Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sanyo VPC-C1EX: Videokamera i fotoaparát

17.2.2005, David Dvořák, recenze: specifikace produktu
Firma Sanyo uvedla na trh několik digitálních fotoaparátů a teď přichází s novinkou, která umí nejen snímat fotografie, ale také natočit digitální video. A to vše v těle, které je na dnešní dobu naprosto neortodoxní a neokopírované.
Kapitoly článku:
  1. Sanyo VPC-C1EX: Videokamera i fotoaparát
  2. Ovládání a další popis
  3. Praktické zkušenosti
  4. Závěr
Japonské elektronické giganty v dnešní době neovládají jenom trhy s audio a video technikou, ale stále častěji se prosazují i na poli, o kterém dříve ani neuvažovali. Mám tím samozřejmě na mysli trh s digitálními fotoaparáty, kde Sanyo již není žádným nováčkem a část tohoto pomyslného koláče mu také patří. Dnes recenzovaným přístrojem je nepochybně velmi zajímavá kombinace digitálního fotoaparátu a videokamery s typovým označením Sanyo VPC-C1EX.

Srdcem fotoaparátu je snímací čip s rozlišením 3,2 Mpix, na který obrázky vykresluje optika s možností až 5,6-násobného optického zoomu, který je možné doplnit až 10-násobným zoomem digitálním. Rozlišení tedy nic moc, zoom už je úctyhodný. Co na aparátu ale zarazí nejvíc, je jeho netradiční design. Nepochybně je převzatý z designu digitálních videokamer, přičemž tento model je doplněn možností tvořit snímky. Tělo je plastové a Sanyo přístroj dodává v několika barevných provedeních, my jsme měli k recenzi stříbrnou variantu. Ale pojďme se na něj podívat blíže.
Přístroj se drží podobně jako pistole, jejíž hlavní by byl objektiv, pod nímž je umístěno bleskové světlo. Díky tomuto způsobu držení se často stává, že ukazováček zakrývá jak blesk, tak někdy i objektiv (to je ale vidět na LCD). Pro případného uživatele je pak nutné najít správný kompromis v držení, aby k těmto jevům nedocházelo. Z hlediska jistého zvýšení stability držení je možná vhodné držet přístroj za rukojeť a ukazováček umístit nad objektiv (vhodné pro větší ruce), protože objektiv zaostřuje interně a nedochází k jeho vysunování. I přesto ale přístroj během fotografování trpí jistou nestabilitou a je možné jej rozhýbat.

Na levé boční stěně (vzhledem k předmímu pohledu) je umístěna důležitá část ovládacích prvků. Prvním je výklopný displej, který se dá vyklopit od těla pod úhlem 90° a poté otáčet o zhruba 300°. Pod displejem je tlačítko zapínání a vypínání přístroje, reproduktor a tlačítko pro samovypínání, které reaguje na přiklopení displeje zpět k tělu přístroje.Zbytek ovládacích prvků je umístěn do horní části zadní stěny (v horní části rukojeti). Dominuje ovladač zoomu, po jehož levé straně je spoušť na fotografie, napravo pak spoušť videosekvencí. Pod těmito prvky je tlačítko pro vstup do menu přístroje a křížový volič pro volbu a potvrzování. Všechny tyto prvky se pohodlně ovládají palcem a nenastává přitom žádný problém.Dalšími prvky jsou na spodní straně přístroje kontakt pro připojení do kolébky (docku), kterým připojíme přístroj k počítači. Dok se tak stává velice důležitou součástí přístroje. Vedle kontaktu je závit pro stativ. Do spodní stěny ústí také kryt paměťové karty, ale k jeho otevření je nutné, aby byl odklopen i displej. Navíc řešení tohoto krytu není zrovna ideální, žádá si trochu cviku a i potom jsem měl nepřijemný pocit, že bych jej mohl utrhnout. Na levé boční stěně je potom kryt Li-Ion baterie, která je součástí dodávky a na rozdíl od paměťové karty je manipulace s krytem opět bezproblémová.

Specifikace modelu Sanyo VPC-C1EX:


Snímací prvek CCD, 1/2,7", 3,2 MPix
CitlivostAuto / 50 / 100 / 200 / 400 / 1600
Objektivoptický zoom 5,6x (10x digitálně), světelnost F3.5 - F8.4, ohnisko f = 38 – 220 mm (35mm ekvivalent)
OstřeníAF systém, režimy Auto, rozsah 80 cm až nekonečno, v režimu makro od 2 cm (v závislosti na ohnisku) až nekonečno
Vyvážení bíléautomatické, 4 předdef. režimy
Závěrka1/2 s - 1/2000 s v režimu fotografování
Ovládání expoziceprogram AE + scénické režimy (portrét, krajina, sport)
Kompenzace expozice-1,8 až +1,8 EV v krocích po 1/3 EV
Bleskvestavěný, 3 režimy, rozsah 0,1 - 1,2 m
Záznamové médiumSD (Secure Digital) / MMC (Multi Media Card)
Snímek2048 x 1536, 1600 x 1200, 640 x 480
LCD displej3,8 cm (1,5") TFT
Samospoušťano
Videosekvenceformát MPEG4, rozlišení 640 x 480 (doba záznamu omezena pouze kapacitou karty)
Bateriespeciální akumulátor Li-Ion
Konektorydokovací stanice s USB
Rozměry (ŠxVxH) 69 x 108 x 34 mm
Hmotnost155 gramů