Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Ricoh Caplio GX: Černý jezdec na rychlém koni

30.6.2004, Michal Spáčil, recenze: specifikace produktu
Není tomu tak dávno, co Ricoh oznámil nový pokročilý kompakt s pěti megapixely a trojnásobným optickým zoomem nazvaný Ricoh Caplio GX. Vyznačuje se vysokou rychlostí náběhu, odezvy spouště i zobrazování pořízených snímků. Tento přístroj by měl uspokojit náročnější zájemce o fotografování a tomu odpovídá i jeho výbava a provedení.
Možnosti expozice

Základním režimem pro snadné pořizování snímků je jako obvykle režim auto, symbolizovaný na kruhovém voliči režimů ikonkou fotoaparátu. Tento režim však umožňuje kromě clony a času přístup ke všem nastavením přístroje včetně WB, ISO a tak dále, takže připomíná spíš Program AE, než plný automat. Manuální režim netřeba představovat – všechny parametry jsou zde v rukou uživatele. Scénických režimů je šest: Portrét, Sport, Krajina, Noční snímek, Text a Vysoká citlivost. Poslední zmiňovaný režim stojí za pozornost, neboť “vyšponuje” ISO až na 1600 a navíc přepne LCD displej do režimu, v němž sice velmi pomalu překresluje, zato však dobře vidí potmě. To je ovšem nadsázka, nějaké to světlo je samozřejmě nutné, jinak ani při vší citlivosti neuvidíme nic.

Rychlost elektromechanické závěrky lze měnit pouze v manuálním režimu, nejkratší čas je 1/2000s, po běřných krocích se dojde až k jedné vteřině a dále je možno zvolit 2, 4, 8, 15 a 30 sekund. Maximální rozsah clony je od f2,5 až po f14 – záleží však na zoomu, také na nastavení funkce Step - Zoom. Takže se dá říct, že clonu je možné volit v jednom ze čtyř rozsahů, přičemž v žádném z nich nedosáhneme plného rozpětí. V každém z rozsahů je možné zvolit pouze jednu ze tří hodnot clony. Je to trochu zamotané, takže se to pokusíme ještě přiblížit tabulkou:



Nastavení zoomu
Volitelné hodnoty clony
28 mm
f2.5, f4.7, f8.1
35mm
f2.7, f5.0, f8.8
50mm
f3.2, f6.0, f11
85mm
f4.3, f8.0, f14



ISO lze kromě automatiky nastavit na hodnoty 64, 100, 200, 400, 800 a 1600. To je z obou stran škály slušný rozsah. Vyvážení bílé má kromě automatické volby čtyři obvyklé presety a podle očekávání i manuál.

Měření expozice se děje buď multisegmentově při použití 256 plošek, plošně se zvýhodněným středem nebo bodově. Užitečnou pomůckou je histogram v reálném čase, který je možné přivolat do pravého dolního rohu displeje. Ještě zmíníme, že při snímání na dlouhé časy se automaticky zapne funkce redukce šumu.


Objektiv a ostření

Dobře udělaný objektiv se čtyřnásobným přiblížením je rychlý a tichý, ve vytažené podobě jsme zjistili lehkou vůli. Zoom se pohybuje podle nastavení buď ve čtyřech nebo v patnácti krocích. Záleží na tom, zda je zapnutá funkce Step zoom. Světelnost objektivu se mění od f2,5(W) po 4,3(T). Zaostřování využívá hybridní autofokus s externím senzorem, což je osvědčená a spolehlivá kombinace a v průběhu testu jsme si rychlé a spolehlivé ostření dost pochvalovali.

Samostatný odstavec zaslouží režim Makro. Zaostřit lze zde už od jednoho centimetru, a na testovacích fotografiích na další straně jsme se pokusili dokázat, že je to skutečně pravda. Na zmíněný 1 cm musí být zoom v poloze Wide, při Tele je minimum 8 cm. Sympatická je možnost pomocí šipek určit bod zaostření, což je v režimu makro neocenitelná výhoda. Dalším velkým plusem je možnost použít předsádky.


