reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samsung IT100: kompakt a kamera v jednom

16.6.2009, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
V dalším testu se podíváme na malý stylový Samsung IT100. Ten nabídne 12MPx rozlišení, láká na širokoúhlé 28mm ohnisko, chytrou automatiku Smart Auto, HD videosekvence a 5× optický zoom. To vše v malém líbivém kabátě s velkým 3,0" LCD displejem.
Malý Samsung IT100 je čerstvou novinkou v nabídce této společnosti. Zákazníky může oslovit 5× optickým zoomem od 28 milimetrů stejně jako chytrou automatikou. Nabízí i HD videosekvence, nenajdete zde však příliš mnoho manuálních nastavení, neboť fotoaparát je určen spíše pro ty, kteří se nechtějí trápit s nastavováním všemožných parametrů. Některé z nich však fotoaparát stále umožňuje nastavit.
 
Základem je malý 1/2,33" CCD snímač, který má dnes velmi moderní 12MPx rozlišení. To je spíše negativní jev, protože tak vysoká hustota pixelů se zpravidla projevuje v silném šumu i na nejnižších citlivostech. Na následujících stránkách se podíváme, jak si Samsung IT100 celkově vede.
 
 

Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Fotoaparát není nikterak velký a první zvláštní věcí na něm je barva. Samsung ji prezentuje jako modrou, osobně mi přišla spíše temně fialovomodrošedá. Taková všehochuť. IT100 patří mezi stylové kompakty, jeho šířka je tak v průměru této třídy. Určitě tedy není ultratenký, ale je prostě tak akorát. V ruce se i přes absenci gripu drží poměrně dobře. Potěší velmi kvalitní zpracování, fotoaparát působí tuze a bytelně.
Přední část je již tradičně z větší části tvořena objektivem. V horním pravém rohu naleznete přisvětlovací diodu, která rovněž funguje jako kontrolka samospouště, úplně na rohu fotoaparátu je pak přijímač dálkového ovládání. Naopak dole vlevo jste informování o tom, že objektiv má 5× optický zoom. Nalevo od objektivu je pak stříbrná lišta, která hrdě oznamuje, že fotoaparát má 12MPx snímač. Pod ním je nálepka s dalšími informacemi, nahoře logo výrobce a integrovaný blesk.O objektiv se tentokrát postaral sám Samsung. Nabízí velmi slušný 5× optický zoom, který začíná na příjemně širokoúhlých 28 mm a končí na solidních 140 milimetrech. Pro malý kompakt ideální rozsah ohnisek. Zamrzí však světelnost, která má hodnotu F3,4 na nejširším ohnisku. Stejně tak F5,8 na nejdelší ohniskové vzdálenosti není nic převratného a patří k podprůměru. Focení za šera a v interiérech je tak trochu složitější, nicméně dnes má podobné hodnoty spousta kompaktních fotoaparátů. Objektiv je však vybaven optickou stabilizací, která tento problém z části řeší.Seshora jde dobře vidět tloušťka fotoaparátu. Vlevo a uprostřed vidíte dva malé mikrofony, uprostřed mezi nimi je název modelu a reproduktor. Směrem doprava je tlačítko spuštění fotoaparátu. Po zapnutí fotoaparátu modře svítí jeho okolí. Problém vidím v tom, že vyžaduje delší zmáčknutí. Na typický krátký stisk fotoaparát nereaguje. Není nutno více tlačit, jen trochu déle podržet. U tlačítka spouště nevzniká žádný problém, jeho chod je přirozený.Celá záď je kryta lesklým plastem. LCD displej má velkou 3,0" úhlopříčku a klasické rozlišení 230.000 bodů (320×240 pixelů). Jeho obraz je pěkný, ale pozorovací úhly jsou spíše slabší. Ze stran a seshora začne zhruba při úhlu 20° klesat kontrast, ale dá se ještě použít. Zespoda ale dochází k výrazné inverzi barev a pro focení nad hlavou se téměř nedá použít. Napravo jsou pak hlavní ovládací prvky.Horním zvláštním ovladačem se ovládá zoom. Zoomuje se naklopením nahoru, naopak se odzoomuje naklopením dolů. Chce to trošku zvyku, většina fotoaparátů to má spíše vpravo/vlevo. Fotoaparát mění ohniska spíše pomaleji. Směrem níže zde vidíte hlavní ovládací kolečko, podobně jako to používá např. Olympus. Jeho chod je lehký, aretace však dostatečná.

Nad čtyřsměrným ovladačem je tlačítko pro vstup do hlavního menu, které je vyvedeno ve velmi zajímavé barvě, jeho ovládání je však trochu složitější. To je dáno větším množstvím rozklikávání podmenu, než je obvyklé. Obvykle se totiž fotoaparát ihned dostane do fotografických nastavení a lze je ihned nastavovat. Zde máte na výběr čtyři menu a teprve odtud si můžete vybrat např. fotografická nastavení. Toto řešení je rychlejší pro jiná nastavení, ale pomalejší právě pro nastavení fotografování (vyvážení bílé, ACB, ISO,...). Naštěstí nechybí tzv. "rychlé menu".

