměrnou.


Dodaný software


Fotoaparát je dodáván se softwarem PHOTOfunSTUDIO 6.0 BD Edition. Aplikace patří k těm trochu pomalejším.Možnosti editace snímků jsou jen průměrné. Pro základní editaci to stačí, osobně bych ale preferoval nějaký profesionálnější program.Naopak pro konverzi RAW snímků je k dispozici velmi pěkný program SilkyPix Developer Studio 3.1 SE. Možnosti úprav jsou skutečně bohaté a na program dodávaný k fotoaparátu toho umí dost.

Zobrazení displeje a menu


Hledáček i LCD displej mají v podstatě stejné zobrazení informací. Pro oboje tedy platí totéž, pomocí LCD displeje lze ale fotoaparát ovládat, takže zde najdete ještě některá tlačítka navíc.

Zobrazení je typické pro Micro Four Thirds fotoaparáty Panasonicu. Podle poměru stran budete mít po stranách černé pruhy, ikonky pak odpovídají rychlému menu. Vpravo vidíte menu pro výběr ISO citlivosti.


Při stisku tlačítka Q.MENU na fotoaparátu se můžete otočným voličem pohybovat mezi jednotlivými vlastnostmi (zde např. formát, do kterého se bude ukládat) a šipkami pak vybírat jednotlivé volby. Pokud stisknete tlačítko Q.MENU na LCD displeji, zobrazí se tlačítka přímo na displeji. I když jsou dále od sebe, stále jsou poměrně malá. I přesto se fotoaparát dá dotykově ovládat docela dobře, jen se to chce trochu naučit.


Velmi zajímavá je možnost tohoto menu, které se dá díky větším tlačítkům ovládat dotykově ještě lépe, jen škoda, že jednotlivé volby vždy musíte potvrdit tlačítkem MENU/SET (případně rychleji namáčknutím spouště). Vpravo vidíte výběr scénických režimů.


Toto je manuální ovládání expozice u videosekvencí, kdy můžete nastavit ISO citlivost, expoziční čas i clonu. K dispozici jsou tři režimy, manuální, 24p nebo zrychlený (resp. lehce zpomalený).


Hlavní menu je řešeno ve formě několika záložek. Vrchní se mění dle režimu, ve kterém jste (video, iA, prioritní režimy,...). Druhá záložka se věnuje videosekvencím.


Třetí a čtvrtá se věnuje technickým nastavením fotoaparátu, pátá pak zobrazuje pět posledních volených položek. Poslední šestá se věnuje zobrazování a editaci snímků.


Zobrazování snímků je klasické, dole se ukazují expoziční hodnoty. Náhledy si můžete doplnit i o histogramy nebo zobrazit menší snímek a více informací.Nejnovější články
Fotomobil Honor 20 Pro má makroobjektiv a modul s F1,4 Fotomobil Honor 20 Pro má makroobjektiv a modul s F1,4
Na trhu se objevuje nový fotomobil z dílen společnosti Honor. Ta představila novinku v podobě modelu 20 Pro, který přináší rovnou čtveřici zadních fotoaparátů. Mezi nimi vynikne makro fotoaparát a modul s rekordní světelností F1,4.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Limitovaná edice Leica CL "100 jahre bauhaus" Limitovaná edice Leica CL "100 jahre bauhaus"
V nabídce fotoaparátů značky Leica se objevuje další novinka v podobě limitované edice. Je jí model CL "100 jahre bauhaus", který oslavuje století existence umělecké a designové školy Bauhaus v Německu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Ušetři s Nikonem: letní slevy na fotoaparáty i objektivy Ušetři s Nikonem: letní slevy na fotoaparáty i objektivy
Nikon spouští letní prodejní akci s názvem "Ušetři s Nikonem". Mnoho fotoaparátů a objektivů bylo zlevněno, přičemž u některých setů se jedná o slevy až ve výši 10.000 Kč. Levněji tak lze získat i nové Z6 a Z7.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Ricoh/Pentax věří v návrat DSLR, v CSC nevidí potenciál Ricoh/Pentax věří v návrat DSLR, v CSC nevidí potenciál
Společnost Ricoh, která nyní stojí za zrcadlovkami a fotoaparáty Pentax, se nechala slyšet, že v brzké době vidí návrat fotografů k DSLR. Móda CSC je podle společnosti jen chvilková a pomine.
Včera, aktualita, Milan Šurkala35 komentářů
Panasonic Lumix S1R: sebevědomý vstup do FF Panasonic Lumix S1R: sebevědomý vstup do FF
Společnost Panasonic už nevyrábí CSC jen se 4/3" senzory, ale nově i s velkými full frame čipy. A právě dnes se podíváme na vlajkovou loď Lumix S1R se 47,3MPx snímačem. Umí i 4K 60p videosekvence.
Včera, recenze, Milan Šurkala64 komentářů