Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samsung EX1: příjemné překvapení

8.6.2010, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Testem si prošel i velmi zajímavý kompakt Samsung EX1. Přináší velký čip s malým rozlišením, objektiv s rekordní světelností, sáňky na blesk a také plně polohovatelný displej. To vše za velmi nízkou cenu. Je ve skutečnosti také tak dobrý?
Samsung s modelem EX1 velmi příjemně překvapil. Konkurenční Panasonic LX3 vládne trhu už rok a půl a doposud jej nikdo přímo nesesadil z trůnu, ačkoli Canon měl dva velmi dobré pokusy (G11 a S90), které jsou ale rovněž vynikající a podle toho, co člověk preferuje, mohou být i lepší volbou než LX3. Samsung ale stavěl právě na konceptu LX3, který dotáhl ještě dále. Rekordní světelnost ještě dále vylepšil, ponechal široké ohnisko, ale lehce navýšil zoom, přibyl dokonce i polohovatelný displej. Navíc cena je posazena o poznání níže, takže minimálně na papíře je Samsung EX1 jasný "LX3 killer", jak se v zahraničí při uvedení začal přezdívat. Proto jej budeme s LX3 také občas srovnávat.
 
Fotoaparát má tedy velký 1/1,7" CCD čip (podle všeho se jedná o tentýž čip Sony ICX685GZ, který je i v Canonu PowerShot S90 a G11) s malým rozlišením 10 megapixelů, což by mělo zaručit i nízkou hladinu digitálního šumu. Nechybí ani podpora formátu RAW. Objektiv má 3× optický zoom od 24 milimetrů s vynikající světelností začínající již na F1,8! Displej je typu AMOLED, plně polohovatelný s velkou 3,0" úhlopříčkou a vysokým rozlišením 614.000 bodů. Je tedy se na co těšit.
 
 

Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Poprvé, když EX1 dostanete do ruky, překvapí vás trochu velikost. Není to sice žádný obr, ale přeci jen už to není foťáček do každé kapsy. I hmotnost přes 350 gramů bez příslušenství není nízká. V rozumně velké kapse jej tedy nosit lze, ideálně se ale bude cítit pověšený kolem krku, k čemuž slouží i popruh. Design je velmi pěkný v zajímavém stylu, zpracování nadprůměrně dobré. Nic nevrže, vše má příjemnou aretaci, tuhost, prostě ideální stav. K dispozici je černá a tmavě šedá varianta.



Vepředu je velký objektiv, kolem nějž je zmíněno několik vlastností přístroje. Zajímavější je hlavě grip na levé straně (z tohoto pohledu), který trochu vylepšuje držení přístroje. To je ale spíše průměrné, grip sice neklouže, ale i tak by mohl být z méně klouzavého materiálu. Především na zádi není moc místo, kam se zapřít palcem. Na gripu je přijímač dálkového ovládání a kolečko, jímž se nastavuje expoziční čas (v režimu priority času a manuálním režimu). Pokud jej zmáčknete a točíte, můžete pohodlně a rychle nastavit korekci expozice, která je jinak zakopaná v menu. Najdete zde i pomocnou AF diodu.



Specifikace objektivu jsou doslova famózní. Tímto počinem nám Samsung udělal obrovskou radost. Začíná na extrémně širokoúhlých 24 milimetrech a maximální ohnisko je díky 3× optickému zoomu 72 milimetrů. To sice není mnoho, ale stále lepší než 60 mm u LX3. Obrovskou výhodou je i naprosto bombastická světelnost. F1,8 na nejširším ohnisku je prostě úžasná. A aby toho nebylo málo, tak na nejdelším ohnisku je jen o trošičku horší, její hodnota činí F2,4. To se dnes moc často nevidí, i na nejdelším ohnisku můžete docela slušně fotit, ačkoli světlo bude nedostatečné.

Nesmí chybět ani optická stabilizace. Trochu mě jen mrzel malý počet kroků zoomu, někdy je obtížné najít to správné ohnisko. Okruží objektivu lze odšroubovat a použít volitelné předsádky. Je skvělé, že okruží se nijak neviklá, takže ani nepoznáte, že vůbec odšroubovat jde.