Ke čtyřsměrnému ovladači lze mít jen menší výhrady. Má rozumné rozvržení, tlačítka se dobře mačkají, jen je nesmíte mačkat rychle. Když tak učiníte, rychlé stisky se nezaznamenají. Občas se mohou vyskytnout problémy se šikmými stisky. Směrem nahoru se upravuje zobrazení LCD displeje, doprava se upravuje samospoušť, dole se aktivuje makro a nalevo pak blesk. Vlevo dole je tlačítko pro vstup do režimu prohlížení, napravo je pak tlačítko Fn pro vstup do rychlého menu. Při vstupu do něj se automaticky dostanete na poslední volenou položku, takže její opětovná úprava je o to rychlejší. Volba se potvrdí prakticky čímkoli, jakmile je v menu vysvícena daná volba, je potvrzena.Na pravé straně jde vidět kovová lišta a vpředu ouško pro provlečení poutka na ruku. Také je patrné, jak moc se vysouvá objektiv při maximálním zoomu.Na levé straně pak není kromě dvou šroubků nic zajímavého.Uprostřed vidíte plastový závit pro stativ a hned vedle port pro spojení s počítačem nebo pro AV kabel. Nalevo je pak krytka prostoru pro baterii a paměťovou kartu.Krytka je jištěna malou západkou. Fotoaparát používá malý Li-Ion akumulátor SLB-10A s napětím 3,7 V a kapacitou 1050 mAh. Paměťové karty jsou typu SD, SDHC nebo MMC.Samsung IT100 tedy potěší dobrým zpracováním a poměrně příjemným ovládáním většiny prvků, má však menší problém v zapínání a prolézání hlavního menu.

Technické specifikace: Samsung IT100
Snímací prvek
Efektivní počet pixelů 12,2 MPx (celkové rozlišení 12,4 MPx)
Velikost snímače 1/2,33" CCD (přibližně 6,1×4,57 mm)
Rozlišení fotografií (4:3) 4000×3000, 3264×2448, 2592x1944, 2048×1536, 1024×768
(3:2) 3984×2656
(16:9) 3968×2232, 1920×1080
Rozlišení videa 1280x720 / 30 nebo 15 fps (HQ nebo SQ), 640×480 / 30 fps nebo 15 fps, 320x240 / 60, 30 nebo 15 fps, mono zvuk
Poměr stran 4:3, 3:2, 16:9
Typ barevného filtru RGB
Formát záznamu JPEG (Exif 2.21), MP4 (H.264(MPEG4.AVC))
Optika fotoaparátu
Značka SAMSUNG LENS
Optický zoom 5x
Rozsah ohnisek (reálný) 5 - 25 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 28 - 140 mm
Světelnost objektivu F3,4 - F5,8
Rozsah clony F3,4 - F9,5 (wide), F5,8 - F16,4 (tele)
Mechanická stabilizace ano (optická stabilizace)
Elektronická stabilizace ano (duální)
Možnost použití předsádek ne
Digitální zoom ano, 5×
Zaostřování
Zaostřování auto focus TTL (vícebodové, střed, detekce obličeje)
Ostřící vzdálenost 80 cm - nekonečno (normal)
5 - 80 cm (makro wide)
50 - 80 cm (makro tele)
Pomocné zaostřovací světlo ano
Elektronická část
Procesor -
Měření expozice vícesegmentové, zdůraznění středu, bodové
Citlivost ISO AUTO ISO, 80, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 (max. 3 MPx)
Rychlost závěrky 1/2000 - 1/8 s (automatika), max. 1 s (režim P), max. 8 s (režim Noc), 4 s (režim Ohňostroj)
Expoziční režimy auto
Vyvážení bílé barvy auto, denní světlo, zataženo, zářivka typu H, zářivka typu L, žárovka, vlastní nastavení
Scénické režimy Snímek Podle Vzoru, Noc, Portrét, Děti, Krajina, Text, Detail, Západ Slunce, Svítání, Protisvětlo, Ohňostroj, Pláž&sníh
Samospoušť 2, 10 s, dvojitá (10 s, 2 s), pohybový časovač, dálkové ovládání
Sériové snímání - fps (sekvenční snímání - do zaplnění karty)
AEB (expoziční bracketing -1/3 EV, +0 EV a +1/3 EV)
6fps (velice vysoká rychlost - po dobu 5 sekund v rozlišení 640×480 pixelů)
Vestavěný blesk - režimy Automatický, Automatický s redukcí jevu červených očí, Vyrovnávací blesk, Pomalá synchronizace,Vypnutý blesk, Redukce jevu červených očí
Vestavěný blesk - dosah 30 cm – 4,0 m (wide, AUTO ISO)
50 cm – 2,4 m (tele, AUTO ISO)
Externí blesk ne
Ostatní
Hledáček ne
LCD displej 3,0" LCD, 230.000 bodů (320×240 pixelů)
Digitální výstup USB 2.0, AV, HDMI 1.2
Paměťové karty SD, SDHC, MMC+
Interní paměť 76 MB
Napájení Li-Ion akumulátor SLB-10A 3,7 V 1050 mAh
Hmotnost 155 gramů (bez karty a baterií)
Rozměry 94,5 x 58,9 x 22,5 mm
Barevné varianty černá, modrá, stříbrná, červená
Standardní příslušenství USB kabel + síťový adaptér, AV kabel, CD-ROM se softwarem a plnou verzí manuálu, ořezaná verze manuálu, poutko na ruku, Li-Ion akumulátor
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama