Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic Lumix S 18mm F1.8

2.12.2022, Milan Šurkala, recenze
Panasonic Lumix S 18mm F1.8
Panasonic má už pěkně ucelenou nabídku kompaktních full frame objektivů se světelností F1,8. Poslední novinkou je Lumix S 18mm F1.8 (S-S18), který nabídne velmi širokoúhlý 100° záběr. My ho dnes otestuje na 24MPx fotoaparátu Lumix S5

Sférické a poduškovité zkreslení

 
Dnešní objektivy často spoléhají na optické korekce a Lumix S 18mm F1.8 navzdory tomu, že jde o pevný objektiv, není výjimkou. Umožňuje to na druhou stranu dosáhnout menších rozměrů, než kdyby se perfektně rovné linie dosahovaly opticky. Po korekci jsou tak linie krásně rovné s minimálním sférickým zkreslením (+0,2 %), před korekcí je ale zkreslení docela viditelné (+4,3 %).
 

JPEG, korigovaný RAW
nekorigovaný RAW
 
 

Vinětace

 
U objektivu musíte počítat s vinětací (tmavším rohům) při nízkých clonách. U plně otevřené clony je to okolo 2 EV bez korekcí a zhruba 1,1 EV po korekci. U F2,8 jsme ale už někde okolo 0,8, resp. 0,3 EV. S dalším přicloňováním se dostanete na 0,3 EV bez korekcí a 0,1 EV s nimi, což si už opravdu nevšimnete.
 
Panasonic Lumix S 18mm F1.8 vinětace
 

Chromatická aberace


Podíváme se také na chromatickou aberaci, tedy barevné změny na kontrastních hranách při různých clonách.
 
clona F1,8 (JPEG)
 
clona F1,8 (RAW) 
 
clona F2,8 (JPEG)
 
clona F2,8 (RAW)
 
clona F5,6(JPEG)
 
clona F5,6 (RAW)
 
clona F16 (JPEG)
 
clona F16 (RAW)
 
U chromatické aberace bohužel nelze říci, že by na ní objektiv netrpěl. Není extrémní, ale místy umí být viditelná. S přicloněním úplně nezmizí, spíše se jen koncentruje do menší plochy.

Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.