Při pohledu seshora je vidět trochu větší tloušťka přístroje a zazoomovaný objektiv. Nalevo je výklopný blesk. Ten obsluhujete plně manuálně, tedy jeho vyklopení i zasunutí je jen na vás, což po zkušenostech s Canony s automatickým bleskem vidím jako velkou výhodu. Nechybí ani sáňky na externí blesk, další pozitivum pro EX1. Směrem doprava je volič režimů samospouště a sekvenčního snímání. To je dobré např. proto, že samospoušť nemusíte nastavovat po každém snímku. Osobně by se mi ale 2sekundová samospoušť, kterou často používám, líbila být umístěna blíže k výchozímu režimu normálních snímků.

Takto je nutno kolečko otočit o téměř půl otáčky. To ale nelze brát jako výtku, spíš jen jako nápad. Páčka zoomu i spoušť mají výtečný a přesný chod. Totéž platí o kolečku fotografických režimů, které se otáčí přiměřeně ztuha s rozumnou aretací tak, aby se s ním pohodlně pracovalo, ale zároveň se jím nedalo lehce nechtěně otočit. Po stranách jsou ouška na provlečení popruhu.



Vzadu najdete velký polohovatelný 3,0" AMOLED displej. Jeho rozlišení sice manuál neudává a ani na stránkách Samsungu jsem se hodnoty nedopátral, při uvedení se ale hovořilo o rozlišení 614.000 bodů, což je jasný nadprůměr.



Rozlišení je skutečně vynikající, obraz je nadprůměrně ostrý a s pěknými barvami. Pokud ale čekáte snadné manuální ostření, musím vás zklamat. Pomalý snímací čip stejně jako u Canonů nezvládá v dostatečné rychlosti dodávat obrazová data v plné kvalitě, a tak se jedná jen o zvětšení obrazu, který by byl na displeji ve výchozím stavu. Jinak řečeno, obraz je sice přiblížen, ale je výrazně kostičkovaný. Pozorovací úhly jsou vynikající, pozorovatelnost na slunci je díky AMOLED technologii rovněž nadprůměrná. Jde asi o první AMOLED, kde jsem si všiml skutečně výrazného posunu oproti LCD.



V horním pravém rohu je tlačítko AEL pro zamčení expozice, případně pro ochranu snímků proti smazání. Následuje červené tlačítko pro natáčení videosekvencí. MENU, jak se dá očekávat, spouští hlavní menu přístroje, které vypadá naprosto úžasně s pěknými animacemi. Dá se v něm docela příjemně posunovat pomocí otočného okruží čtyřsměrného ovladače. Napravo je ještě tlačítko pro úpravu měření expozice.

Čtyřsměrné tlačítko je ve formě naklápěcího kolečka. Směrem nahoru se nastavuje zobrazení displeje, napravo ISO citlivost, dole makro režim a nalevo blesk. Osobně bych uvítal, kdyby se makro režim dal celý ovládat jedním tlačítkem. Do menu vejdete stiskem tlačítka dolů, menu je ale horizontální, takže v něm se už musíte pohybovat tlačítky vpravo/vlevo. Kdyby to šlo stále tímtéž tlačítkem dolů, nemuselo by to být vůbec špatné. Část čtyřsměrného ovladače je vyvedena také jako otočné okruží. Jeho aretace je tak akorát, citlivost by mohla být trochu vyšší (rozuměj chtělo by to trochu menší úhel otočení nutný ke skoku na další pozici).

Poslední dvě tlačítka pod čtyřsměrným ovladačem slouží ke vstupu do menu prohlížení a Fn vám umožní spustit tzv. rychlé menu. To má geniální strukturu s nastaveními ve vertikálním řazení a volbami pro tato nastavení se pak horizontálně rozbalují. Vše snadno obsloužíte tlačítky a otočným okružím.



Z pravé strany lze vidět jen ouško na provlečení popruhu a krytku HDMI portu.



Najdete zde tedy HDMI, ale i konektor pro USB kabel.