Blesk

Rozsah vestavěného blesku je 0,2 až 5m v rozsahu Wide, u Tele je to poněkud méně: 0,15 – 2,9m. Blesk má tradiční režimy Auto, Redukce červených očí, Vynucený blesk, Vypnutý blesk a synchro s pomalou závěrkou. V režimu makro nás rozveselila možnost fotografovat s bleskem objekty bližší 15 cm bez přeexpozice, což ovšem vyžaduje nastavit ISO do režimu Auto. Vzato kolem a kolem si však s vestavěným bleskem nemusíme lámat hlavu, protože tento Ricoh má sáňky na externí blesk. S externím bleskem se však pojí jedna nevýhoda – sáňky mají pouze středový kontakt, a fotoaparát si tak s bleskem “nepopovídá” o expozici.


Rychlost

Tento Ricoh je stejně jako jeho nedávní předchůdci především o rychlosti. Náběh přístroje po zapnutí proběhne zhruba za 1 sekundu, odezva spouště je údajně 0,12s, což už bohužel je mimo naše měřící možnosti. Je to jednoduše velmi rychlé. Tajemství úspěchu zřejmě spočívá v maximálním využití možností kombinované mechanicko-elektronické závěrky. Rychlé je i prohlížení snímků ve fotoaparátu, prohlížení je ještě urychleno tím, že po přechodu do režimu prohlížení nebo při přecházení mezi jednotlivými snímky se nejdříve okamžitě krátce zobrazí náhledová, prokládaná varianta snímku, která je vzápětí nahrazena “plnou verzí”.

V této souvislosti musíme zmínit skutečnost, že v nejvyšším rozlišení při ukládání ve formátu TIFF je zpracování a ukládání snímku do paměti dost pomalé. Není divu, výsledný snímek má kolem 9,6 MB. Při nejvyšším rozlišení a nejnižší kompresi mají snímky necelé 2MB a žádnou protivnou prodlevu jsme zde nepozorovali. V důsledku předchozí havárie redakční SD karty jsme bohužel museli využívat pouze interní paměť přístroje, a proto nemůžeme zodpovědně posoudit rychlost ukládání na SDčka. V souvislosti s bleskem zde nastává jedno nemilé zpoždění. Interní blesk se nabíjí velmi dlouho a po dobu jeho nabíjení zhasne LCD displej. To je u kompaktů celkem běžné, zde nám však připadalo, že se to skutečně dost vleče.

Napájení

GXko má vnitřnosti udělané tak, že bateriovém prostoru se může usídlit buď LI-Ion akumulátor, nebo dvě AAčka. Silnou stránkou přístroje je stejně jako u předchozího RXka nízká spotřeba energie a tím i dlouhá výdrž na jedno dobití akumulátoru. Přístroj zvládne pořídit 500 snímků, než se baterie definitivně rozloučí. Samozřejmě je možné použít i AC adaptér.


Příslušenství

Tento Ricoh je určen přemýšlivým fotografům a proto se vyznačuje rozšiřitelností. Pro použití předsádek a filtrů je nutné koupit adaptér HA-1, který zahrnuje i sluneční clonu a stojí 895 Kč včetně DPH. Po jejím nasazení lze na přístroj nasadit veškeré filtry o průměru 37mm. Dovozce Ricohů k nám, jímž je firma Fomei, dodává k těmto účelům filtry Marumi. Můžeme připojit info o základních filtrech a jejich cenách:

FiltrCena
UV280 Kč
1A Skylight280 Kč
C - PL605 Kč
ND4310 Kč


Na HA-1 lze také nasadit konverzní čočky na krátká i dlouhá ohniska. Může také posloužit jako prostředník mezi fotoaparátem a dalekohledem či mikroskopem. Do hot-shoe sáněk pro externí blesk lze nasadit i externí hledáček.

Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.