reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic Lumix LX15: noční borec

10.4.2017, Milan Šurkala, recenze
Panasonic je známý výrobou opravdu zajímavých fotoaparátů a nový Lumix LX15 papírově rozhodně nevypadá být výjimkou. Umí natáčet 4K video, má polohovatelný dotykový displej a objektiv s vynikající světelností F1,4.

Noční scéna


Focení v noci není vůbec žádný problém. Autofokus je perfektní, zvládne ostřit i za hodně špatného světla. Rozsah expozičních časů je rovněž velmi bohatý.


Panasonic Lumix LX15 LX10 noční scéna

expoziční čas 4 s, clona F6,3, citlivost ISO 125, ohnisko 57 mm, korekce -0,7 EV, klikněte pro zvětšeníKresba je detailní a kvalita snímku v RAWu je dosti překvapivá. Expozice se dá ještě docela dost dohnat softwarově. Vidíte spoustu vypálených pixelů, neboť jsem neměl zapnuté odšumování dlouhých expozic. To je samozřejmě možné aktivovat v menu fotoaparátu.


Panasonic Lumix LX15 LX10 noční scéna ISO šum noise

JPEG (vlevo) / RAW (vpravo)Do citlivosti ISO 800 jsou výsledky hodně slušné, nicméně snímky jsou použitelné i při ISO 1600 a dají se akceptovat také při ISO 3200. Podobně to vypadá u RAWů. Tam jde také vidět silnější modrý nádech od ISO 12800.


Standardní scéna


Tradičně se podíváme také na dva standardní snímky.


Panasonic Lumix LX15 LX10 standardní scéna krajina

expoziční čas 1/200 s, clona F5,6, citlivost ISO 125, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníVe většině plochy je kresba dosti dobrá, přestože je obraz značně korigován, jak ukázaly předchozí kapitoly. Můžete se podívat na RAW snímek.


Panasonic Lumix LX15 LX10 standardní scéna Mlýny Šenov

expoziční čas 1/160 s, clona F5,6, citlivost ISO 125, ohnisko 49 mm, klikněte pro zvětšeníUprostřed jsou vidět skvělé detaily, fotoaparát vykreslil čáry na šedé stěně mlýnů. Testovaný kus měl trochu slabší levou stranu. Opět si můžete stáhnout snímek v RAW formátu.

Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama