Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic Lumix TZ70: krůček k profi ultrazoomu

1.6.2015, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Nový Lumix TZ70 vypadá dost zajímavě. Jde o kapesní ultrazoom, u nějž najdeme snímač s rozumným rozlišením 12 megapixelů a dokonce i podporu RAWu. K tomu nechybí ani elektronický hledáček. Jak moc dobře bude fotit?
Zde se můžete podívat na několik ilustračních snímků.


Panasonic Lumix TZ70 galerie krajina

expoziční čas 1/1000 s, clona F3,3, citlivost ISO 80, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníProstřední část obrazu je dostatečně ostrá, směrem k rohům se ale ostrost snižuje. Můžete se podívat na snímek v RAWu.


Panasonic Lumix TZ70 galerie devětsil bílý

expoziční čas 1/125 s, clona F6,4, citlivost ISO 160, ohnisko 720 mm, klikněte pro zvětšeníTelemakro je docela dobré, navzdory špatné světelnosti je možné docela dobře mazat pozadí. Kresba je spíše průměrná, v hladkých plochách je hodně ustřelených pixelů po odšumování.


Panasonic Lumix TZ70 galerie kůra stromu

expoziční čas 1/50 s, clona F4,2, citlivost ISO 400, ohnisko 57 mm, klikněte pro zvětšeníMakro je dost slušné. Můžete očekávat menší hloubku ostrosti a mazání popředí i pozadí. Lze i clonit irisovou clonou, pak ale rychle roste difrakce.


Panasonic Lumix TZ70 galerie větve

expoziční čas 1/60 s, clona F3,8, citlivost ISO 160, ohnisko 40 mm, klikněte pro zvětšeníSnímek má poměrně dobré detaily, které se slévají pouze v málo výrazných oblastech. Můžete se podívat na snímek v RAW formátu.


Panasonic Lumix TZ70 galerie Havířov Šumbark

expoziční čas 1/500 s, clona F4,6, citlivost ISO 80, ohnisko 74 mm, klikněte pro zvětšeníProstředek je velmi slušný, rohy ale moc ostrosti nepobraly. Šum je s ohledem na to, že se jedná o nejnižší citlivost, poněkud vyšší, než by se mi líbilo. K dispozici je RAW snímek.


Panasonic Lumix TZ70 galerie pírko

expoziční čas 1/500 s, clona F3,3, citlivost ISO 80, ohnisko 25 mm, klikněte pro zvětšeníDobré makro, bokeh je roztažený směrem ven a bohužel trpí na chromatickou aberaci.


Panasonic Lumix TZ70 galerie Havířov Šumbark Destinová

expoziční čas 1/60 s, clona F3,6, citlivost ISO 80, ohnisko 33 mm, klikněte pro zvětšeníSměrem k rohům se ostrost lehce snižuje, což se projevuje v agresivnějším odšumování (fotoaparát nevidí ostrou kresbu a jasové změny tak považuje spíše za šum). Prostřední část má rozumné detaily.


Panasonic Lumix TZ70 galerie strakapoud

expoziční čas 1/400 s, clona F6,4, citlivost ISO 80, ohnisko 720 mm, klikněte pro zvětšeníS maximálním zoomem už můžete i na fotografický lov ptáků. Počítejte ale s tím, že optická kvalita objektivu na těchto ohniskových vzdálenostech není zrovna největší, ostrost je postižena difrakcí a bohužel nechybí ani chromatická aberace. K dispozici je RAW.


Panasonic Lumix TZ70 galerie Volkswagen Polo

expoziční čas 1/250 s, clona F6,4, citlivost ISO 80, ohnisko 720 mm, klikněte pro zvětšeníPři focení na větší vzdálenosti musíte počítat s tím, že se do hry mohou přidat už i atmosférické vlivy a pokroutit linie, které by byly jinak rovné. I tak jde ale vidět, že ostrost není právě ukázková.


Panasonic Lumix TZ70 galerie Haířov Šumbark Mládí

expoziční čas 1/500 s, clona F3,3, citlivost ISO 80, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníVe stínech je kresba hodně rozmytá. Obloha se přepaluje, protože dynamický rozsah scény byl opravdu dost vysoký. K dispozici je i RAW, kde se můžete podívat, co vše z něj lze vytáhnout. Ten ukazuje, že v trávě je velmi slabá kresba, takže špatné výsledky v ní nejsou záležitostí jen a pouze odšumování. Ze světel toho už moc nevytáhnete, ze stínů je to o něco lepší, byť za cenu výraznějšího šumu.


Panasonic Lumix TZ70 galerie PET láhev

expoziční čas 1/100 s, clona F6,1, citlivost ISO 200, ohnisko 537 mm, klikněte pro zvětšeníNa delších ohniskových vzdálenostech lze dosáhnout i relativně malé hloubky ostrosti. Některé linie se trochu třepí, plochy mažou, ale v zásadě je to docela dobrý výsledek.


Panasonic Lumix TZ70 galerie chodba

expoziční čas 1/10 s, clona F3,3, citlivost ISO 400, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníISO 400 už není malá citlivost a na snímku to jde vidět. Po odšumování zbylo hodně hrudek, což jde vidět zejména ve stínech. K dispozici je RAW.


Panasonic Lumix TZ70 galerie SsangYong Rexton

expoziční čas 1/125 s, clona F6,4, citlivost ISO 100, ohnisko 720 mm, klikněte pro zvětšeníMaximální zoom opět ukázal, že s optickou kvalitou to není nejslavnější, auto nalevo nepřekypuje právě detaily. Pozadí je lehce mimo hloubu ostrosti a projevují se na něm i atmosférické vlivy, takže výsledky v něm nelze hodnotit nějak negativně.


Panasonic Lumix TZ70 galerie pneumatiky

expoziční čas 1/160 s, clona F5,4, citlivost ISO 80, ohnisko 151 mm, klikněte pro zvětšeníS trochou snahy lze dosáhnout trochu rozmazaného pozadí i na středních ohniskových vzdálenostech.


Panasonic Lumix TZ70 galerie Karosa B941E

expoziční čas 1/80 s, clona F5,1, citlivost ISO 80, ohnisko 117 mm, klikněte pro zvětšeníTráva je poněkud rozmytá, výraznější detaily jsou nicméně docela v pořádku, případně s trochu roztřepenými hranami.

Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.