www.digimanie.cz
>
>
>

Samsung I8910 HD: dotyková placka

Samsung I8910 HD: dotyková placka
, , recenze
Další recenzi fotomobilu věnujeme přístroji Samsung I8910 HD. Má 8MPx CMOS snímač a hlavním lákadlem má být vedle obrovského dotykového AMOLED displeje možnost natáčet HD videosekvence. Zaujme i tenký design s lesklým černým povrchem a interní 8GB paměť.
K oblíbeným
reklama
Nový Samsung I8910 HD je prvním fotomobilem, který nabízí možnost natáčení HD videosekvencí. Mezi rekordní patří také 3,7" úhlopříčka AMOLED displeje. Ne náhodou jsme si tedy tento fotomobil vybrali do našeho testu. Podíváme se, jak si vede 8MPx CMOS snímač i objektiv s velmi dobrou světelností F2,6.


Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Samsung I8910 HD už tvarem nepatří mezi klasické mobilní telefony. Je hodně dlouhý i široký, na druhou stranu je značně placatý, nízký. Za tvar může obrovský 3,7" AMOLED displej s rozlišením 360×640 pixelů. Pozorovací úhly jsou díky AMOLED technologii naprosto skvělé, trochu slabší je ale pozorovatelnost na slunci.


Displej je dotykový, takže ovládání může být dost rychlé a pohotové. Levým tlačítkem se volá, prostředním se přepínáte mezi pracovní plochou a menu nabídkou, poslední tlačítko ukončuje právě spuštěnou aplikaci. V levém horním rohu je ještě malý VGA fotoaparát pro videohovory a čidlo světla.
Jak je vidět, povrch fotomobilu I8910 HD je velmi lesklý, což mu zaručuje opravdu luxusní a stylový vzhled. Stinnou stránkou mince je však to, že takhle vydrží maximálně do doby, než otevřete krabici. Otisky prstů jsou skoro všude a hůře se odstraňují (a překvapivě dobře se objevují, i když máte poměrně suché prsty). Druhou stinnou stránkou designu a konkrétně jinak výborného velkého LCD displeje je nevyhovující ergonomie pro focení a nejen pro něj. Není až tak velký problém při zoomování omylem zamknout klávesnici, nebo při focení si fotoaparát vypnout (buď už tlačítkem nebo dotykem na displeji). Naopak samotné ovládání fotoaparátu pomocí dotykového displeje je i vzhledem k přehlednému menu mezi fotomobily jedno z nejpříjemnějších.Nás bude zajímat nejvíce právě tento integrovaný fotoaparát. Objektiv má reálné ohnisko 4,78 mm, bohužel to přepočtené výrobce neuvádí. Nicméně při testech jsem srovnal obrazové úhly s digitálními fotoaparáty, které jsem již testoval, a přepočtené ohnisko bude dle tohoto měření asi 38 milimetrů (možná 37 mm, ale méně už ne). Široký úhel záběru je tak fotomobilu cizí, ale ve své třídě je takové ohnisko standardní, takže se nepříjemné překvapení nekoná. Světelnost F2,6 je výtečná a v podstatě je to jediná clona, kterou může fotomobil nastavit. Jiné hodnoty clony jsem při testu nezaznamenal, fotomobil tedy nemá ani ND filtr.

Obraz snímá 8megapixelový CMOS čip blíže neurčené úhlopříčky. Opět jsem se pustil do trochy matematiky a z crop faktoru (38/4,78 = cca 7,95) mi vyšlo, že by se měl v útrobách skrývat s největší pravděpodobností 1/3,2" čip. To je vzhledem k rozlišení sice typická úhlopříčka pro fotomobily, ale přeci jen kompakty a dokonce i některé jiné fotomobily s 8MPx snímačem mají čipy větší. Dá se tedy očekávat spíše větší šum. Na praktické výsledky se pochopitelně ještě podíváme.Na pravé straně je zezdola (tedy zleva) spoušť fotoaparátu, kterou se samotný fotoaparát také zapíná. Chod je vcelku rozumný, ale pokud vás náhodou napadne držet mobil jen jednou rukou, budou s mačkáním spouště velké problémy, nemluvě o tom, že si fotoaparát s největší pravděpodobností vypnete nejbližším tlačítkem nebo na displeji. Ale pro takové držení není mobil určen. Následuje krytka, pod níž je konektor pro USB kabel a nahoře pak tlačítko pro uzamčení telefonu. Odemykání probíhá delším stiskem.Levá strana ve spodní části ukazuje krytku prostoru pro microSD kartu. Tu nejspíše ale stejně nevyužijete, protože Samsung I8910 HD už od výroby disponuje obrovskou integrovanou 8GB flash pamětí. To je dostatečné pro velké množství dat. Směrem nahoru je tlačítko pro zoomování. K jeho ovládání mám dvě výtky. První souvisí s tlačítkem zamykání na druhé straně. Když čtyřmi prsty chytíte přístroj a začnete zoomovat, horní prst spočívá nebezpečně blízko tlačítka zamknutí a není až tak velký problém si místo zazoomování mobil zamknout.

Druhý problém už má na svědomí samotné zoomovací tlačítko, resp. firmware, který zpracovává jeho mačkání. Když fotíte, zoomuje se částí vpravo (z tohoto pohledu). Naopak když si prohlížíte snímky, je to přesně naopak a tímto tlačítkem se odzoomujete. Přiblížení pak provedete jeho levou částí. Mohu říci, že s tímto domotaným řešením je docela těžké se naučit správně zoomovat v ten pravý čas.Samsung I8910 HD tedy vypadá být velmi zajímavým fotomobilem zejména co se týče designu. To si nese kladné stránky v podobě velmi dobrého dotykového ovládání, stinné pak ve snadném upatlání lesklých částí mobilního telefonu a také v horší ergonomii pro samotné focení. V dalších kapitolách se podíváme na praktické výsledky při focení.


Technické specifikace: Samsung I8910 HD
Snímací prvek
Efektivní počet pixelů8 MPx
Velikost snímačeCMOS
Rozlišení fotografií(4:3) 3264×2448, 2560×1920, 2048×1536, 1600×1200, 640×480
(16:9) 3264×1836, 2048×1152, 640×360
Rozlišení videa1280×720 / 24 fps, 720×480 / 30 fps, 640×480 / 30 fps, 320×240 / 30 fps, zvuk
Poměr stran4:3, 16:9
Formát záznamuJPEG (Exif 2.2), MP4 (H.263)
Optika fotoaparátu
Značka-
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný)4,78 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm)-
Světelnost objektivuF2,6
Rozsah clonyF2,6
Mechanická stabilizacene
Elektronická stabilizaceano
Digitální zoomano (4×)
Zaostřování
ZaostřováníAutomatické
Ostřící vzdálenost-
Pomocné zaostřovací světloano (pouze když je aktivován blesk)
Elektronická část
Měření expozicenormální, vyvážený střed, bod
Citlivost ISOAUTO ISO, ISO 100, 200, 400, 800, 1600
Rychlost závěrky-
Expoziční režimyauto
Vyvážení bílé barvyautomaticky, denní světlo, žárovka, zářivka, oblačno
Scénické režimyžádný, portrét, krajina, noční snímek, sport, oslava/interiér, pláž/sníh, západ slunce, úsvit, podzimní barvy, ohňostroj, text, při svíčkách, podsvícení
Samospoušť2 s, 5 s, 10 s
Sériové snímánísekvenční snímání
Vestavěný blesk - režimyzapnuto, vypnuto, automaticky
Vestavěný blesk - dosah-
Ostatní
LCD displej3,7" AMOLED, 360×640 pixelů
Paměťové kartymicroSD
Interní paměť8 GB integrovaná flash
NapájeníLi-Ion akumulátor 1500 mAh
Hmotnost151 gramů
Rozměry123 x 58 x 12,9 mm
Barevné variantyčerná
Standardní příslušenstvíakumulátor, nabíjecí kabel, USB kabel, příručka, headset, CD-ROM se softwarem
reklama
Nejnovější články
Samsung připravuje 2/3" čip ISOCELL GWB s bílými pixely Samsung připravuje 2/3" čip ISOCELL GWB s bílými pixely
Samsung to chce v budoucnosti vyzkoušet i s maskou RGBW. Ta by měla vycházet z klasické Bayerovy masky, nicméně místo jednoho zeleného pixelu by zde měl být bílý pro lepší citlivost na světlo.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Canon EOS R3 je dle DxOMark králem nízkého šumu Canon EOS R3 je dle DxOMark králem nízkého šumu
Full frame CSC fotoaparát Canon EOS R3 v testu na DxOMark sice nezískal rekordní počet bodů, ale předčil všechny ostatní full frame čipy v otázce šumu. Přes 4000 bodů zde totiž ještě žádný full frame čip nezískal.
6.12.2021, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
CIPA 10/21: dobře už bylo CIPA 10/21: dobře už bylo
S dalšími výsledky asociace CIPA tu vidíme poslední pohyby na trhu s fotoaparáty. Tento rok byl dosud velmi stabilní, kdy se jednotlivé měsíce příliš nelišily. Tradičně silný říjen ale tentokrát docela zklamal.
6.12.2021, aktualita, Milan Šurkala
Ve Vietnamu vyrábí dřevěné makety fotoaparátů, mají i výměnné objektivy Ve Vietnamu vyrábí dřevěné makety fotoaparátů, mají i výměnné objektivy
Vietnamský online obchod The Wooden Model Design vyrábí a prodává předměty ze dřeva. Jedním z velmi častých produktů jsou dřevěné makety fotoaparátů, některé mohou mít dokonce i výměnné objektivy.
5.12.2021, aktualita, Milan Šurkala
Kodak TriX 400: jednorázový kompakt s legendárním filmem Tri-X Kodak TriX 400: jednorázový kompakt s legendárním filmem Tri-X
Kodak Professional přichází na trh s dnes už nepříliš tradičním produktem. Jde o jednorázový kompaktní fotoaparát s kinofilmem. Tím je legendární Kodak Tri-X s citlivostí ISO 400 a charakteristickým zrnem. 
4.12.2021, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře