www.digimanie.cz
>
>
>
>

Panasonic Lumix S 20-60mm F3.5-5.6

Panasonic Lumix S 20-60mm F3.5-5.6
, , recenze
Levnější full frame CSC fotoaparáty společnosti Panasonic dostaly nový setový objektiv. Je jím kompaktnější Lumix S 20-60mm F3.5-5.6 (S-R2060). Nabídne působivou širokoúhlou ohniskovou vzdálenost 20 mm.
K oblíbeným
reklama
Máme za sebou test nového setového objektivu Panasonic Lumix S 20-60mm F3.5-5.6 určeného pro full frame CSC fotoaparáty Panasonicu. Potěší kompaktní konstrukcí a zajímavým rozsahem už od 20 mm. Je tedy opravdu nadstandardně širokoúhlý. Je to solidní objektiv pro focení krajinek, potěší i při natáčení videa na Lumixu S1 a S5, které mají výraznější crop faktor ve 4K60p. Je tak jednou z možností, jak mít relativně širokoúhlý záběr na těchto fotoaparátech při 4K ve vyšších frekvencích. Naopak nepotěší absence optické stabilizace, takže se musíte spoléhat na tu v tělech fotoaparátů. I ta je velmi účinná, ale duální stabilizace je prostě duální stabilizace a sekundové expozice v noci i s přicloněním focené z ruky už nečekejte.
 
Panasonic Lumix S 20-60mm hodnocení
 
Univerzálnost objektivu omezuje minimální zaostřovací vzdálenost. Na 26mm ohniskové vzdálenosti sice dosahuje pěkného 0,43× zvětšení, ale velmi široký úhel záběru přináší komplikace s kompozicí (snadno si budete stínit, pozadí může snáze rušit). Na max. zoomu je už zvětšení nízké. Samotné ostření je tiché a rychlé.
 
Pokud jde o optické výkony, některé chyby jsou potlačovány fotoaparátem díky vestavěným profilům, a tak se většinou nesetkáte se zkreslením, také vinětace bude neznámým pojmem, povolíte-li její odstraňování v menu fotoaparátu (otevřete-li ale RAW bez prováděných korekcí, obou chyb si všimnete). Oceňuji velmi pěknou celoplošnou kresbu, která je dobrá i při plně otevřené cloně na většině ohniskových vzdáleností. Občas se vyskytuje mírná chromatická aberace. V protisvětle najdete často odlesky, mají však docela zajímavý charakter, a i když jistě budou někdy vadit, spolu se světelnými závoji naopak snímkům a zejména videu někdy propůjčují překvapivě efektní filmový vzhled.
 
Celkově tak jde o zajímavý a solidní setový objektiv, který nabídne netradičně širokoúhlý záběr a dobrou optickou kvalitu. Jako setový by mohl být trochu univerzálnější a je trochu škoda, že není opticky stabilizovaný. Svou službu ale splní dobře a rozhodně nejde o "seťák", který je jen jakýmsi nouzovým startovacím objektivem, než se koupí něco lepšího. V setu s fotoaparátem vyjde na 7000 Kč, což je velmi dobrá cena, nicméně samostatně je poměrně drahý.
 
 

Objektiv je vhodný pro:

 
1. Výrazně širokoúhlé fotografie s dobrou celoplošnou ostrostí
 
 

Plusy

 
+ Širokoúhlá 20mm ohnisková vzdálenost
+ Solidní optické výkony
+ Hladký chod zoomu (vhodné pro video)
 
 

Minusy

 
- Odlesky v protisvětle (občas však mohou být příjemně efektní)
- Mírná chromatická aberace
- Nízké zvětšení na větším zoomu
 
 
Za zapůjčení objektivu Panasonic Lumix S 20-60mm F3.5-5.6 děkujeme Panasonicu.
 
 
Cena v době testování: cca 19 000 Kč s DPH (7000 Kč v setu s fotoaparátem)Vývoj ceny testovaného produktu:
Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Leica uvádí Vario-Elmarit-SL 24–70 f/2.8 ASPH., je to převlečená Sigma Leica uvádí Vario-Elmarit-SL 24–70 f/2.8 ASPH., je to převlečená Sigma
Společnost Leica uvedla nový objektiv Vario-Elmarit-SL 24–70 f/2.8 ASPH. Ten je ale svým způsobem již nějakou dobu na trhu, neboť opticky jde o Sigmu, která se už vyrábí pro L-Mount a FE-Mount.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Další kameraman roztavil dron při filmování sopky, tentokrát cíleně Další kameraman roztavil dron při filmování sopky, tentokrát cíleně
Na Islandu už několik týdnů chrlí lávu sopka v Geldingadaliru u hory Fagradalsfjall. Máme odsud už mnoho působivých záběrů včetně minimálně jednoho roztaveného dronu. Nyní přibyl další a tentokrát to bylo záměrně.
6.5.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Vloggerské Sony A6700 má být prý už koncem května s 32MPx snímačem Vloggerské Sony A6700 má být prý už koncem května s 32MPx snímačem
Opět se objevují zprávy o novém high-endovém APS-C fotoaparátu společnosti Sony. Novinka by měla pravděpodobně nést jméno A6700 a s velkou pravděpodobností bude představena do konce tohoto měsíce.
4.5.2021, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Lovec bouřek točil tornádo, dron to nepřežil Lovec bouřek točil tornádo, dron to nepřežil
Lovec bouřek Brian Emfigner natáčel pomocí svého dronu tornádo ve státě Mississippi. Bohužel před ním nestačil uletět, a tak o dron přišel. Na druhou stranu získal působivé záběry, kterými se nyní může chlubit.
4.5.2021, aktualita, Milan Šurkala
Micro Four Thirds s 8K na 33MPx snímači: Bosma G1 Micro Four Thirds s 8K na 33MPx snímači: Bosma G1
Už nějakou dobu je jasné, že si to 8K zamíří i na 4/3" formát. Po kameře od Sharpu tu máme další podobný produkt. Je jím 8K videokamera Bosma G1 DC0200. Její snímač přináší vysoké 33MPx rozlišení.
3.5.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář