Samsung Galaxy S II: přemožitel kompaktů?
1.11.2011, Milan Šurkala, recenze
Po delší době se opět podíváme na fotomobil. Dnešním testem projde jeden z nejoblíbenějších smartphonů vůbec, Samsung GT-i9100 Galaxy S II. Nabízí obrovské množství různých technologií a my se dnes podrobněji podíváme na jeho 8MPx fotoaparát.
Kapitoly článku:
- Samsung Galaxy S II: přemožitel kompaktů?
- Ostření, expozice, displej, GPS a videosekvence
- Fotografické testy - objektiv, šum, barvy, rychlost
- Fotografické testy - portréty, zoom, protisvětlo
- Fotografické testy - noční a standardní scéna
- Galerie ilustračních snímků
- Závěr
Optické vlastnosti (zkreslení, vinětace, aberace)
V této kapitole se podíváme na optické vlastnosti objektivu.

Sférické zkreslení objektivu je střední, až lehce výraznější s hodnotou +1,9 %. Na některých snímcích si ho tedy můžete všimnout.

Naopak objektiv ukázal velmi dobré prokreslení obrazu v celé ploše, i rohy jsou pěkně ostré, byť s lehce sníženým kontrastem.

Vinětaci si můžete u některých snímků trochu všimnout, není ale přehnaně výrazná. Její hodnota dosahuje zhruba 0,6 EV, což je slušný průměr.

S chromatickou aberací nejsou vůbec žádné problémy, tato optická chyba se u objektivu v podstatě nevyskytuje.
Digitální šum
Snímací čip má podle odhadu zhruba 1/3,1" nebo 1/3,2" úhlopříčku, což při rozlišení 8 megapixelů dává vysokou pixelovou hustotu 52 MPx/cm2. Na následujících snímcích se podíváme, jak se to projeví na šumu a odšumování.

ISO 100
Maximální čas bohužel nestačil při této nízké citlivosti na dostatečné prokreslení. Na hranách vidíte ustřelené pixely, detaily jsou ale docela přijatelné.

ISO 200
Citlivost ISO 200 nevypadá o moc hůře, na fotomobil jde o solidní výsledek.

ISO 400
Od citlivosti ISO 400 ale musíte počítat se silným odšumováním, které výrazně vyhlazuje slabší detaily. Lehce klesá i barevnost.

ISO 800
Nejvyšší ISO 800 dále rozpatlává obraz, navíc začíná postrádat výraznější barvy. Následně se podíváme na snímky při umělém osvětlení, kde uvidíme zejména zachování detailů.
![]() ISO 100 |
![]() ISO 200 |
![]() ISO 400 |
![]() ISO 800 |
Při nejnižší citlivosti ISO 100 jsou detaily poměrně slušné, v méně výrazných plochách ale dochází k jemnému slévání, naopak u výrazných hran dochází k trochu výraznějšímu doostřování. ISO 200 trochu zesiluje odšumování, ale dá se přežít. Bohužel od citlivosti ISO 400 včetně je odšumování velmi silné a detaily prakticky neexistují.
Vyvážení bílé
Systém vyvažování bílé nemá za dne žádné větší problémy, barvy nastavuje správně, snad jen ve stínech tíhnou trochu více do fialova. Horší je to v interiéru za umělého osvětlení, kdy je té fialové podstatně více a fotografie vypadají poněkud zvláštně. LED blesk není tak silný, aby dokázal přesvítit žárovku a na snímku se vám tak perou dva úplně jinak barevné zdroje světla. Zajímavé je, že vyvážení na žárovku je zde označeno jako "žhnoucí".
![]() automaticky |
![]() denní světlo |
![]() oblačno |
![]() žhnoucí |
![]() zářivka |
Ve fotomobilu najdete i několik barevných režimů.
![]() normální |
![]() negativní |
![]() černobílý |
![]() sépiový |
Měření rychlosti
Vyzkoušíme i rychlost fotomobilu Samsung Galaxy S II.
- První snímek - 5,8 sekundy
- Snímek bez namáčknutí - 1,15 sekundy
- Odezva na spoušť - 0,35 sekundy
- Prodleva mezi snímky - 2,55 sekundy
U náběhu fotoaparátu je problémem odemykání mobilu, kdy je nutno po zmáčknutí odemykacího tlačítka posunout také úvodní obrazovku, následně se v aplikacích proklikat k fotoaparátu a fotit. Samozřejmě vše můžete urychlit tím, že si ikonku fotoaparátu přetáhnete na úvodní obrazovku. Stinnou stránkou je dlouhá prodleva mezi zaostření a vyfocení, zhruba 0,35 sekundy. To je opravdu hodně dlouhá doba a pokud chcete fotit dynamické děje, budete muset fotit "předem".