Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Photosmart R967: Překvapivě šikovné hápéčko

31.10.2006, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Již při první zmínce o R967 kolovaly ohlasy, že HP posílá na trh zajímavý a konečně konkurenceschopný model. Tento 10mpix kompakt nabízí plnou manuální kontrolu nad expozicí a v řadě parametrů mile překvapil, ale bude nahánět hrůzu kompaktům zavedených značek?
Naštěstí již dávno minula doba, kdy digitální fotoaparáty společnosti HP patřily na trhu k těm designově nejméně povedeným a kdy jejich plastový „kukuč“ odrazoval váhající kupce dříve, než mohli zjistit, jestli by daný model vůbec vyhovoval jejich potřebám. Krok dokonce až k designové špičce udělalo hápéčko svou poslední novinkou, označenou jako Photosmart R967, která snese ty nejpřísnější měřítka, nejenom co se týká designu, ale také konstrukce, protože je vyroben z nerezové oceli a působí téměř nerozbitně. Povedené tvary (vycházející z modelu R927) novinky si můžete prohlédnout sami na publikovaných fotografiích - to že, se při fotografování tato stříbrná "cihlička" také dobře drží a trochu zdlouhavě ovládá vám prozradíme v dalších kapitolách této recenze.

Atraktivní nejsou ovšem pouze tvary tohoto drobečka, ale řadu uživatelů jistě potěší i obrovský TFT LCD displej vyskytující se pochopitelně na zadní straně modelu. Oko náročnějšího uživatele zas ocení, že tato obrazovka s úhlopříčkou celé při palce má dostatečné rozlišení – 230 400 pixelů. Poskytovaný obraz byl skutečně téměř nezrnitý a rychle překresloval.


Tento fotopřístroj skutečně dostává svému označení - tedy Photosmart, protože některé jeho funkce jsou chytré a nabízejí široké možnosti kreativního snímání. Co tedy tento desetimegapixel s objektivem nabízejícím pouze trojnásobný optický zoom vlastně umí? Například disponuje technologií HP Steady Photo Anti-Shake, což je ovšem pouze elektronická stabiliazce obrazu spočívající v razantním zvýšení hodnoty ISO, takže budete mít často snímek relativně ostrý, ale zároveň velmi zrnitý. O problémech se šumem při hodnotách nad 100 ISO se zmiňujeme v dalších kapitolách. To daleko zajímavější a v praxi využitelnější je funkce „Adaptive Lighting Bracketing“. Díky ní nasnímáte tři verze téže situace, přičemž se projasnění týká u tmavších částí snímků ve dvou stupních a pořídíte ovšem i snímek v „klasickém“ provedení. Zmíněnou kreativitu umožňuje také například možnost vytvořit panorama až z pěti fotografií pořízených za sebou, a to přímo ve fotoaparátu. Přestože na to model na první pohled nevypadá, tak s ním budete mít expozici pod kontrolou díky manuálnímu režimu, k dispozici jsou i oba prioritní programy (priorita clony a času).
Přestože celou řadu věcí můžeme na této novince pochválit, včetně na tuto kategorii solidního obrazového výkonu (ovšem několik problémů jsme pochopitelně přeci jenom našli), tak model nás zklamal především, co se týká svižnosti provozu. Především více než čtyřsekundový náběh a také pomalejší ukládání do paměti (desetimegapixelové snímky v nejmenší kompresi se ukládají až sedm sekund...) a trochu mdlé zaostřování nutí vzpomenout si na starší modely od HP, které jsme kritizovali také kvůli "nesvižnosti". Snad jenom zpoždění spouště po namáčknutí sneslo přísnější kritéria (do 0,2 sekundy), ovšem již zpoždění bez namáčknutí se opět vyšplhalo až na půl sekundu.

Na závěr tohoto úvodního vstupu si ještě prozradíme, že HP Photosmart R967 se sice vejde téměř do každé kapsy při rozměrech 96 x 25,6 x 62 milimetrů, ovšem jeho váha díky kovovému plášti by většinu těchto kapes asi protrhla - model váží totiž i s akumulátorem přibližně 200 gramů. Nečekaná váha novinky je prostě daní za bytelnost a za (při normálním zacházení) nerozbitnost.