www.digimanie.cz
>
>
>

Samsung Galaxy S III mini: 5MPx placka

Samsung Galaxy S III mini: 5MPx placka
, , recenze
Samsung Galaxy S III mini je jeden z nejpopulárnějších smartphonů. Při rozumné velikosti i ceně nabízí slušnou výbavu. Z fotografického hlediska nabízí 5MPx snímač a F2,6 objektiv. Dnes se podíváme, co vše tato kombinace dokáže.
K oblíbeným
reklama

Optické vlastnosti (zkreslení, vinětace, aberace)


Nyní se podíváme na optické vlastnosti objektivu.


Samsung Galaxy S III mini zkreslení objektivu


Sférické zkreslení objektivu má hodnotu +1,0 %, což značí mírnou formu. Zajímavé ale je to, že se nejedná o zkreslení rohů, ale obraz je lehce vlnitý prakticky po celé ploše.


Samsung Galaxy S III mini kresba objektivu 1

Samsung Galaxy S III mini kresba objektivu 2


Kresba objektivu je velmi dobrá po celé ploše, tedy včetně rohů, které proti prostředku nejsou téměř o nic horší.


Samsung Galaxy S III mini vinětace


Vinětace také není žádným problémem, dosahuje prakticky nepozorovatelné hodnoty +0,1 EV. Dobrá práce. Jako poslední tu máme chromatickou aberaci.


Samsung Galaxy S III mini chromatická aberace


Dokonce ani s chromatickou aberací nebudete mít potíže. Ty způsobí spíše malý dynamický rozsah a silné prosvítání světlého pozadí, případně světelné závoje z takto světlých ploch.


Digitální šum


I když rozlišení 5 MPx zní slušně, je umístěno na velmi maličkém 1/4" čipu (pouhých 3,2×2,4 mm!), pixelová hustota tedy činí 65 MPx/cm2. To odpovídá zhruba 1/2,3" s 18 megapixely. Fotoaparát sice podporuje ISO 50 až ISO 400, při manuálním nastavení je rozsah od ISO 100 do ISO 400.
ISO 100Nejnižší citlivost ISO 100 rozmývá obraz v méně kontrastních plochách, výraznější detaily jsou přiměřené.
ISO 200Citlivost ISO 200 navyšuje odšumování, méně kontrastní plochy se opět více rozmývají, barevný ani jasový šum neexistují.
ISO 400Nejvyšší citlivost ISO 400 dále zvyšuje rozmývání obrazu, výrazné detaily zejména na bílém autě zůstávají. Podíváme se i na snímky konvertované na standardizované rozlišení 12 megapixelů.


Samsung Galaxy S III mini digitální šum (autíčka)

výřezy z konvertovaných 12MPx snímkůPři konverzi na 12 MPx (což je dost velké zvětšení) je vidět nepříliš vysoké množství detailů. Při nejnižší citlivosti se ale na snímek stále dá alespoň koukat. Podíváme se také na snímky vousů plyšového zajíce za umělého osvětlení, kde porovnáme zachování detailů.
ISO 100Nejnižší citlivost při takovém světle nedává nejostřejší obraz, kresba je rozmazaná, ale ne vyloženě rozpatlaná odšumováním.
ISO 200Citlivost ISO 200 dále snižuje ostrost snímku i jeho kontrast.
ISO 400Nejvyšší citlivost ISO 400 už hodně rozmazává obraz, rovněž se snižuje barevný kontrast.


Samsung Galaxy S III mini digitální šum (zajíc)

výřezy z konvertovaných 12MPx snímkůPo konverzi na standardizovaných 12 MPx se kresba pochopitelně zhoršuje a je vidět, že malý 5MPx snímač nenabídne nějak nadprůměrně vysoké množství detailů.


Vyvážení bílé, barevné režimy


Systém vyvažování bílé mi moc radosti neudělal. Na displeji jsou sice barvy o něco chladnější, nicméně automatikou vyfocené fotografie jsou ve finále většinou vyváženy vcelku dobře. Občas by se hodila možnost barvy lehce upravit do teplejších odstínů, nicméně čtyři další předvolené režimy vyvážení bílé jsou naprosto mimo. Režim "denní světlo" bych označil spíše jako dost agresivní "oblačno" a samotné "oblačno" je už naprosto nepoužitelné. Neumím si představit, jaké by muselo být světlo, aby přišlo ke slovu. Ostatně níže uveřejněné snímky hovoří za vše.


automatikadenní světlo
 

oblačnožhnoucí
 

zářivka
 

Smartphone dále nabídne čtyři různé efekty.


bez efektučernobílý
 

sépie

negativníMěření rychlosti


Podíváme se také na rychlost přístroje. K testu byla využita interní paměť mobilu, která měla u testovaného kusu kapacitu 8 GB.
  • První snímek - cca 6 sekund
  • Snímek bez namáčknutí - 2,0 sekundy
  • Prodleva mezi snímky - 2,45 sekundy
  • Sekvenční snímání - 5,45 fps (max. 20 snímků)

Náběh fotoaparátu je dán rychlostí, jakou dokážete odemknout mobil, najít tlačítko fotoaparátu a jak moc dlouho se mobil rozhodne ostřit. Bohužel rychlost ostření není vůbec dobrá a většinou to fotoaparátu zabere okolo dvou sekund. Žádný režim hyperfokální vzdálenosti a podobně zde bohužel není. Prodlevy mezi snímky jsou relativně krátké (drtivou většinu zabere ostření, samotné zpracování je rychlé) a velkou radost udělá sekvenční snímání s téměř 5,5 snímky za sekundu.

reklama
Nejnovější články
Canon EF 50mm f/1.4 USM Canon EF 50mm f/1.4 USM
Dnes se podíváme na objektiv, který má za sebou už nějaký ten pátek. Jde o světelné sklo Canon EF 50mm f/1.4 USM určený pro full frame zrcadlovky společnosti Canon. Jak si bude vést dnes, v roce 2019?
Dnes, recenze, Milan Šurkala
Fotograf používá chytré triky pro vytváření zajímavých snímků Fotograf používá chytré triky pro vytváření zajímavých snímků
Někdy za podivuhodnou fotografií nestojí úpravy ve Photoshopu, ale chytré triky použité přímo na scéně při vytváření takového snímku. O tom se na svém instagramovém účtu snaží své sledující přesvědčit i fotograf z Barcelony.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Irix uvedl nový objektiv Cine 45mm T1.5 Irix uvedl nový objektiv Cine 45mm T1.5
Společnost Irix přichází s novinkou do svého pomalu se rozšiřujícího portfolia objektivů pro natáčení videa. Tentokrát je tu zbrusu nový Cine 45mm T1.5 s minimálním focus breathingem i zkreslením obrazu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Laowa představuje 17mm f/1.8 pro MFT Laowa představuje 17mm f/1.8 pro MFT
Venus Optics přichází s novým pevným objektivem pro systém Micro Four Thirds. Jde o model Laowa 17mm F/1.8 MFT a má být světelným lehce širokoúhlým objektivem. Navíc potěší velmi kompaktní stavbou.
21.10.2019, aktualita, Milan Šurkala
Adobe Photoshop pro iPad se blíží, bude mu ale chybět mnoho funkcí Adobe Photoshop pro iPad se blíží, bude mu ale chybět mnoho funkcí
Adobe Photoshop pro iPad je ve vývoji už nějaký ten pátek a měl by se představit ještě letos. Smutnou zprávou ale je, že zpočátku nebude plnohodnotnou alternativou toho desktopového. Má mu totiž chybět dost funkcí.
21.10.2019, aktualita, Milan Šurkala