Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Premier 5384: bytelný, ale pomalý drobeček

25.5.2005, Marek Kuřina, recenze
Rozhodli jsme se podívat bedlivým okem recenzenta na novinku společnosti Umax, která nás překvapila již na poprvé nízkou cenou. V našem testu jsme sice několik problémových oblastí objevili, přesto poskytoval model docela solidní obrazový výkon (naše připomínky najdete v části Praktické zkušenosti) a díky manuálnímu nastavování clony nebo času či použití histogramu budete mít expozici pod kontrolou. Nelíbilo se nám ovšem příliš ovládání modelu.
Kapitoly článku:
  1. Premier 5384: bytelný, ale pomalý drobeček
  2. Ovládání a další popis
  3. Praktické zkušenosti
  4. Závěr
První, čeho jsme si při testování všimli, bylo to, že tento Premier je velmi pomalý: první expozici uděláte po zapnutí až téměř ze 5 sekund, ukládání snímků je také průměrně pomalé (v maximální kvalitě se zapisuje snímek skoro 4 sekundy), ostření zejména v interiéru trvá přes půl sekundy a také zpoždění spouště je znatelné - především bez namáčknutí, kdy jsme naměřili až 0,7 sekundy. Proto při snímání alespoň trochu se pohybujících předmětů nejdříve spoušť předstiskněte, pak je prodleva pouze 0,35 sekundy. Nabíjení blesku trvá někdy i deset sekund. Ovšem všechny tyto výtky (i k obrazovému výkonu - viz Praktické zkušenosti), musíme zohlednit k velmi nízké ceně modelu (5 290 Kč), která může jít po pár měsících na internetových shopech ještě dolů.Novinka je vybavena pětimegapixelovým CCD snímačem, proto můžete nasnímat fotografie v těchto čtyřech rozlišeních: 2560 x 1920, 2048 x 1536, 1280 x 960 a 640 x 480 bodů. Citlivost snímače se pohybuje od 100 do 400 ISO. Citlivost lze i manuálně nastavit. Zklamáním byly parametry videozáznamu: sice je ozvučený, ovšem pouze v maximálním rozlišení 320 x 240 bodů. Ukládá se ve formátu MPEG 1. Snímky se ukládají ve formátu JPEG buď do vnitřní paměti (o kapacitě 16 MB), anebo na paměťové karty typu Secure Digital.

Objektiv je trojnásobný optický zoom (k dispozici je i maximálně čtyřnásobné přiblížení digitální) při rozsahu ohniskových vzdáleností od 7,2 do 21,6 milimetrů (v přepočtu 35 - 110 mm) při světelnosti od F2,7 do F4,5. V Makro režimu zaostříte od 10 centimetrů, jinak od 80 centimetrů. Ostření je automatické, manuálně můžete nastavit zaostření na vzdálenost jednoho a tří metrů. Premier DC 5384 je sice dobře funkčně vybaven - kromě manuálního nastavení clony a času můžete využít režimů s prioritou clony nebo času či 6 přednastavených scén (například Portrét, Sport nebo Krajina), ovšem způsob manuálního nastavování jednotlivých parametrů expozice je nepraktický a také není ideální, že po přepnutí na manuál se nastaví čas na maximální hodnotu osmi sekund. Na druhou stranu nás potěšila přítomnost histogramu a funkce expozičního bracketingu. Model umí i sekvenční snímání (až 16 fotografií v řadě). Dostatečný je rozsah závěrky: od 1/1000 až do 8 sekund. V Menu najdete i korekci expozice v rozsahu +-2EV po půl krocích. Model je napájen dvojicí tužkových AA baterií. Na boční straně najdete konektory USB (polde doby přenosu jde pravděpodobně o USB 1.1) a AV.K ovládání modelu jsme měli několik výhrad (více v části Ovládání a další popis), ovšem díky celokovovému tělu je novinka bytelná a má až překvapivě atraktivní design. Fotografovat můžete pohodlně i pouze jednou rukou, protože tento Umax je malý (93 x 64 x 34 milimetrů) i lehký (185 gramů). Větší výhrady jsme měli především ke způsobu zaměřování scény, jelikož na zadní straně je pouze mrňavý 1,5 palcový barevný LCD zobrazovač, který navíc zobrazoval mírně zrnitě a přes optický hledáček rozhodně neuvidíte 100 procent dané scény.Pořízení prvního snímku4,5 s
Snímek s namáčknutím spouště0,35 s
Snímek bez namáčknutí 0,7 s