Nalevo pak není téměř nic zajímavého, jde vidět větší rozměry přístroje.



Vespod je trochu mimo osu objektivu (ale zhruba v těžišti přístroje) kovový závit pro stativ a krytka prostoru pro baterii a paměťovou kartu.



Pod krytkou najdete Li-Ion akumulátor SLB-11A s nízkým napětím 3,8 V a poměrně slušnou kapacitou 1130 mAh. Použity jsou SD nebo SDHC karty, dnešní standard.



Samsung EX1 tedy vypadá být po zběžném průzkumu velmi solidním přístrojem s mnoha možnostmi. V dalších kapitolách se podíváme i na to, jaké vlastně dělá fotografie.

Technické specifikace: Samsung EX1
Snímací prvek
Celkový počet pixelů 10 MPx
Efektivní počet pixelů 10 MPx
Velikost snímače 1/1,7" CCD (přibližně 7,6×5,7 mm)
Rozlišení fotografií (4:3) 3648×2736, 3264×2448, 2592×1944, 2048×1536, 1024x768
(3:2) 3648×2432
(16:9) 3648×2048, 1920×1080
(1:1) 2736×2736
Rozlišení videa 640×480 / 30 nebo 15 fps, 320×240 / 30 nebo 15 fps, mono zvuk
Poměr stran 4:3, 3:2, 16:9, 1:1
Typ barevného filtru RGB
Formát záznamu JPEG (Exif 2.21), MP4 (MPEG4 H.264 AVC)
Optika fotoaparátu
Značka Schneider-KREUZNACH
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný) 5,2 - 15,6 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 24 - 72 mm
Světelnost objektivu F1,8 - 2,4
Rozsah clony F1,8 - F6,7 (wide), F2,4 - F6,9 (tele), na některých ohniscích možno zvolit až F7,2, irisová clona
Mechanická stabilizace ano (lens shift, optická stabilizace)
Elektronická stabilizace ano (režim Dual IS)
Možnost použití předsádek ano
Digitální zoom ano (4×)
Zaostřování
Zaostřování auto focus (středový, vícebodové ostření, výběrové ostření, sledování objektu, detekce tváří), manuální ostření
Ostřící vzdálenost 80 cm - nekonečno (normal wide i tele)
5 cm - 80 cm (makro wide)
50 cm - 80 cm (makro tele)
Pomocné zaostřovací světlo ano
Elektronická část
Procesor DRIMe III
Testovaný firmware -
Spotřeba -
Měření expozice vícebodové, středově vyvážené, bodové
Citlivost ISO AUTO ISO, 80, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200
Rychlost závěrky 16 - 1/1500 s
Expoziční režimy auto, priorita clony, priorita času, manual
Vyvážení bílé barvy Automatické vyvážení bílé, Denní světlo, Pod mrakem, Zářivka typu h, Zářivka typu l, Žárovka, Vlastní nastavení, Teplota barev (3000K až 10000K)
Scénické režimy Snímek s retuší, Noc, Portrét, Děti, Krajina, Detail, Text, Západ slunce, Svítání, Protisvětlo, Ohňostroj, Pláž&sníh
Samospoušť 2s, 10 s
Sériové snímání neznámá rychlost
Vestavěný blesk - režimy Vypnuto, Automatický, Červené oči, Vyrovnávací, Pomalá synchronizace, Redukce červených očí
Vestavěný blesk - dosah 0,2 - 6,2 metrů (wide)
0,5 - 5,1 metru (tele)
Externí blesk ano
Ostatní
Hledáček ne
LCD displej 3,0" AMOLED, 614.000 bodů
Digitální výstup USB 2.0, AV, HDMI 1.4
Paměťové karty SD, SDHC
Interní paměť 22 MB
Napájení Li-Ion akumulátor SLB-11A 3,8 V 1130 mAh (240 snímků)
Hmotnost 356 gramů (bez příslušenství)
Rozměry 114,4 x 64,6 x 30 mm
Barevné varianty černá, tmavě šedá
Standardní příslušenství Li-Ion akumulátor, adaptér+kabel, USB kabel, CD-ROM, manuál, popruh
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.