Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

S A500 můžete klidně začít!

14.4.2006, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Nový digitální fotopřístroj Fujifilm FinePix A500 asi nebude ani hitem jarní sezóny, ani na jeho uvedení nečekali dychtiví fotonadšenci, přesto pro řadu zájemců, kteří i v dnešní době stále ještě nesměle pokukují po digitální fotografii a nemohou se rozhoupat, se může tato novinka stát "ideálním" fotoaparátem. Pětistovka se totiž velmi jednoduše ovládá, má pouze několik základních funkcí a téměř vždy se můžete spolehnout na automatiku. Samozřejmě máme k modelu celou řadu výhrad, ovšem ty musíme vidět ve světle velmi nízké pořizovací ceny.
Kapitoly článku:
Co tedy nový FinePix A500 tedy umí? Pochopitelně zachytit statické snímky, ale také videozáznam. Ovšem tak jsme hned na začátku narazili na jeden z nedostatků této novinky. Model sice natáčí (neozvučené) video, ovšem pouze v rozlišení 320 x 240 bodů a to navíc jenom rychlostí 10 snímků za sekundu, což bylo "in" možná před pěti lety (což je z hlediska digitální fotografie v pravěku). Ovšem asi málokdo si bude kupovat tohoto mrňouse se záměrem točit amatérské filmy... Pojďme se tedy podívat raději na to, v čem je tato novinka zajímavá. Je totiž vybavena Super CCD HR snímačem obsahujícím celkem 5,22 milionů obrazových buněk, přičemž efektivně automatika zvládá využít 5,1 milionů, takže v Menu najdete pět rozlišení, a to včetně formátu 3:2 (2592 x 1944, 2592 x 1728, 2048 x 1536, 1600 x 1200 a 640 x 480 bodů). Potěšila nás možnost manuálního nastavení citlivosti snímače, a to na hodnotách 100, 200 a 400 ISO. Jak si novinka poradila se šumem, vám prozradíme v části Kvalita zobrazení.Optická část je klasická pro kapesní automaty: dočkáte se trojnásobného optického zoomu, konkrétně je rozsah ohniskových vzdáleností od 6,4 do 19,2 milimetrů (v přepočtu od 38 do 114 mm), bohužel při podprůměrné světelnosti objektivu Fujinon F3,3 - F5,5. Jinak je maximální clona F8,5. Přesto nás překvapilo, že autofocus pracoval relativně svižně, samozřejmě při horších světelných podmínkách již pomaleji. V Makro režimu lze snímat až od deseti centimetrů, běžně optika ostří od 60 centimetrů. Otestovali jsme pochopitelně také rychlost provozu: přestože snímat můžete začít téměř až za 4,5 sekundy, tak jinak není novinka až tak pomalá. Zpoždění spouště je solidních 0,2 sekundy s namáčknutím spouště (bez namáčknutí ovšem 0,9 s). Horší je že při zapínání modelu musíte držet tlačítko Power téměř sekundu, abyste model „nahodili“. To sice zabraňuje náhodnému zapnutí, ovšem také se vám často nepodaří model zapnout, i když se o to právě snažíte. Autofocus je relativně velmi svižný (vzhledem ke kategorii kapesních automatů), i když trochu hlučný (při ostření neustále "cvaká"). Také zápis na kartu vás nezdrží, pětimegapixelový snímek uložíte za tři sekundy.
Fotografovat s tímto modelem můžete při použití maximálního expozičního času dvě sekundy a na dynamické situace si budete muset vystačit s 1/1500 sekundy. Pochopitelně jinak se musíte vejít do tohoto vymezení. Dosah blesku při širokoúhlém snímání je solidních 3,1 metru. Co se týká dalších funkcí, tak novinka jich moc nenabízí, přesto začátečníkovi ty přítomné pomůžou na cestě za přesnou expozicí. Především čtveřice přednastavených režimů (Portrét, Krajina, Sport a Noční snímání) bude rychlou „nápovědou“. Měření expozice probíhá na 64 zónách celoplošně. Pokud si přepnete v Menu na Manuál, můžete ještě korigovat expozici (rozsah +- 2 EV po třetinách) nebo vybrat si jednu ze šesti přednastavených hodnot teploty bílé.

Rychlost provozu

Pořízení prvního snímku4,5 s
Snímek s namáčknutím spouště< 0,2 s
Snímek bez namáčknutí< 0,9 s


Model je vybaven vnitřní 12 MB pamětí, takže se předpokládá, že si pořídíte dodatečně paměťovou kartu xD-Picture Card (maximálně o velikosti 1 GB, v balení nenajdete přibalenou žádnou). Další výhradu máme ke složitějšímu komponování scény, protože optický hledáček ani zdaleka nezabírá 100% scény a LCD displej je na dnešní poměry vskutku mrňavý (1,8 palců) a ještě má velmi nízké rozlišení – pouze 77 tisíc pixelů. Také poskytovaný obraz je mírně zrnitý a obraz se pomalu překresluje. V chodu udržuje model pouze dvojice AA baterií – v našem energetickém testu novinka příliš neoslnila, "zkolabovala" za 40 minut neustálého snímání s bleskem s aktivovaným LCD displejem. Proto na delší výlety doporučujeme přibalit si dvojici náhradních baterií.